Vieš, čo je to 3-minútové pravidlo? Mali by ho poznať najmä rodičia!

Kolobeh bežného života je nezastaviteľný. Práca, domáce práce, prípadne ďalšie aktivity a niekedy nám nezostane čas na to najdôležitejšie – stráviť pekné chvíle so svojimi najbližšími. Keď hovoríme o najbližších, myslíme najmä vaše deti, pretože tie potrebujú najviac pozornosti a lásky. Podľa psychológov je trávenie spoločného času s deťmi každý deň kľúčové k tomu, aby ste si do budúcna vytvorili nerozlučný vzťah. Zistite, čo je 3-minútové pravidlo a ako by ste tento čas mali spoločne stráviť!

Zastaviť sa oplatí

Všetko, čo robíme, robíme pre svoje rodiny. Aj to, že chodíme do práce a naháňame sa za úspechom, často pramení z toho, že sa snažíme zabezpečiť rodinu, aby jej nič nechýbalo a mala sa dobre. Tu je však dôležité určiť hranice a na chvíľu sa pozastaviť, aj keď to budú len 3 minúty. Tieto krátke 3 minúty môžu znamenať to, či si so svojím dieťaťom vytvoríte pekný a pevný vzťah alebo nie. A povedzme si úprimne, ktorý rodič by taký nechcel?

Pozri aj: Zavinovačky pre bábätká: Aké sú ich najväčšie výhody a nevýhody?

ako sa rozprávať s deťmi

Zdroj: Shutterstock®

Zbližovacie aktivity

Čo stihnete za 3 minúty? Za tento čas nenavaríte večeru ani neupracete celý byt. Využiť by ste ich však mali každý jeden deň na zbližovanie sa so svojím dieťaťom, či už v predškolskom alebo školskom veku. Ide o to, aby ste si na tieto tri minúty sadli oproti sebe, objímali sa a rozprávali sa o tom, čo sa dialo v ten deň vo chvíľach, keď ste spolu práve neboli. Pozor, nenechajte sa odradiť známou odpoveďou väčšiny detí, že sa v podstate nič neudialo. Určite vám má čo porozprávať, len to chce čas, zvyknúť si na takýto druh komunikácie.

ako sa zblížiť s dieťaťom

Zdroj: Shutterstock®

Odložte mobily

Počas tejto chvíle, ktorá sa pokojne môže z 3 minút predĺžiť na dlhší čas, sa venujte iba svojmu dieťaťu a pokojne si s ním sadnite k takejto aktivite obaja rodičia oddelene. Odložte mobily, stres aj prácu a sústreďte sa iba na budovanie vášho spoločného vzťahu. Ďalším dôležitým bodom je, aby boli počas tohto zbližovania sa vaše oči na rovnakej úrovni a aj to, aby ste dieťa pozorne počúvali. V tomto rozhovore ste rovnocenní a vaše dieťa sa nikdy nesmie cítiť ako menejcenné alebo jeho denné aktivity nesmiete ohodnotiť ako menej dôležité ako tie vaše. Ak si nakoniec z tohto krátkeho rituálu vytvoríte spoločnú dennú aktivitu, vaše dieťa sa vám začne viac zverovať a zamedzíte tým tomu, že si bude v budúcnosti nechávať veci pre seba.

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.05.2019 08:21

Krátky rituál, ktorý sa vypláca.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.05.2019 10:30

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

21.05.2019 11:09

Zaujímavé a hlavne pravdivé

Vaše meno:

Mária Lipčejová

Mária Lipčejová

21.05.2019 21:01

Perfektný článok pre rodičov, mali by si ho prečítať všetci.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

22.05.2019 05:07

Určite viac ako tri minúty,to je málo.Smutné,že niekto nemá čas ani na to..

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

30.05.2019 21:41

Súhlasím s autorkou clanku. So synčekom sa po príchode zo škôlky pravidelne rozprávame. Máme veľmi pekný vzťah

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE