Zdravá hrášková nátierka vhodná aj pre deti: Zamiluješ si ju!

Už sa tešíme na hráškovú sezónu, ktorá tu bude čo nevidieť. A vlastne, na čo by sme čakali, keď už v obchodoch sa čerstvý hrášok začína postupne objavovať. Stačí ho len rozlúsknuť a vychutnať si šťavnaté zelené guľôčky, ktoré majú skutočne zaujímavú chuť – niekedy sladkú, inokedy jemne horkú.

Zelený hrášok patrí medzi strukoviny, ktoré spôsobujú plynatosť a nadúvanie, a tak sa mu mnohí vyhýbajú. Avšak existujú dobré dôvody na to, prečo jesť hrášok počas jeho sezóny oveľa častejšie. V prvom rade si treba uvedomiť, že tak ako každá strukovina, tak aj hrášok je dobrým zdrojom vitamínov a ďalších pre telo dôležitých mikronutrientov. Obsahuje vitamín C i viaceré vitamíny skupiny B. Hrášok je rovnako významným zdrojom draslíka, fosforu, horčíka, železa i zinku.

Ak neviete, ako ho v kuchyni zužitkovať, tak za skúšku stojí hrášková polievka s mätou alebo nasledujúca hrášková nátierka, ktorá je vhodná aj pre deti. Neváhajte im ju naservírovať napríklad na desiatu do školy alebo na olovrant.

Vyskúšaj aj: Domáca oškvarková pomazánka: Manžela ňou zaručene potešíš

recepty z hrášku

Zdroj: Shutterstock®

Na hráškovú nátierku potrebujeme:

  • 250 g zeleného hrášku (čerstvý alebo mrazený)
  • 150 g smotanového nátierkového masla, skyru alebo žervé
  • soľ na dochutenie
  • trochu citrónovej šťavy

V prípade, že zvolíte možnosť využitia mrazeného hrášku, ktorý vám už dlhšiu dobu leží v mrazničke, tak ho najskôr uvarte. Vložte ho do hrnca, pridajte vodu alebo vývar a varte dovtedy, kým nezmäkne. Mrazený hrášok si však môžete pripraviť aj na pare. Voľte tú variantu jeho prípravy, ktorá vám vyhovuje viac. Zmäknutý hrášok odstavíme, v prípade, že ste ho varili vo vode tak ju zlejeme a necháme vychladnúť. Ak zvolíte variantu s čerstvým hráškom, tak ten nemusíte nijako tepelne upravovať.

Vychladnutý hrášok nasypeme do mixéra, pridáme smotanovú nátierku alebo skyr (poprípade tvaroh) a rozmixujeme dohladka. Na záver dochutíme soľou a citrónovou šťavou. Pred podávaním dáme nátierku do chladničky a necháme ju poriadne vychladnúť, zároveň sa nám v nej prepoja všetky chute. Nátierku podávame s čerstvým pečivom a dozdobiť ju môžeme klíčkami, mikrozeleninou alebo čerstvou zeleninou, zeleným šalátom a pod. Prajeme vám dobrú chuť!

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.04.2022 07:33

Z čerstvého som ešte neskúšala.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

02.05.2022 18:58

hrášok na záhrade už rastie, vyskúšam

Vaše meno:

Ivana Šurániová

Ivana Šurániová

08.06.2022 08:42

tak takuto som este nejedla

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE