Čo pomáha na ťažkosti s tráviacim traktom? Toto ti pomôže na 100 %

Nepríjemné ťažkosti s tráviacim traktom potrápia z času na čas každého. Veľmi nápomocná a účinná býva v prípade výskytu podobných zdravotných problémov najmä úprava stravy. Samozrejme, riešením môžu byť i rozličné liečivá z lekárne, no čo tak pre zmenu vyskúšať liečivú silu prírody? Mnohé bylinky sú priam expertom na liečbu rozličných tráviacich ťažkostí. A jednou z nich je i rastlina s peknými kvetmi, ktorá nesie ľudový názov hadí koreň. Práve jej podzemná časť má miesto v tradičnej ľudovej medicíne. Ani zďaleka však nie je nápomocná len pri problémoch s trávením. Využíva sa zvonka aj zvnútra, pričom pozitívne vplýva na pokožku tela aj menštruačný cyklus ženy. Viac sa o tejto bylinke s netradičným názvom dozviete v našom článku.

Poznáte hadí koreň?

Pod ľudovým názvom hadí koreň sa ukrýva hadovník väčší. Ide o trvácu a asi meter vysokú rastlinu z čeľade stavikrvovité, ktorej sa ľudovo hovorí aj hadovec, užovník či hadové korenie. Hadovník je rozšírený prevažne v miernom pásme Európy a Ázie, prípadne miestami aj v severnejšie položených oblastiach. Táto rastlina obľubuje najmä vlhké lúky hornatých krajov a pôdy bohaté na živiny. Nájsť ju môžeme i v lužných lesoch a najmä na slnečných stanovištiach. Hadovník je charakteristický skôr nerozkonárenou a riedko listnatou byľou. 

Listy sú vajcovitokopijovité. Dlhá stonka je ukončená zvyčajne bledoružovými kvetmi, ktoré sú usporiadané v jednom hustom valcovom klase. Objavujú sa prevažne počas leta. Na liečebné účely sa však na jar alebo aj jeseň vykopávajú podzemné časti hadovníka. Jeho podzemok je hrubý, zvonka červenohnedý a výrazne zahnutý až skrútený. Zaujímavosťou je, že v minulosti bol hadovník väčší údajne využívaný ako liek na mor a najmä hadie uštipnutie, na základe čoho vzniklo pravdepodobne i jeho pomenovanie.

Odporúčame: Nevieš zaspať? Máme pre teba jednoduché tipy, ako zaspať rýchlo!

účinky hadieho koreňa

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc nielen pri zlom trávení

Koreň hadovníka väčšieho obsahuje množstvo účinných látok. Značný podiel tvoria najmä cenné triesloviny. Ďalej obsahuje škrob, vitamín C, bistortovu červeň, sliz i bielkovinové látky. Má protizápalový, sťahujúci, dezinfekčný a mierne sedatívny účinok. V ľudovej medicíne sa osvedčil v prvom rade pri liečbe rozličných problémov s tráviacou sústavou. Predstavuje prírodný liek na hnačku, pričom je ho možné využiť aj pri hnačkách s prímesou krvi. Okrem toho prispieva k liečbe katarov, respektíve zápalov črevnej sliznice. Používa sa taktiež pri úplavici.

Okrem toho môže byť hadí koreň veľkým pomocníkom pre ženy, a to konkrétne pre tie, ktoré často trápi veľmi silná menštruácia. Taktiež prispieva k jej pravidelnosti a celkovému pocity komfortu počas ženských dní. Liečivá droga z hadovníka vo všeobecnosti prispieva k ochrane slizníc. Pri vonkajšom použití má blahodarný vplyv na pokožku tela. Podporuje hojenie rán, pomáha zastaviť krvácanie a eliminuje zápaly v ústnej dutine, vrátane zápalu ďasien či mandlí. Môže pomôcť utlmiť nepríjemnú bolesť v hrdle. 

použitie hadieho koreňa

Zdroj: Shutterstock®

Aký je spôsob použitia?

V prípade, že nemáte poruke vlastnoručne nazbieraný a vysušený koreň hadovníka väčšieho, nezúfajte. Jeho liečivú silu môžete odskúšať aj napriek tomu. V sušenej forme ho totiž zoženiete aj v lekárni, predajniach so zdravými potravinami či na internete. Takto pripravená liečivá droga je vhodná na prípravu odvaru na vnútorné aj vonkajšie použitie. Hadovníkový čaj si pripravíte z jednej lyžičky sušeného koreňa na 250 ml horúcej vody. Drogu chvíľku povarte a následne ju nechajte lúhovať okolo 10 až 15 minút.

Nápoj počas akútnych ťažkostí podávajte 2 až 3 razy denne. Čaj z hadieho koreňa vyskúšajte pri silnej menštruácii či tráviacich ťažkostiach. Na vonkajšie použitie je vhodný silnejší odvar, ktorý je možné pripraviť z 1 veľkej lyžice sušeného koreňa hadovníka na 250 ml vody. Využiť ho môžete ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine. Taktiež ním môžete ošetriť ekzémy, hnisajúce a ťažko sa hojace rany, vriedky a podobne. Hadí koreň navyše patrí medzi výborné bylinky na hemoroidy. Ak vás trápi tento zdravotný problém, na podporu liečby si pravidelne doprajte sedací kúpeľ s odvarom z hadovníka väčšieho.

Pozri aj: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.10.2019 08:05

Veľmi zaujímavá rastlinka!

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

06.10.2019 13:01

zaujímavá rastlina

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

06.10.2019 14:20

videla som ju, ale nevedela som ako sa volá a čo všetko dokáže, dobre vedieť

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

07.10.2019 15:36

túto bylinku vôbec nepoznám...ale dobré vedieť na čo všetko sa dá použiť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.