Ako odhaliť zápal v tele? Spravia to za nás listy tejto známej rastliny!

Zápal v prvom rade predstavuje akýsi obranný mechanizmus, ktorý je súčasťou vrodenej imunitnej odpovede nášho organizmu. V jednoduchosti povedané, ide o veľmi zložitú reakciu organizmu na nejaké poškodenie, dráždivé látky alebo na prítomnosť patogénov v tele a podobne, vplyvom ktorej sú následne zahájené napríklad aj hojace procesy.

Táto obranná reakcia tela proti škodlivinám a infekciám môže mať však nielen akútny, ale aj chronický charakter. Práve chronický zápal môže v našom tele pretrvávať celé mesiace aj roky a prejavovať sa často i neurčitými príznakmi. Takýto zápal však vedie k postupnej zmene buniek, ktoré sa nachádzajú v postihnutej oblasti i opakovaným poškodzovaním a hojením tkaniva v zápalovom procese. 

Chronický zápal môže nakoniec viesť až k rozvoju mnohých vážnych ochorení, vrátane reumatoidnej artritídy, alergie, artrózy či niektorých rakovinových ochorení. Ľudová medicína však pozná tradičný spôsob, ako odhaliť v zápal tele. Už ste o ňom počuli? Potrebujete naň listy jednej špeciálnej rastliny!

Pozri aj: 3 najhoršie potraviny pre zuby: Tieto radšej konzumuj s mierou!

listy lopúcha

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte lopúch väčší – Arctium lappa?

Na odhaľovanie skrytých zápalov v tele je podľa tradičnej ľudovej medicíny skvelým pomocníkom práve lopúch väčší (latinsky Arctium lappa), respektíve jeho listy. Táto rastlina je síce často považovaná za burinu, no opak je pravdou. Ukrýva v sebe veľkú liečivú silu. Na liečebné účely sa zberajú nielen jeho listy, ale hlavne i korene. 

Natrafiť na túto rastlinu v prírode pritom vôbec nie je problém. Známe veľké listy lopúcha nájdete na lúkach, pozdĺž riek či v záhradách. Rovnako rastie pri cestách, no takéto byliny, samozrejme, nie sú na zber vhodné. Pre zber koreňa lopúcha alebo listov hľadajte čisté stanovište.

Ako pripraviť obklad z lopúchových listov?

Aké je použitie a účinky lopúcha? Z nazbieraných listov lopúcha si následne môžete pripraviť zábal, ktorý vám s diagnostikou zápalov v tele pomôže. Ako na to? Pripravte si spomínané listy a elastický obväz. Lopúchové listy vrchnou stranou postupne pokladajte na pokožku celého tela a následne ich zafixujte obväzom.

Teraz už len stačí nechať obklad pôsobiť, a to najmenej 4 hodiny, najlepšie však počas celej noci. Po dostatočne dlhej dobe pôsobenia dajte listy dole.

Odporúčame: Netradičné bylinky, ktoré sa oplatí pestovať: Zabudni na klasiku a vyskúšaj niečo nové!

liečba zápalu

Zdroj: Shutterstock®

Ako lopúchový list odhalí zápal?

Na použitých listoch lopúcha musíte následne sledovať prípadné zmeny vo farbe, ktoré môžu signalizovať skrytý zápal v tele. Ak napríklad list na niektorom mieste zhnedne alebo až sčernie, zvyčajne to značí prítomnosť stredného zápalu. Ak je naopak jeho farba skôr škoricová alebo list dokonca uschol a drobí sa, môže ísť o silnejší zápal.

List však nemusí zmeniť farbu celý, môžu sa na ňom vyskytnúť iba menšie či väčšie škvrny. Na miesta, na ktorých vám lopúch diagnostikoval prítomnosť zápalu, môžete následne opäť prikladať nové listy. Takýmto spôsobom vám totiž môže rastlina pomôcť zápal vyliečiť.

Nočné lopúchové zábaly postihnutých miest je pritom potrebné robiť dovtedy, kým nezostanú listy v nezmenenej podobe, čo môže trvať aj dva týždne, no pri silnejších zápaloch aj o niečo dlhšie.   

Odporúčame: Ako zachrániť presolené jedlo? Máme množstvo overených tipov!

koreň lopúcha

Zdroj: Depositphotos

Lopúch väčší - účinné látky

Lopúch obsahuje inulín. Táto rozpustná vláknina je prebiotikom, ktoré podporuje zdravie čreva tým, že podporuje rast prospešných baktérií v črevnom mikrobióme. Obsiahnuté antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a môžu znižovať riziko niektorých chronických ochorení.

Ďalej bylina obsahuje triterpénové saponíny, ktoré majú protizápalové a antimikrobiálne účinky. Bylina ukrýva aj esenciálne oleje a organické kyseliny.

