Poznáš božie drievko? Táto stará rituálna bylinka lieči mnohé neduhy!

Poznáte bylinku, ktorá nesie ľudový názov božie drievko? Táto rastlina našla už v dávnych časoch široké uplatnenie, a to nielen v oblasti tradičnej ľudovej medicíny a lekárstva, ale napríklad aj v likérnictve či voňavkárstve. Nás však určite zaujíma práve to, s ktorými zdravotnými ťažkosťami nám dokáže pomôcť. Prezradiť môžeme, že je osožná pri problémoch s tráviacim traktom, no rovnako je určená aj na vonkajšie použitie. V nasledujúcom článku si povieme, o akej bylinke je reč, aké sú jej účinky a ako ju správne používať.

Poznáte božie drievko?

Ľudový názov božie drievko získala rastlina z čeľade astrovité zvaná palina abrotanová, latinsky  Artemisia abrotanum. Ide približne o 80 až 100 centimetrov vysoký poloker, ktorého domovinou je oblasť Stredozemného mora aj Malá Ázia. Rastie na suchších a priepustných pôdach s dostatkom slnka, pretože ide o teplomilnú rastlinu. V mnohých oblastiach je pestovaná najmä v záhradách ako okrasná rastlina, ale pre svoje liečivé vlastnosti tiež v poľných kultúrach. U nás divo skôr nerastie. Palina abrotanová je zvyčajne husto rozkonárená s nitkovito čiarkovitými segmentmi strihaných listov.

Jej bledožlté kvetné úbory sa vyskytujú v letných mesiacoch. Ide o výrazne aromatickú rastlinu. Jej vôňa je citrónová a chuť horkastá. Rod palín, ktorý obsahuje cez 300 známych druhov, radíme medzi historicky významné rastliny. Mnohí zástupcovia patrili k dôležitým rastlinám starovekého lekárstva a využívali sa aj pri rôznych rituáloch a magických obradoch. Aj palina abrotanová bola často využívaná bylinkármi. Okrem nej sú známe aj palina pravá či palina dračia, ktorej sa tiež hovorí estragón.

Odporúčame: Tipy pre jemné vlasy: Takto im ľahko dodáš objem a posilníš ich

účinky božieho drievka

Zdroj: Shutterstock®

Aké má táto bylina účinky?

Droga z paliny abrotanovej obsahuje mnoho cenných látok, a to najmä viaceré alkaloidy, triesloviny, horčiny či silice. Pôsobí protizápalovo aj močopudne. Okrem toho má aj žlčopudné účinky, takže sa už v dávnych časoch veľmi osvedčila pri rôznych poruchách trávenia. Podporuje sekréciu žalúdočných štiav a celkovo zlepšuje proces trávenia. V ľudovej medicíne sa tiež radí medzi bylinky bojujúce s črevnými parazitmi. Rovnako zlepšuje metabolizmus a činnosť pečene.

Božie drievko môže byť nápomocné pri horúčkach či bolestivej menštruácii. Blahodarne pôsobí však aj na stav a kvalitu pokožky, preto sa ho oplatí používať aj zvonka. Podporuje najmä hojenie rán a vredov. Kúpeľ s božím drievkom pomáha pri omrzlinách. Vo forme kloktadla môže pomôcť pri rôznych zápaloch v ústnej dutine.

Palina abrotanová nájde uplatnenie nielen pri liečbe zdravotných problémov, ale aj v domácnosti. Využiť ju môžete v kuchyni ako bylinku, ale skvelá je aj proti moliam v domácnosti. Okrem toho ju napríklad starí Kelti ju používali ako kadidlo a dokonca ňou vyháňali démonov. 

použitie božieho drievka

Zdroj: Shutterstock®

Používať ju môžete zvnútra aj zvonka

Palinu abrotanovú si môžete pestovať priamo v záhradke. Jej aromatické listy tak budete môcť sušené aj čerstvé využívať ako koreninu. Vďaka ich citrusovej aróme a horkastej chuti bylina ozvláštni  nejeden pokrm. Hodí sa k rôznym druhom mäsa, taktiež je ju možné využiť pri príprave šalátov, omáčok či dresingov. Zelené časti božieho drievka sa zberajú aj na liečebné účely. Sušia sa pomaly pri teplote do 35 °C a uchovávajú sa v uzavretej nádobe, chránené pred svetlom a slnkom. Sušenú drogu tejto paliny zoženiete na internete, v lekárňach aj predajniach so zdravou výživou.

Z nej je možné pripraviť nálev na vnútorné použitie. Pri ťažkostiach sa zvyčajne pripravuje čaj z dvoch čajových lyžičiek sušenej rastliny na šálku horúcej vody. Nápoj sa pije dva až tri razy denne. Môže byť osožný pri ťažkostiach, ktoré sme spomínali vyššie. Silnejší odvar je zase vhodný na vonkajšie použitie. Ako kloktadlo je nápomocný pri zápaloch v ústnej dutine a rovnako ním môžete premývať zle sa hojace rany. 

Pozri aj: Odborníci radia: Najlepšie potraviny pre kĺby, aby nevŕzgali a neboleli

Aktualizovaný článok: 10.1.2023

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.01.2020 08:26

Pod týmto názvom ju síce nepoznám, ale rada využívam jej účinky.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

25.01.2020 21:45

Pod názvom Božie drievko bylinku nepoznám, ale ako palina áno. Palinu je účinná na boľavý žalúdok.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

28.01.2020 19:20

poznám ako palina:)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE