Nie je nad to, keď po vstupe do bytu ucítite krásnu a príjemnú vôňu. Ako ale zabezpečiť, aby to v interiéri skutočne voňalo? Zabudnite na všetky tie chemické osviežovače z drogérie. Vyrobte si svoj vlastný. Recepty na domáce osviežovače vzduchu sú lacné, ekologické a účinné.
Vyskúšajte aromadifuzér
Je to skvelý spôsob, ako dlhodobo prevoňať domov. Ide o nádobu s vonnou esenciou, ktorá je uzavretá zátkou alebo viečkom – buď s niekoľkými malými otvormi alebo jedným väčším uprostred. Do nich sa vkladajú tyčinky z dreva, bambusu alebo ratanu. Intenzitu vône je možné regulovať množstvom vložených tyčiniek. Výhodou je, že náplň tvoria čisto prírodné éterické oleje, ktorých uvoľňovaním nevznikajú škodlivé látky.
Odporúčame: Čo spôsobuje zápach z umývačky riadu a čo robiť, ak dobre neumýva?
Na výrobu aromadifuzéru budete potrebovať:
- 1 malý pohárik s viečkom,
- pohár vody,
- 20-30 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja,
- nástroj na prederavenie viečka,
- špajle.
Ako na to:
Najskôr si do viečka nejakým ostrým špicatým nástrojom urobte dostatočné množstvo otvorov. Do pohára nalejte vodu, nakvapkajte esenciálny olej a obsah premiešajte. Potom ju uzavrite viečkom, do ktorého zapichnete niekoľko špajdlí. Tie rýchlo voňavú zmes nasajú a budú šíriť vôňu po celej izbe. Občas špajdle otočte, intenzita vône potom bude väčšia. Obsah aróma difuzéra sa nebude tak rýchlo odparovať, keď namiesto vody použijete 1/4 šálky mandľového alebo detského oleja.
Vyrobte si gélový osviežovač
Pokiaľ máte radi výraznejšie vône, ale nechcete stále zapaľovať aromalampu, je tento návod určený priamo pre vás. Je to jednoduché, náklady minimálne a zaberie vám to obyčajnú štvrť hodinku. Takže sa do toho pustite.
Budete potrebovať:
- akékoľvek prázdne poháre,
- vodu,
- práškovú želatínu bez príchute,
- potravinárske farbivo,
- soľ,
- esenciálne oleje.
Ako na to:
Podľa návodu, na vrecúšku, si urobte želatínu. Tá sa zvyčajne pripravuje tak, že sa nechá pár minút napučať v studenej vode, potom sa zahreje asi na 80 °C a odstaví. Pozor na to, aby sa dlho nevarila, stratila by svoje želírovacie schopnosti! Do hotovej želatíny pridajte jednu až dve čajové lyžičky soli – bude slúžiť ako konzervant. Do každého pohára nakvapkajte pár kvapiek farbiva a asi 30 kvapiek esenciálneho oleja. Pokiaľ máte radi výraznejšie vône, pridajte viac. Zalejte želatínou, dobre premiešajte a nechajte vychladnúť. Do pohárov tiež môžete nasypať napríklad mušličky, kamienky alebo pridať sušené kvety, osviežovač bude vyzerať zaujímavejšie.
Neprehliadni: Minimalizmus v byte či dome: Tieto základné pravidlá musíš vedieť