Ľudové liečiteľstvo pripisuje lopúchu tieto účinky na zdravie:

  • Podpora trávenia a detoxikácia: Lopúch je často používaný na podporu tráviaceho systému, vrátane stimulácie trávenia a podpory zdravia čriev.
  • Liečba kožných ochorení: Vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam sa lopúch tradične používa na liečbu rôznych kožných problémov, vrátane akné, ekzémov, psoriázy a ďalších vyrážok.
  • Podpora zdravia močového systému: Lopúch môže pomáhať pri problémoch s močovými cestami a obličkami vďaka svojim diuretickým vlastnostiam, ktoré podporujú vylučovanie toxínov z tela.
  • Protizápalové účinky: Jeho protizápalové vlastnosti môžu pomôcť pri liečbe artritídy a iných zápalových ochorení.
  • Podpora zdravia vlasov a pokožky hlavy: Lopúch sa často používa na podporu zdravia vlasov a pokožky hlavy, vrátane liečby lupín a podpory rastu vlasov.
  • Podpora imunitného systému: Antioxidanty a antimikrobiálne látky obsiahnuté v lopúchu môžu podporovať zdravie imunitného systému a pomáhať v boji proti infekciám.
  • Regulácia hladiny cukru v krvi: Lopúch môže mať priaznivý vplyv na reguláciu hladiny cukru v krvi, čo by mohlo byť užitočné pre ľudí s diabetes mellitus.

Čaj z lopúcha

Lopúchový čaj je skvelým prírodným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach či problémoch so zavodneným organizmom. Môžete ho vyskúšať na podporu prirodzenej detoxikácie tela, ako aj na posilnenie metabolizmu. Vyskúšať ho rovnako môžete, ak vás trápi nespavosť.

Ako pripraviť čaj z koreňa lopúcha? Pre prípravu čaju zbierame korene (ak neviete, ako alebo kde zbierať lopúch, sušenú drogu nájdete aj v lekárni).

PRÍPRAVA LOPÚCHU VO FORME ČAJU: Jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa lopúcha zalejeme 300 ml vody a privedieme k varu. Povaríme pár minút, odstavíme a necháme lúhovať ďalších desať minút. Scedíme a nápoj podávame teplý. Konzumácia nálevu pri akútnych ťažkostiach je spravidla dvakrát denne. 

Článok aktualizovaný 9.4.2024

14 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.05.2019 06:58

Veľmi zaujímavé, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

06.05.2019 11:31

Tak to som teda nevedela, zaujímavé , čo dokáže taký obyčajný lopúch...

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

06.05.2019 22:27

Tento článok som ,,zhltla" bez dychu. Už som počula o liečivých účinkoch lopúcha, ale teraz som veľmi prekvapená. Ďakujem

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

12.05.2019 20:15

O listoch z lopúcha som ešte nepočula. Zaujímavý recept

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

12.05.2019 20:15

O listoch z lopúcha som ešte nepočula. Zaujímavý recept

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

13.05.2019 21:01

Dobre vedieť, určite aj vyskúšať, rastliny majú úžasnú moc...

Vaše meno:

Regina Adamcová

Regina Adamcová

13.05.2019 23:52

Presne som toto chcela napísať aj k príspevku o použití koreňa lopúcha.
Listy naozaj ľudia využívajú najmä na zábaly na bolestivé kolená a aj na ťažko hojace sa rany. Môžem to potvrdiť,, pretože moja mamina to uznávala a nedala na lopúch dopustiť. Naozaj jej to pomohlo.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.05.2019 20:28

Aj moja babka aj mamina jo používala na obklad pri bolesti

Vaše meno:

Lenka Petrušová

Lenka Petrušová

15.05.2019 22:18

Vyskúšala som to, našťastie zápal neodhalil. No v každom prípade je dôležitá prevencia, zdravý imunitný systém je základom

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

17.05.2019 09:42

Listy z lopúcha používala aj moja stará mama. Ako malé dieťa som to nevedela pochopiť. O účinkoch lopúcha som sa dozvedela iba vďaka tomuto článku. Určite vyskúšam.

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

17.05.2019 12:06

Účinky lopúchu dobre poznám, mám skúsenosti a musím skonštatovať, že na začiatku som bola veľmi prekvapená.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

18.05.2019 13:34

ďakujem za dobrý článok ,poznatky sa mi zídu v príhodnom čase.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

27.05.2019 11:31

už som o tom počula od jedného liečiteľa, ale keď som to chcela vyskúšať, nezohnala som lopúchové listy.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

31.07.2020 14:05

toto je úžasný článok.pretože máme v rodine príbuzného,mladého človeka so skrytým zápalom,ktorý sa mu prejavuje chorobou očí,ale vzniká v mieche a je v podstate neliečiteľný,vyskúšame túto možnosť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE