Šéfkuchári prezradili triky, ktoré ťa naučí LEN škola varenia!

V kuchyniach šéfkuchárov platia zásady a pravidlá, ktoré dodržiavajú oni sami a dodržiavajú ich aj ich pomocní kuchári či pomocníci. Každá profesionálna kuchyňa potom funguje ako švajčiarske hodinky a vychádzajú z nej samé kulinárske skvosty. Tie triky, zásady a pravidlá sa však nenaučili sami, naučila ich škola varenia, v ktorej sa svojmu remeslu vyučili. My sme pre vás tie najlepšie triky spísali na to, aby ste ich mohli aplikovať do svojej kuchyne a varilo sa vám tak oveľa, oveľa ľahšie.

Príprava alfa aj omega

Čo robí každý šéfkuchár pred tým, ako začne variť? Pripraví si dôkladne všetky suroviny, koreniny aj nástroje. Odborne sa tomu hovorí mise en place, čo v praxi znamená nakrájanie, naváženie a zorganizovanie inregdiencií. Až potom by ste mali zapnúť sporák či rúru. Dôkladná príprava surovín sa v kulinárskych školách nepodceňuje a zaberá niekedy aj hodiny. Doma vám toľko času určite nezaberie, no experti za ňu dávajú hoci aj ruku do ohňa a sľubujú jednoduchšie varenie s ešte lepšími a chutnejšími výsledkami. Okrem prípravy je podľa expertov veľmi dôležité aj priebežné čistenie a upratovanie použitého riadu. Vďaka nemu bude vaša pracovná doska stále čistá, budete mať na nej viac miesta a varenie tak bude oveľa väčšia zábava.

Pozri aj: Starostlivosť o chladničku: Ako často a čím ju čistiť?

čo je mise en place

Zdroj: Shutterstock®

Dokonalé chute

Osoliť pokrm je pre väčšinu z nás absolútne normálne, prirodzené a nezameniteľné. Šéfkuchári však upozorňujú na to, že rovnako dôležité ako dodať jedlu slanosť, je dodať mu i kyslosť. Kyslosť totiž robí jedlo chutnejším, sviežim a ľahším. Ak máte pocit, že vášmu hoci dokonale dosolenému jedlu stále niečo chýba, pridajte doň trošku octu, citrónovej šťavy alebo bieleho vínka, samozrejme, v závislosti od toho, čo varíte. Pozor, s kyslými ingredienciami opatrne, často ich stačí pridať naozaj za mak, respektíve najviac za malú lyžičku.

Vo vašej kuchyni nezabúdajte ani na používanie cukru. Áno, čítate správne, pridajte cukor do varenia hoci aj slaných pokrmov. Cukor slúži v tomto prípade najmä na to, aby vyvážil príliš kyslý pokrm a dotiahol ho do absolútnej dokonalosti. Tiež ho však netreba pridávať veľa, štipka niekedy úplne postačí.

ako prirpaviť mäso

Zdroj: Shutterstock®

Triky s mäsom

Mnohé ospevované reštaurácie lipnú na jednej technike, a to na marinovaní mäsa v soľnom roztoku. Podľa slov šéfkuchárov dokáže tento jednoduchý trik spraviť z lacného mäsa luxusne chutiacu delikatesu. Tieto reštaurácie tak namáčajú hydinu či bravčové vo vode so soľou aj niekoľko hodín pred tým, ako ho začnú tepelne upravovať. Soľný roztok dôkladne mäso ochutí a zabezpečí aj to, aby ste ho nemohli tepelnou úpravou pokaziť. Malo by zostať šťavnaté a jemné za každých okolností.

Ďalším trikom, ako správne tepelne upravovať červené mäso či dokonca morské plody, je dopriať im čo najväčšie teplo, aké môžete. V reštauráciách mávajú vo výbave oveľa výkonnejšie sporáky ako v domácnostiach, napriek tomu môžete ten svoj pred položením mäsa na panvicu poriadne rozohriať. Platí zásada, že čím je panvica horúcejšia, tým lepšie mäso chutí.

Dobrý nôž je základ

Bez dobrého noža sa v kuchyni ani lístok nepohne, to je azda každému jasné. Nejde však ani tak o značku noža, ale o to, ako je nabrúsený. To, že čerstvo nabrúsený nôž je nebezpečný, je totiž polopravda. Áno, s ostrým nožom sa môžete naozaj nepekne porezať, oveľa nebezpečnejší je však nôž tupý. Ten sa má tendenciu na zelenine či mäse pošmyknúť a nehoda je ihneď na svete. Na domáce použitie stačí nože brúsiť raz za pol roka a ak varíte menej, dokonca i raz za rok. Je to však veľmi dôležité a považujte to za absolútne povinnú jazdu.

Zaujme ťa: V čom má kokosová múka navrch? Prečo ju uprednostniť pred inými?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

12 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.01.2020 09:07

Skvelý článok, ktorý ocení určite každý!

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

19.01.2020 17:50

poučiť sa má človek vždy.keď má možnosť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.01.2020 19:57

Dada varím a vždy sa rada dozviem niečo nové a užitočné

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.01.2020 21:39

Vždy sa človek môže niečo nové naučiť.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

20.01.2020 07:54

do jedla málokedy dávam ocot, citrónovú šťavu alebo aj víno- som skôr za jednoduchšie chute

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

20.01.2020 08:45

veľmi dobré rady, niektoré už roky používam

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.01.2020 17:49

mám rada takéto tipy, vždy sa dá zdokonaliť

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

20.01.2020 23:27

Dobrých rád nie je nikdy dosť.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

29.01.2020 10:46

Väčšinou používam citrónovú šťavu a octu sa vyhýbam...

Vaše meno:

Lenka Šluchová

Lenka Šluchová

30.01.2020 07:27

Dobré rady. Budem sa podľa nich pri varení riadiť.

Vaše meno:

Dominika Molnárová

Dominika Molnárová

03.02.2020 18:33

Trik namáčania mäsa so soľou poznám a je výborný. Vďaka za ďalšie tipy.

Vaše meno:

Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

24.02.2020 14:42

Niečo som sa z článku priučila

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.