Zavinovačky pre bábätká: Aké sú ich najväčšie výhody a nevýhody?

V súčasnosti, keď sa preferuje priamy kontakt s bábätkom, možno povedať, že je trend využívania zavinovačiek na ústupe. I keď existuje skupina mamičiek, ktoré na ne nedopustia. Na druhej strane však výraznejšie narástla obľuba šatkovania či využívania rôznych ergonomických nosičov, ktoré sú pripevnené na rodičovi a dieťa je tak s ním v tesnejšom spojení. Možno sa aj vy rozhodujete, čomu dať pri vašom drobcovi prednosť, preto si prečítajte o výhodách aj nevýhodách zavinovačiek pre deti v prvých mesiacoch života.

Zaujme ťa: Starostlivosť o pokožku dojčaťa: Potrebujú vôbec bábätká kozmetiku?

zavinovačky

Zdroj: Shutterstock®

Nová doba – nové možnosti

Pamätáte si ešte na tie klasické biele a čipkované zavinovačky, ktoré bolo nutné škrobiť a špeciálne sa o ne starať? Boli istotne krásne, ale dnes sa využívajú vo veľkej miere len pri príležitosti krstu, no a na bežné použitie mamičky siahajú po modernejších typoch, ktorých údržba nezaberá toľko času. Bývajú v pestrých farbách s rôznou potlačou a zaujímavé sú aj nové druhy materiálov, z ktorých sú vyrobené, napr. vnútorná výstuž z antialergického kokosového vlákna, výplne z dutého vlákna či ovčieho rúna. Určite je však dobré, ak je zavinovačka, najmä tá časť, ktorá je v kontakte s kožou novorodenca, z kvalitnej bavlny (nájdete aj bavlnu v bio kvalite). Stretnúť sa možno aj s rôznymi strihmi – od klasických periniek cez mäkké štvorcové rýchlozavinovačky so suchým zipsom, elastické „zámotky“, špeciálne tvarované zavinovačky (napr. také, ktoré nechávajú ručičky zafixované a nôžky voľné) až po praktické zavinovačky využiteľné v autosedačke.

Pozri aj: Nie je plač ako plač: Ako zistíš, či tvoje dieťa trápi novorodenecká kolika?

druhy zavinovačiek

Zdroj: Shutterstock®

Kontroverzné zavinovanie

Pri téme využívania zavinovačiek sa môžete stretnúť s názormi, ktoré ich úplne zatracujú. Áno, sú prítomné aj aspekty, ktoré sa považujú za rizikové a povieme si o nich, no nič nie je čierno-biele. A do do úvahy treba brať aj potreby toho-ktorého bábätka. Môže sa stať, že hoci sa rozhodnete zavinovačku používať a vo vašej výbave ju budete mať pripravenú už pred narodením dieťatka, samotné bábätko vám dá „vedieť“ (predovšetkým plačom a evidentnou nespokojnosťou), že mu jednoducho nevyhovuje.

A teraz prejdeme k negatívam zavinovačiek. Najmä zo strany ortopédov možno registrovať nesúhlas s využívaním zavinovačiek, nakoľko pri nesprávnom zavinutí nie sú kĺbiky uložené vo vhodnej polohe, čo sa môže odzrkadliť na ich vývoji. Negatívny dopad to má najmä na bedrové kĺby, a to hlavne v prípade silného zvinutia nožičiek v polohe, keď sú rovno natiahnuté. Zavinovačka môže byť nevýhodnou aj vtedy, keď ju mamička využíva pri dojčení. Neumožňuje totiž ideálnu polohu tela bábätka, ktoré sa potom nemusí vedieť správne prisať. Taktiež dieťatko v zavinovačke nemá dosť priestoru na precvičovanie a posilňovanie si svalstva. Zavinovať by sa preto malo iba na spánok, aby mu bola v ostatnom čase ponechaná voľnosť pohybu ručičiek a nožičiek. Zavinovačku tiež nie je vhodné používať v horúcich dňoch, kedy by mohlo dôjsť k nebezpečnému prehriatiu organizmu.

Pozitíva zavinovačiek

Niektoré detičky majú po narodení veľmi silný Moorov reflex. Vtedy dochádza k šokovej reakcii – rýchlemu vystretiu nôh a ručičiek. Dieťa je preľaknuté a zvyčajne začne aj plakať. Dôvodom môže byť pohyb, dotyk, silný zvuk či svetlo. Zavinovačky v tomto prípade slúžia na upokojenie nervového systému. Preto ich psychológovia odporúčajú najmä podráždeným a nepokojným deťom, pretože v zavinovačke sú akoby v pevnom objatí, ktoré im dáva istotu a pocit bezpečia. Zrejmý je aj fakt, že s dieťatkom v zavinovačke sa ľahšie manipuluje. Niekedy majú mamičky v prvých mesiacoch života bábätka vyslovený strach z voľnej manipulácie s drobným telíčkom, preto preferujú väčšiu bezpečnosť s využitím zavinovačky. Vhodné je aj jej využitie pri popestovaní dieťatka príbuznými a známymi. Nemusia sa tak báť, že by zlou manipuláciou dieťatku ublížili. Bábätku je v zavinovačke teplejšie a pomáha mu tak udržovať telesnú teplotu, čo je veľmi pozitívne najmä v chladnejšom období.

Vybrali sme: Ako rozpoznať anémiu včas? Neuveríš, ale pozri na svoje viečka!

1 komentár
Lenka Pisarčíková

Lenka Pisarčíková

14.05.2019 06:25

Ja som zavinovačku využívala prvé týždne a neviem si ju vynachváliť, lepšia manipulácia s drobčekom a pre neho asi lepší pocit a rýchlejší nástup spánku vo večerných hodinách

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE