Sychravá jeseň nám v týchto dňoch priniesla výrazné ochladenie, a či chceme, alebo nie, s našou imunitou to môže poriadne zamávať. Teplo sa obliekajte a obranyschopnosť vášho organizmu podporujte najmä zvýšeným prísunom vitamínov. Ak už cítite, že na vás čosi lezie, alebo ste aktuálne v štádiu prekonávania nachladenia, či rovno chrípky, dodržiavajte pokojový režim. A nechajte si od svojej polovičky (spolubývajúcej, mamy, sestry, susedy, či kamaráta) uvariť 3 polievky, ktoré vás zaručene postavia na nohy.
Odporúčame prečítať: Syndróm karpálneho tunela verzus práca s počítačom
„Topkou“ je nepochybne KURACÍ VÝVAR
Vegetariánky možno práve zamietavo krútia hlavou, my však vieme svoje. Sila kuracieho vývaru je rokmi overená, a nepomáha len pri „opici“, ale tiež chorobe. Je totiž plný vitamínov (vďaka zelenine), proteínov (vďaka mäsu) aj antioxidantov (vďaka celej kombinácii). Vývar vás zohreje zvnútra, pomôže uvoľniť upchatý nos, doplní telu chýbajúce tekutiny (obzvlášť výhodne pri horúčke). Protizápalový účinok kuracieho vývaru dokonca potvrdili aj vedci a urýchli likvidáciu baktérií.
Najsilnejší vývar si pripravíte z domáceho kurčaťa / sliepky / kohúta a domácej zeleniny – jeho účinky môžu byť omnoho vyššie ako vývar pripravený z produktov z klasických potravín.
Odporúčame prečítať: Prírodní pomocníci ideálni na boj s menštruačnou bolesťou
Kapustnica – ale bez mäska
Klobásky aj údené si odložte do kapustnice na Vianoce, táto protivírusová kapustnica má byť vitamínovou a nie tukovou bombou. Na druhej strane klobásy chorému človeku ani netreba, keďže obvykle chrípku sprevádza aj nechutenstvo k jedlu.
Polievočku si pripravte z kyslej kapusty a hlavne šťavy z nej. Je bohatá na antioxidanty a samozrejme obsahuje množstvo vitamínu C. Ak chcete trochu výživnejšiu a hustejšiu podobu, pridajte do nej aj koreňovú zeleninu (pokojne napríklad len mrkvu), prípadne pár menších zemiakov, aj huby. Ak vám bude chýbať chuť údeného, odporúčame do tejto liečivej polievočky nakrájať údené tofu – dodá vám bielkoviny, ktoré predstavujú energiu.
Odporúčame prečítať: 5 domácich receptov na zrazenie horúčky
Cesnaková polievka
Cesnak je prírodným antibiotikom, to dnes vie každá multifunkčná žienka. Ideálne je zjesť ho v jeho surovom / čerstvom stave, no pokojne si z neho môžete urobiť aj horúcu polievku. Tá vás zahreje, a vďaka cesnaku pomôže paradoxne znížiť vnútornú teplotu tela. Cesnak sa takisto veľmi odvážne pustí do boja s bacilmi a vírusmi. Kombinácií, ako si cesnačku pripraviť je viacero, odporúčame ten, kde využijete aj kurací vývar.
Odporúčame prečítať: 5 domácich receptov na boľavé hrdlo
Náš tip: Každá polievočka, ktorá je pripravená zdravo (a s láskou) vám pomôže vystrábiť sa z choroby. Ak vás trápi kašeľ, pomôcť môže pórová polievka, pokiaľ práve prekonávate virózu urobte si horúcu cibuľovú, alebo zeleninovú s chilli, jej jemnejšia verzia bude škorica.