Chladné počasie v zime prináša so sebou aj častejšie bolesti kĺbov, svalov a chrbta. Zmena teploty a vyššia vlhkosť môžu mať na telo nepriaznivý vplyv, čo pocítia najmä tí, ktorí už trpia chronickými problémami pohybového aparátu ako artritída či reumatizmus. Ak vás trápi nepríjemná bolesť kĺbov, nezúfajte! Existujú jednoduché metódy, ako si uľaviť od bolesti a zmierniť následky chladných mesiacov na svojom tele.
Prečo v zime viac bolia kĺby?
Chladné počasie spôsobuje zúženie krvných ciev, čo vedie k zníženiu prietoku krvi do končatín a kĺbov. Aj preto majú svaly, väzivá a kĺby väčšiu náchylnosť k stuhnutosti, čo môže spôsobiť nepohodlie až bolesť tela. Navyše, mnohí z nás sú v zime menej aktívni, trávia menej času prirodzeným pohybovom na čerstvom vzduchu, čo opäť vedie k väčšej stuhnutosti a bolestivosti kĺbov.
Ako si uľaviť od bolesti kĺbov a svalov?
Prečítajte si niekoľko našich overených tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť kĺbov a svalov, nielen počas zimných mesiacov:
1. Prehrievanie kĺbov a svalov
Teplo má zázračné účinky na pohybový aparát. Pomáha uvoľniť svalové napätie, zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Skúste nasledovné spôsoby prehrievania:
- Teplé obklady: Použite nahriaty uterák, termofor alebo špeciálne vyhrievacie vankúšiky a priložte ich na bolestivé miesta. Toto môžete opakovať viackrát denne podľa potreby.
- Kúpeľ v teplej vode: Horúca vaňa s pridaním éterických olejov, ako je napríklad levanduľový alebo rozmarínový taktiež prinesie telu nielen fyzické uvoľnenie. Nasledovať by mal nerušený relax v teple pod dekou.
- Hrejivé masážne produkty: Pravidelná masáž hrejivými produktami dokáže účinne prehriať, premazať a prekrviť svaly aj kĺby a priniesť želanú úľavu od nepríjemných pocitov a bolesti.
2. Použitie kvalitných hrejivých masážnych prípravkov
Pre dosiahnutie uvoľňujúceho a hrejivého efektu pri masáži je veľmi dôležité výber overených prípravkov s kvalitných zložením. Masážne produkty tradičnej značky Alpa sú tou správnou voľbou, po ktorej siahajú ľudia s problémami pohybového aparátu už niekoľko desaťročí. Hrejivé masážne emulzie a balzamy s výťažkami z konope obsahujú účinné látky a prírodné extrakty, ktoré podporujú prekrvenie, uvoľňujú stuhnuté svaly a tlmia bolesť.
Pre masáž boľavých a reumatických kĺbov môžete vyskúšať:
- Hrejivý konopný balzam: Ideálny na masáž chrbta, kĺbov a svalov dolných končatín. Obsahuje 5 % konopného oleja, ktorý má protizápalové účinky, preto je veľmi vhodný na masáž reumatických kĺbov a uvoľnenie stuhnutých svalov chrbta. Okrem tradičnej bylinnej receptúry obsahuje hrejivé extrakty z gáfru, zázvoru a rozmarínovú či škoricovú silicu, vďaka ktorej balzam nielen príjemne hreje, ale aj vonia.
- Overenú klasiku – francovku Alpa: Tento klasický produkt sa nachádza hádam v každej slovenskej domácnosti a využíva sa nielen na masáž bolestivých miest a kĺbov. Francovka so svojou tradičnou bylinnou receptúrou dokáže osviežiť a zároveň zahriať svaly a kĺby a je vynikajúca na rýchle uvoľnenie tela po fyzickej námahe. Môžete ju pridať aj ako prísadu do horúceho kúpeľa.
3. Pravidelný pohyb a strečing
Aj keď je v zime lákavé zostať v teple domova, pre zdravie kĺbov je veľmi dôležité udržiavať pohyb. Každodenné cvičenie alebo aspoň pravidelný prirodzený pohyb pomáha nielen zlepšiť kondíciu, ale aj udržiava svaly a kĺby v zdravom prevádzkovom režime. Skúsiť môžete:
- Jemnú jogu alebo pilates, ktoré pomáhajú naťahovať svaly a uvoľňovať kĺby nezaťažujúcim spôsobom.
- Pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi, zvyšujú energiu a prirodzene rozhýbu telo.
- Plávanie, ktoré je najšetrnejším a pritom efektívnym spôsobom, ako sa udržať v pohybe s minimálnym zaťažením kĺbov.
4. Vyvážená strava a hydratácia
Kvalitná výživa zohráva kľúčovú úlohu pri podpore zdravia kĺbov. Zaradením potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos, orechy alebo ľanové semienka, podporíte zdravie kĺbov. Nezabudnite tiež na dostatočný príjem vody, aby ste udržali telo hydratované s dostatočným prísunom základných minerálov a vitamínov. Kĺbovú výživu viete podporiť aj vhodnými výživovými doplnkami.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos