Niet nad kvalitný spánok s krásnymi snami, vďaka ktorým sa prebúdzate s úsmevom na perách. Azda všetci premýšľame nad spôsobmi, vďaka ktorým by sme podporili náš spánkový režim. Spôsoby, vďaka ktorým by sme sa vyspali, ako sa hovorí, do ružova. A jednou z vecí, na ktorú mnohí nedajú dopustiť, je lapač snov. Pravdepodobne ste už aj vy o nich počuli a dokonca ste ich možno videli visieť zo stromu, verandy či v obchode so suvenírmi. Nepochybujeme tiež o tom, že ste premýšľali nad ich významom.
Indiánske lapače snov
Svojím pôvodom korene lapačov snov siahajú k Indiánom, pre ktorých boli posvätnými predmetmi. Vyrábali sa ručne, a to výlučne z prírodných materiálov – koža, vetvy vŕby, perie... Dnes sú vyrábané v rôznych veľkostiach a štýloch, avšak prírodnosť samotného lapača snov sa zachovala. Využívajú sa rôzne drevené konštrukcie, ktoré sa pokrývajú sieťou z prírodných vlákien, s perím a korálkami, ktoré visia z obruče.
Legendy spájané s lapačmi snov existujú medzi mnohými domorodými kmeňmi. Najzaujímavejšou legendou je tá od kmeňa Ojibwe. Zatiaľ, čo v mnohých kultúrach predstavujú pavúky strašidelné tvory, ľudia z kmeňa Ojibwe ich považovali za symbol ochrany. Práve preto súčasťou lapačov snov je „pavúčia sieť“. Podľa príbehov mystická „spider woman“ slúžila ako duchovná ochrankyňa kmeňa a hlavne malých detí. A keďže bolo náročné ochraňovať celý kmeň a každého jeho člena, ich ochrankyňa vytvorila lapač snov ako prostriedok mystickej ochrany.
Pozri aj: Aké náušnice sú trendy? Nechaj sa inšpirovať hitmi jesene a zimy 2019
Aké sú „účinky“ lapačov snov?
Ako kedysi, tak aj dnes sa verí, že lapače snov sú posvätné. Sú to akési talizmany určené na ochranu spiacich detí. Lapače snov ich majú ochrániť pred zlými snami a nočnými morami.
Ak sa rozhodnete pre lapač snov aj vo svojej domácnosti, tak nezabudnite na to, že ho musíte správne umiestniť. Lapače snov by mali visieť nad posteľou – na mieste, kde ho môže zasiahnuť ranné slnečné žiarenie. Lapač snov priťahuje sny do svojich sietí – tie dobré sa zachytávajú v pierkach a tie zlé zase v sieti, kde ich spaľuje ranné slnko.
Zaujme ťa: 5 presvedčivých dôvodov, prečo jesť uhorky: Takto prospejú tvojmu telu