Vitamín C nedostupný v lekárni: Priprav si tieto chutné citrónové cukríky

Náš organizmus potrebuje pre správnu funkciu okrem iných látok aj dostatok vitamínu C. Na jeho dostatočný príjem by sme si mali o to viac pozor dávať počas zimy a na jar, kedy je neraz naša imunita oslabená a hlavne prebieha chrípková sezóna. Na dopĺňanie si vitamínu C nemôžeme zabúdať ani teraz, keď nás trápi čoraz viac sa šíriaci koronavírus. Vitamín C zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným a vírusovým chorobám. Je pre nás dôležitým antioxidantom, čo znamená, že napomáha chrániť bunky tela pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Jeho dostatok v organizme je dôležitý aj pre dobrý stav ciev či vstrebávanie železa. Jeho nedostatok súvisí so zníženou odolnosťou voči infekciám, pomalým hojením rán či nadmernou únavou. Prejavom nedostatku vitamínu C je možné sa vyhnúť jeho pravidelným dopĺňaním, a to prostredníctvom pestrej stravy či výživových doplnkov. A my vám dnes dáme tip na jeden zaujímavý spôsob, vďaka ktorému dodáte svojmu telu o zopár miligramov dôležitého vitamínu viac. Čo tak si pripraviť doma chutné citrónové cukríky, ktoré budú milovať dospelí aj deti?

Pozri aj: Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

cukríky s vitamínom C

Zdroj: Shutterstock®

Budeme potrebovať:

  • 180 ml čerstvej šťavy z citróna
  • 180 ml vody
  • 4 až 5 PL trstinového alebo iného cukru
  • 20 g želatíny

Postup prípravy:

  • Ako prvé si vymiešame približne tretinu studenej vody so želatínou. Počkáme asi 10 minút, kým nám zmes napučí.
  • V menšom hrnci zmiešame zvyšok vody s cukrom a na miernom ohni začneme zmes zohrievať. 
  • Keď nám vznikne sirup, prilejeme doň želatínovú zmes a taktiež šťavu z citrónov, ktorú sme vopred scedili cez sitko. 
  • Zmiešame a hotovú zmes nalejeme do vhodnej nádobky, pokojne menšieho plechu či silikónovej formičky.
  • Následne odložíme do chladu aspoň na 2 až 3 hodiny. Keď nám cukríky stuhnú, nakrájame ich a ak chceme, aj obalíme v cukre. Môžeme podávať!

 

zdroje vitamínu C

Zdroj: Shutterstock®

Ako doplniť vitamín C v pestrej strave?

Chutné citrónové cukríky dozaista predstavujú hravý spôsob, ako si trošku doplniť vitamín C, no zabúdať, samozrejme, nemôžeme ani na pestrú stravu. Známe sú mnohé dobré zdroje vitamínu C. Na mysli rozhodne nemáme len citróny a citrusové ovocie vo všeobecnosti. Obrovské množstvo dôležitého vitamínu obsahujú napríklad šípky. Spomedzi ovocia, ktoré bežne konzumujeme, však môžeme spomenúť napríklad kivi či jahody. Skvelá je aj papája, mango či ananás a čierne ríbezle.

Vitamín C však rozhodne nie je len záležitosťou ovocia. Nájdeme ho napríklad aj v brokolici či karfiole. Skúste si ich pripraviť na pare, aby ste nestratili veľké množstvo vitamínu tepelnou úpravou vo vode. Možno by ste to ani nepovedali, no na vitamín C sú bohaté aj pálivé chilli papričky. Do jedálnička sa ďalej oplatí zaradiť červenú papriku či ružičkový kel. Do jedál neváhajte pridávať aj petržlenovú vňať, pretože aj tá patrí medzi zdroje vitamínu C.

Odporúčame: Ako rýchlo doplniť céčko bez liekov? Acerola ho má na rozdávanie

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

23.03.2020 20:10

dobrý nápad

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.04.2020 21:28

Vitamín C zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným a vírusovým chorobám. Je pre nás dôležitým antioxidantom, čo znamená, že napomáha chrániť bunky tela pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

23.09.2021 14:41

Jednoduché a zdravé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE