Porazte depresiu pomocou jedla!

V zimnom období číha v oveľa väčšej miere. Nedostatok slnka, tepla, viac tmy a krátke dni. Smútok tak veľký, až je z neho diagnóza. Depresia. Patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické poruchy.

 

Vedeli ste však, že jedlo má moc túto chorobu naozaj zmierniť? Mnohé štúdie uvádzajú spojitosť tejto choroby s akútnym nedostatok nutričných hodnôt a živín. Ktorých? Čítajte ďalej. 

 

Odporúčame prečítať: Sladko-kyslá fazuľová polievka

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Omega-3 mastné kyseliny

 

Veľa lekárov bolo prekvapených, keď laboratórne výsledky pacientov trpiacich depresiou ukázali, akútny nedostatok mastných kyselín omega-3. Tieto základné minerálne látky znižujú zápal a zohrávajú kľúčovú úlohu vo funkcii mozgu, najmä pamäte a dobrej nálady. Telo si ich žiaľ nevie vyrobiť samo, takže je potrebné, aby boli konzumované vo vysokej miere. Doplnky výživy tiež nie sú na zahodenie. Veľa lososa , veľa rybieho oleja. Najlepšie každý deň. Práve tu je viditeľné, ako veľmi ryby - losos, tuniak, halibut - alebo ľanové semienka, či orechy  pomáhajú.  Mali by byť konzumované na optimálnej úrovni. Takže ak trpíte hoci nie depresiou, ale aj skľúčenou náladou, skúste zaradiť tieto potraviny do vášho jedálnička.

 

Vitamín D

 

Podľa lekára Marka Hymana,  autora bestselleru Ultra myseľ, nedostatok vitamínu D je hlavná príčina vzniku duševných ochorení. Tento nedostatok sa spája s depresiou, demenciou, a autizmom.  U väčšiny ľudí hladina vitamínu D klesá počas jesenných a zimných mesiacov, pretože slnečné svetlo je najbohatším zdrojom tohto prvku. Dr Hyman je presvedčený, že by sme mali v ideálnom prípade dostať 5000 až 10000 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu denne! Avšak WHO odporúča 600 IU vitamínu D denne. Tak či tak, treba hľadať čo najviac slniečka..

 

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Horčík

 

Kto v tomto rebríčku čakal notoricky známy horčík, čakal správne. Odhaduje sa že až polovica (!!) ľudskej populácie vo vyspelých krajinách trpí nedostatkom horčíka. Môže za to náš životný štýl : prebytočný alkohol, soľ, káva, cukor, kyselina fosforečná (v sódach), chronický stres, antibiotiká, a diuretiká (močopudné lieky). Horčík je niekedy označovaný ako stresový protijed. Maximum horčíka nájdete v morských riasach, zelenej zelenine a fazuli. WHO odporúča denný príjem 400 až 420 miligramov (mg) horčíka pre dospelých mužov a 310 až 320 mg pre dospelé ženy.

 

Vitamíny typu B

 

B vitamíny, ako najmä vitamín B6 a vitamín B12 môžu poskytnúť niektoré neuveriteľné zdravotné výhody, vrátane zníženia rizika cievnej mozgovej príhody a zdravej kože a nechtov. Na druhej strane, môže nedostatok vitamínu B ovplyvniť vaše duševné zdravie. Viac ako štvrtina depresívnych pacientov má nízke hladiny vitamínu B.  Najlepším zdrojom vitamínu B6 je hydina, morské plody, banány a zelenej listovej zeleniny. Vitamínu B6, Vitamín B12 sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu (mäso, ryby, hydina, vajcia, mlieko a) a v kôrovcoch, ako sú mušle a kraby. 

 

Odporúčame prečítať: Spánkom ku kráse! Ako sa cítiť a vyzerať ráno báječne?

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina listová

 

Ľudia s nízkou úrovňou kyseliny listovej majú iba 7 percentnú reakciu na liečbu antidepresívami. To je alarmujúce.  To je dôvod, prečo mnohí psychiatri teraz predpísujú lieky s obsahom kyseliny listovej na liečbu depresie a zlepšenie efektivity antidepresívami. Denný odporúčaný príjem kyseliny listovej závisí na vašom pohlaví, či už ste tehotná alebo dojčiaca, a veku. Avšak, väčšina dospelých potrebujú minimálne 400 mcg denne. Je potrebné zaradiť do stravy jedlá s obsahom kyseliny listovej vrátane tmavej listovej zeleniny, fazule a strukovín, tiež citrusových plodov a štiav.

 

Aminokyseliny

 

Aminokyseliny - stavebné kamene bielkovín - pomáhajú nášmu mozgu fungovať správne. Nedostatok aminokyselín môže spôsobiť, že sa cítite  pomalá zmätená, rozostrená a depresívna. Dobrým zdrojom aminokyselín je hovädzie mäso, vajcia, ryby, fazuľa, semená a orechy.

 

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Železo

 

Nedostatok železa je pomerne častý jav najmä u žien. Iba tri percentá mužov trpia nedostatkom železa.  Nedostatok železa je najčastejším dôvodom  anémie - nedostatočný počet červených krviniek. Jej príznaky sú podobné ako pri depresii: únava, podráždenosť, mozgová hmla. Dobrým zdrojom železa je červené mäso, ryby, hydina.  

 

Zinok

 

Zinok je jeden z najdôležitejších minerálov. Je veľmi dôležitý, vďaka nemu fungujú mnohé z našich systémov. Aktivuje naše tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú požité potraviny, a podieľa sa na prevencii proti alergiám na potraviny. Pomáha tiež našej DNA opravovať a produkovať bielkoviny. A na záver, zinok pomáha kontrolovať zápal a posilňuje náš imunitný systém. WHO odporúča denný príjem 11 mg zinku pre dospelých mužov a 8 mg u dospelých žien.

 

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Jód

 

Nedostatok jódu môže byť veľký problém, pretože jód je rozhodujúci pre fungovanie štítnej žľazy. Tá ovplyvňuje viac, než si myslíte: vašu energiu, metabolizmus, telesnú teplotu, rast, imunitné funkcie a výkon mozgu (sústredenie, pamäť). Keď štítna zľaza nefunguje, môžete sa cítiť veľmi depresívne. Jód môžete získať pomocou obohatenej soli, čo je na Slovensku bežné, alebo tým, že zaradíte do stravy sušené morské riasy, krevety, alebo tresku. Denné odporučiť množstvo jódu pre väčšinu dospelých je asi 150 mcg.

 

Selén

 

Rovnako ako jód, selén je dôležitý pre dobrú funkciu štítnej žľazy. Pomáha konverzii neaktívneho hormónu štítnej žľazy T4 na aktívny, T3. Pomáha tiež jednému z našich dôležitých antioxidantov (glutathionperoxidáze) udržujať polynenasýtené kyseliny v našich bunkových membránach. Najlepším zdrojom selénu sú para orechy, ktoré obsahujú asi  544 mikrogramov selénu , pri 100g.

 

Porazte depresiu pomocou jedla!

Zdroj: Shutterstock®

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.12.2015 19:19

užitočné informácie

Vaše meno:

Júlia Dominová

Júlia Dominová

06.12.2015 19:35

vitamín D má niečo do seba :)

Vaše meno:

Zuzana Gašparová

Zuzana Gašparová

08.12.2015 08:30

O tom, že horčík a vitamíny sú dôležité som vedela....ale že aj aminokyseliny, či jód alebo selén??? :) zaujímavé

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.12.2015 17:25

dobry clanok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.