Aj napriek tomu, že si ešte užívame posledné lúče babieho leta, farebná jeseň je už za dverami. Počas jesene dozrieva množstvo plodov, medzi nimi aj fialkasté slivky. Tie je možné využiť na množstvo spôsobov, napríklad v podobe chutných slivkových koláčov, slivkového lekváru a iných dobrôt.
Keďže patrím medzi mamičky, ktoré radšej siahnu po domácich produktoch, ako po tých kupovaných, voľba ako využiť slivky bola jasná. Vyskúšam pripraviť detskú domácu výživu. Výživy má moja Dorotka rada a najčastejšie ich konzumuje vo forme praktických detských kapsičiek. Chutná slivkovo-banánová domáca výživa sa u nás doma stretla s veľkým nadšením. Slivky sú navyše výborným prostriedkom na rozbeh detského trávenia a odstránenie zápchy. Našťastie, s tým dcérka problém nemá, ale prevencia nikdy nie je na škodu.
Odporúčame: Rýchly recept na jablkovú výživu, ktorú si tvoje deti zamilujú!
Na domácu slivkovo-banánovú výživu budete potrebovať
- zhruba 3 kg čerstvých sliviek
- 3 väčšie banány
- Trstinový cukor (podľa potreby)
* z uvedeného množstva získate zhruba do desať menších pohárov
Pozri aj: Recepty na 3 zdravé domáce detské výživy
Postup
Slivky poriadne umyjeme a zbavíme kôstok. Stačí, ak ich prerežeme na polovice a vložíme do väčšieho hrnca. Pridáme vodu v takom množstve, aby slivky zakrývala a prevyšovala ich zhruba jeden či dva centimetre. Potom varíme slivky do zmäknutia, až kým sa nezačnú rozpadať. Niekto slivky varí aj hodinu a následne ešte aj po rozmixovaní. Mne sa to zdá zbytočné a som toho názoru, že kratším varením sa v slivkách zachová väčší podiel vitamínov. Slivky som varila zhruba 30 minút, kým sa nerozpadávali a celá zmes nechytila krásnu purpurovú farbu. Následne som ku slivkám pridala nakrájané banány a celú zmes som poriadne premixovala. Po pridaní banánov nie je potrebné veľké množstvo cukru, banány sladkosť prirodzene dodajú. Ja som potom iba veľmi jemne doladila chuť výživy trstinovým cukrom. Hotovú výživu môžeme potom sterilizovať v rúre na plechu podliatou vodou a uskladniť na tmavšom suchom mieste.