Šéfkuchári objavili varenie so šumivými vínami - skúste to aj vy

Chcete sa ukázať pred svojimi priateľmi a blysnúť sa jedlom s nádychom glamouru?

 

Ak obľubujete sekt v pohári, skúste si ho vychutnať aj z taniera. Tieto bublinkové nápoje majú oveľa väčší potenciál, ako by sa mohlo zdať a dokážu z bežného jedla urobiť niečo výnimočné. Tu je pár rád, ako naskočiť na najnovší gastronomický trend.

 

Bublinkové rizoto? Prečo nie!

 

Sekty pri varení fungujú úplne rovnako ako bežné tiché vína - lahodne a skvelo. Odporúčané jedlá, ktoré sa dajú chutne kombinovať so šumivým vínom sú napríklad Le poulet au Champagne alebo aj obyčajné rizoto, ktoré pridaním sektu pretvoríte na niečo výnimočné. Na prípravu úžasného jedla na báze šumivého vína vám stačí fľaša šumivého vína a vedieť pár základných rád.

 

Ingrid Vajcziková, hlavná enologička Hubert J.E. upozorňuje, že každý sekt má tri vlastnosti, s ktorými treba pri varení rátať. Sú nimi bublinky, ktoré spôsobuje oxid uhličitý, chuť - od suchej po sladkú a alkohol. Základným fyzikálnym javom je, že čím dlhšie jedlo varíte, tým sa viac koncentruje jeho chuť a pri šumivých vínach ubúda množstvo alkoholu aj oxidu uhličitého. Všeobecne pri varení s alkoholom platí, že teplo podporuje vyprchanie väčšiny alkoholu.“ V závislosti od metódy varenia a teploty určité množstvo alkoholu vždy zostáva. Jeho množstvo je však zanedbateľné. Preto ak chcete mať jedlo s plnou chuťou šumivého vína a zbaviť sa väčšiny alkoholu, venujte príprave jedla viac času.

 

Odporúčame tiež:  Doprajte si niečo výnimočné - Hubert XO

 

Ingrid Vajcziková, hlavná enologička Hubert J.E.

Zdroj: Shutterstock®

Šumivé dezerty

 

Pri príprave dezertov, ktoré máte v pláne zmrazovať, rátajte s faktom, že alkohol má nižší bod tuhnutia. To znamená, že dezert nemusí zamrznúť správne. Príliš veľa alkoholu ľadové kryštály zabíja, dezert nestuhne rovnomerne a určité časti zostanú tekuté. V prípade, že sa radi kocháte pohľadom na perlenie sektu a preferujete skôr nemrazené dezerty, spútajte bublinky spolu s ovocím v želatíne a vychutnajte si osviežujúci letný dezert.

 

Odporúčame tiež:   Bublinky bez cukru, to si pochutnáme

Šéfkuchári objavili varenie so šumivými vínami - skúste to aj vy

Zdroj: Shutterstock®

Teplá vs. studená kuchyňa

 

Popri bežných receptoch v teplej kuchyni, kedy sa šumivé vína používajú do rôznych omáčok, skúste použiť sekt aj v studenej kuchyni. Potrebujete na to iba fľašu sektu, vínny alebo jablčný ocot a sklenú nádobu. Zmiešajte čerstvo otvorený sekt a ocot v pomere jedna k jednej a nechajte túto zmes odpočívať v chlade pod gázou minimálne mesiac. Výsledky svojho kuchárskeho umenia pomocou tejto tajnej ingrediencie posunutie na úplne inú úroveň.

 

Ak ste však človek, ktorý kulinárstvo prenechá radšej na profesionálov, vychutnajte si sekt na brunchi. Tento nápoj k nemu neodmysliteľne patrí, nakoľko šumenie sektu stimuluje chuťové poháriky a vytvára pocit ľahkosti bytia. Dobrou voľbou je sekt Hubert Cabernet Sauvignon Blanc de Noir. Od iných sektov sa líši najmä tým, že jeho biela farba vzniká opatrným pomalým lisovaním tmavého hrozna. Svojou chuťou uspokojí nároky aj náročnejších milovníkov šumivých vín.

 

 

Odporúčame tiež:  Pripravte pre svoju polovičku večer plný lásky

 

Pripravte si Poulet au Hubert Sekt

 

 

Budete potrebovať:

(suroviny pre 4 osoby)

 

  • 1kg kuracích stehien
  • 300 g šampiňónov
  • 300 ml šumivého vína (zostávajúci sekt môžete podávať ako prípitok pred alebo počas jedla)
  • 300 ml kuracieho vývaru
  • 150 ml kyslej smotany
  • 150 ml smotany na šľahanie
  • 2 šalotky
  • tymian
  • rozmarín
  • soľ a korenie

 

Postup prípravy:

 

Na rozpálenom olivovom oleji dozlata opražte kuracie a následne aj celé šampiňóny. Stehná a šampiňóny odložte bokom na tanier. Do výpeku pridajte nasekanú šalotku, tymian a rozmarín. Po pár minútach pridajte kurací vývar a šumivé víno. Po chvíli pridajte kuracie stehná a šampiňóny.

Duste do zmäknutia (približne 45 minút). Počas dusenia si zmiešajte kyslú a šľahačkovú smotanu. Keď sa mäso udusilo a zmäklo, pridajte smotanovú zmes. Varením zredukujte objem tekutiny na požadovanú hustotu. Na záver pridajte soľ a čierne korenie podľa chuti. Podávame s dusenými zemiakmi.

 

Odporúčame tiež:   Ako na to... Ušiť si život na mieru

 

Zdroj foto:

Pinterest.com, Shutterstock.com

7 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.04.2016 06:29

so sumivym vinom som este nevarila, niekedy vyskusam tento recept

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.04.2016 13:19

vino používam, ale tiež som so šumivým neskúšala..

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

21.07.2016 10:27

Tak toto určite vyskúšame :)

Vaše meno:

Alžbeta Nováková

Alžbeta Nováková

03.01.2017 19:41

Vyzerá dobre už,len vyskúšať

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.02.2017 17:04

Asi to vyskúšam.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

21.10.2017 14:21

fíha to som ešte nepočula že šumivé víno môže ísť do jedla ale vyzerá zaujímavo

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

12.11.2021 11:27

S vínom som už pripravovala jedlá, ale so šumivým ešte nie, tak Ďakujem za inšpiráciu vyskúšam :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE