Patríte k milovníkom jahôd? Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém a podporuje zdravie pokožky. Obsahujú tiež antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Okrem toho sú jahody nízkokalorické a plné vlákniny, čo podporuje zdravé trávenie a udržanie hmotnosti.
Aj preto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička. Ak ich milujete a nedáte dopustiť ani na jahodový džem, tak si ho z nich môžete pripraviť jednoducho doma. A dokonca s dokonalou čerešničkou, akou sú chia semienka. Chia semienka sú už nejakú tú dobu ospevované mnohými ľuďmi po celom svete, ktorí si ich neváhajú pridávať do smoothie či do iných pokrmov. Ale prečo?
No najmä preto, lebo obsahujú veľké množstvo bielkovín i vlákniny, rovnako v nich nájdeme pomerne vysoký obsah vápnika i omega-3 mastných kyselín. Chia semienka sú bohaté na antioxidanty a tiež sú považované za skvelý rastlinný zdroj železa, fosforu a draslíka. Vyskúšajte tento najlepší domáci jahodový džem aj vy.
Vyskúšaj aj: Pečený rebarborovo – jahodový džem
Ingrediencie na jednoduchý jahodový džem s chia semienkami:
4 šálky čerstvých jahôd
4 lyžice trstinového cukru
1 šálku vody
2 a ½ lyžice chia semienok
Ako pripraviť fantastický jahodový džem s chia semienkami?
Pripraviť zdravý jahodový džem s chia semienkami nie je náročné. Do hrnca si dáme nakrájané jahody (podľa toho na aké veľké kúsky ich nakrájate, tak dlho sa budú variť do zmäknutia), vodu a cukor. Hrniec postavíme na sporák a jahody varíme na miernom ohni, až kým nezmäknú. Ak preferujete hladkú konzistenciu džemu, tak jahody rozmixujte ponorným mixérom. Ak si radi pochutnávate na väčších jahodových kúskoch, tak ich môžete nechať také aké sú alebo mierne popučiť vidličkou. Džem odstavíme a pridáme chia semienka.
Necháme chvíľku vychladnúť a následne prelejeme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby (zaváraninovej fľaše). Vo fľaši necháme džem úplne vychladnúť a následne skladujeme v chladničke. Z daného množstva ingrediencií vám vyjde približne 1 alebo 2 fľaše džemu. Nepripravujte si ho do zásoby vo veľkom množstve, nakoľko by sa mal spotrebovať do 2 týždňov.
Chutný jahodový džem je lahodný v raňajkovej kaši, no pokojne ho môžete natrieť aj na koláč, tortu, pridať si ho do jogurtu alebo natrieť na chlebík. Dobrú chuť!
Odporúčame: Recept na jahodový džem s rebarborou
Ďalšie recepty na jahodový džem:
1. Jahodový džem s mätou
1 kg jahôd
500 g cukru
šťava z 1 citróna
10 lístkov mäty
Recept na džem: Jahody umyte, odstráňte stopky a nakrájajte na malé kúsky. V hrnci zmiešajte jahody s cukrom a citrónovou šťavou. Zmes priveďte k varu, potom znížte teplotu. Jahody povaríme na miernom ohni, kým zmes nezhustne (asi 30-40 minút), občas premiešajte.
Na konci varenia pridajte nasekané mätové lístky a dôkladne premiešajte. Uvarený jahodový džem nalejte do sterilizovaných pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť.
2. Jahodový džem s vanilkou
1 kg jahôd
500 g cukru
šťava z 1 citróna
1 vanilkový lusk
Jahody umyte a odstráňte stopky, následne ich nakrájajte na menšie kúsky. Vložte jahody do hrnca a pridajte cukor a citrónovú šťavu. Vanilkový lusk rozrežte na polovicu a vyškrabte z neho semienka, ktoré spolu s luskom pridajte do zmesi. Priveďte zmes do varu, potom znížte teplotu a nechajte ju variť na miernom ohni.
Varenie džemu potrvá asi 30-40 minút, pričom občas premiešajte, aby sa džem nepripálil. Po dosiahnutí požadovanej hustoty odstráňte vanilkový lusk. Horúci džem nalejte do sterilizovaných pohárov, pevne uzavrite a nechajte vychladnúť.
3. Jahodový džem so škoricou
1 kg jahôd
500 g cukru
šťava z 1 citróna
1 lyžička mletej škorice alebo 1 celá škoricová tyčinka
Jahody dôkladne umyte, odstráňte stopky a nakrájajte na malé kúsky. V hrnci zmiešajte jahody, cukor a citrónovú šťavu. Pridajte mletú škoricu alebo celú škoricovú tyčinku do zmesi. Zmes priveďte k varu a potom znížte teplotu. Varte na miernom ohni, kým džem nezhustne (približne 30-40 minút), občas premiešajte, aby sa nepripálil.
Ak ste použili celú škoricovú tyčinku, odstráňte ju na konci varenia. Džem nalejte do sterilizovaných pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť. Môžete uskladniť alebo použiť pre rôzne jahodové pochúťky.
Článok aktualizovaný 22.5.2024
Aktualizovaný článok: 22.05.2024