Tehotenstvo a vitamíny: Na čo nesmieš ako budúca mamička zabúdať?

S otehotnením prichádza do života ženy veľa neznámeho. Zrazu je zodpovedná nielen za seba, ale aj za maličkého človiečika v jej brušku a musí sa začať starať lepšie aj o seba samú. Vynosiť dieťa totiž vôbec nie je jednoduché a vyžaduje veľa trpezlivosti, sily a psychickej pohody. Keďže dieťa v brušku nemá iný zdroj obživy, živiny si berie z tela matky, čo znamená, že žene v očakávaní môžu chýbať dôležité zložky. Tehotenstvo a vitamíny je teda veľmi často diskutovanou témou a my si o nej povieme viac.

Vitamíny nestačia

Vitamíny berieme často ako samozrejmosť a snažíme sa ich pravidelne dopĺňať. Niekedy však zabúdame, že je dôležité prijímať aj minerály, ktoré sú tiež kľúčové pre zdravie organizmu, a to najmä v tehotenstve. Vitamíny a minerály spolu tvoria zoznam mikroživín, ktoré telo potrebuje v malom množstve na to, aby správne fungovalo. Nenechajte sa oklamať. Aj toto malé množstvo môže spôsobiť veľké problémy, ak ho v organizme nemáte. O to viac, keď je žena tehotná.

Pozri aj: Nepríjemná štikútka u novorodencov: Čo znamená a dá sa vyliečiť?

tehotenské vitamíny

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny v tehotenstve

Ktoré vitamíny by teda mala tehotná žena zaradiť do svojho jedálnička a prečo?

  • Vitamín A, ktorý je potrebný pre zdravý zrak. Jeho nedostatok, ktorý je však zriedkavý, môže spôsobiť vysychanie očí a zvýšiť riziko vzniku anémie. Môže tiež spomaľovať rast bábätka.
  • Vitamíny typu B (B6, B12) na dobrú náladu aj tvorbu červených krviniek.
  • Vitamín B9 alias kyselina listová je dôležitá najmä v začiatkoch tehotenstva pri vývoji nervovej sústavy dieťatka. Pomáha predísť napríklad obávanému rázštepu chrbtice.
  • Vitamín C na imunitu a silnú placentu.
  • Vitamín D pre lepšie vstrebávanie vápnika a fosforu a pre zdravie kostí a zubov matky aj dieťaťa.
  • Vitamín K ako prevencia pred vznikom krvných zrazenín.

Minerály v tehotenstve

Okrem vitamínov by si tehotná žena mala dať pozor aj na pravidelný a dostatočný prísun minerálov do tela, či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov vhodných pre ženy v očakávaní.

  • Každá tehotná žena by mala mať ideálnu hladinu železa v krvi, pretože jeho spotreba je v tehotenstve podstatne vyššia. Jeho zásoby si robí aj dieťatko a ak ho matke vezme priveľa, môže byť anemická, teda chudokrvná. To sa prejavuje náchylnosťou na ochorenia, bledou pokožkou a nadmernou únavou.
  • Vápnik je zodpovedný za zdravé kosti a zuby matky aj bábätka. Opäť platí, že ak ho dieťa žene uberie príliš veľa, môže po pôrode zažívať problémy so zubnými kazmi, ale aj s vypadávaním zubov a podobne. Chronický nedostatok vápnika môže v neskoršom veku viesť u ženy až k osteoporóze.
  • Dostatok horčíka je pre tehotnú ženu kľúčový. Ak jej chýba, prejavuje sa to nepríjemnými kŕčmi v nohách, alebo aj falošnými sťahmi maternice – kontrakciami.
poradňa pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Dajte na lekára

Tehotné ženy sú pod veľkým drobnohľadom svojich lekárov a podstupujú pravidelné krvné testy. Tieto testy odhalia aj to, že im niektoré z horeuvedených mikroživín v organizme chýbajú. Vtedy lekár odporučí tehuľke spôsob, akým by mala vitamín či minerál doplniť. V niektorých prípadoch pomôžu už spomínané výživové doplnky. Budúce mamičky by si nemali žiadne lieky alebo doplnky stravy naordinovať samé a o všetkom sa poradiť so svojím gynekológom v tehotenskej poradni. Predávkovanie niektorými vitamínmi môže totiž spôsobiť napríklad príliš vysokú pôrodnú hmotnosť bábätka, ale aj iné problémy.

5 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

13.06.2019 18:25

Tehulky by mali pozorne čítať tieto články

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.06.2019 06:07

Je dôležité prijímať aj minerály a to najmä v tehotenstve.

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

04.12.2022 15:39

radila som sa so svojou gynekologickou ake vitaminy by som mala uzivat a jedine co mi bolo odporucene bola kyselina listova

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

07.12.2022 13:36

vitaminy som zacala uzivat este predtym ako som vôbec otehotnela, uzivala som ich cele tehotenstvo

Vaše meno:

Lea Junsk

Lea Junsk

11.12.2022 19:37

moje tehotenske vitaminy boli ogestan, ten som si davala cele tehotenstvo

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE