Nepríjemné ťažkosti s tráviacim traktom potrápia z času na čas každého. Veľmi nápomocná a účinná býva v prípade výskytu podobných zdravotných problémov najmä úprava stravy. Samozrejme, riešením môžu byť i rozličné liečivá z lekárne, no čo tak pre zmenu vyskúšať liečivú silu prírody? Mnohé bylinky sú priam expertom na liečbu rozličných tráviacich ťažkostí. A jednou z nich je i rastlina s peknými kvetmi, ktorá nesie ľudový názov hadí koreň. Práve jej podzemná časť má miesto v tradičnej ľudovej medicíne. Ani zďaleka však nie je nápomocná len pri problémoch s trávením. Využíva sa zvonka aj zvnútra, pričom pozitívne vplýva na pokožku tela aj menštruačný cyklus ženy. Viac sa o tejto bylinke s netradičným názvom dozviete v našom článku.
Poznáte hadí koreň?
Pod ľudovým názvom hadí koreň sa ukrýva hadovník väčší. Ide o trvácu a asi meter vysokú rastlinu z čeľade stavikrvovité, ktorej sa ľudovo hovorí aj hadovec, užovník či hadové korenie. Hadovník je rozšírený prevažne v miernom pásme Európy a Ázie, prípadne miestami aj v severnejšie položených oblastiach. Táto rastlina obľubuje najmä vlhké lúky hornatých krajov a pôdy bohaté na živiny. Nájsť ju môžeme i v lužných lesoch a najmä na slnečných stanovištiach. Hadovník je charakteristický skôr nerozkonárenou a riedko listnatou byľou.
Listy sú vajcovitokopijovité. Dlhá stonka je ukončená zvyčajne bledoružovými kvetmi, ktoré sú usporiadané v jednom hustom valcovom klase. Objavujú sa prevažne počas leta. Na liečebné účely sa však na jar alebo aj jeseň vykopávajú podzemné časti hadovníka. Jeho podzemok je hrubý, zvonka červenohnedý a výrazne zahnutý až skrútený. Zaujímavosťou je, že v minulosti bol hadovník väčší údajne využívaný ako liek na mor a najmä hadie uštipnutie, na základe čoho vzniklo pravdepodobne i jeho pomenovanie.
Odporúčame: Nevieš zaspať? Máme pre teba jednoduché tipy, ako zaspať rýchlo!
Pomoc nielen pri zlom trávení
Koreň hadovníka väčšieho obsahuje množstvo účinných látok. Značný podiel tvoria najmä cenné triesloviny. Ďalej obsahuje škrob, vitamín C, bistortovu červeň, sliz i bielkovinové látky. Má protizápalový, sťahujúci, dezinfekčný a mierne sedatívny účinok. V ľudovej medicíne sa osvedčil v prvom rade pri liečbe rozličných problémov s tráviacou sústavou. Predstavuje prírodný liek na hnačku, pričom je ho možné využiť aj pri hnačkách s prímesou krvi. Okrem toho prispieva k liečbe katarov, respektíve zápalov črevnej sliznice. Používa sa taktiež pri úplavici.
Okrem toho môže byť hadí koreň veľkým pomocníkom pre ženy, a to konkrétne pre tie, ktoré často trápi veľmi silná menštruácia. Taktiež prispieva k jej pravidelnosti a celkovému pocity komfortu počas ženských dní. Liečivá droga z hadovníka vo všeobecnosti prispieva k ochrane slizníc. Pri vonkajšom použití má blahodarný vplyv na pokožku tela. Podporuje hojenie rán, pomáha zastaviť krvácanie a eliminuje zápaly v ústnej dutine, vrátane zápalu ďasien či mandlí. Môže pomôcť utlmiť nepríjemnú bolesť v hrdle.
Aký je spôsob použitia?
V prípade, že nemáte poruke vlastnoručne nazbieraný a vysušený koreň hadovníka väčšieho, nezúfajte. Jeho liečivú silu môžete odskúšať aj napriek tomu. V sušenej forme ho totiž zoženiete aj v lekárni, predajniach so zdravými potravinami či na internete. Takto pripravená liečivá droga je vhodná na prípravu odvaru na vnútorné aj vonkajšie použitie. Hadovníkový čaj si pripravíte z jednej lyžičky sušeného koreňa na 250 ml horúcej vody. Drogu chvíľku povarte a následne ju nechajte lúhovať okolo 10 až 15 minút.
Nápoj počas akútnych ťažkostí podávajte 2 až 3 razy denne. Čaj z hadieho koreňa vyskúšajte pri silnej menštruácii či tráviacich ťažkostiach. Na vonkajšie použitie je vhodný silnejší odvar, ktorý je možné pripraviť z 1 veľkej lyžice sušeného koreňa hadovníka na 250 ml vody. Využiť ho môžete ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine. Taktiež ním môžete ošetriť ekzémy, hnisajúce a ťažko sa hojace rany, vriedky a podobne. Hadí koreň navyše patrí medzi výborné bylinky na hemoroidy. Ak vás trápi tento zdravotný problém, na podporu liečby si pravidelne doprajte sedací kúpeľ s odvarom z hadovníka väčšieho.
Pozri aj: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?