Svadba v ľudovom štýle: Láka aj teba? Inšpiruj sa!

Aj vy ste si všimli, že sa tento rok akosi roztrhlo vrece so svadbami? Nás, ako milovníčky svadieb a všetkého, čo s nimi súvisí, to nesmierne teší. Našej pozornosti však neušiel ešte jeden fakt – že čím ďalej, tým viac párov si pre svoj deň D volí návrat ku koreňom a tradíciám. Svadba v ľudovom štýle je teda nielen mimoriadne obľúbená, ale aj zakaždým iná, jedinečná, originálna, no predovšetkým očarujúca. Tak čo, necháte sa inšpirovať tiež?

Folklórna svadba je jednoducho trendy

Svadba v ľudovom štýle dnes už rozhodne nie je lákadlom len pre silno tradične založené páry alebo pre členov ľudových hudieb a folklórnych skupín. Tak ako sa do módy, ale aj bytového dizajnu, postupne prepracovali prvky v ľudovom štýle, aj svadba, ladená tradične a folklórne, je pre budúcich manželov veľkou výzvou a lákadlom. Návrat k „dedovizni“ sa dnes prejavuje v každej oblasti nášho života, svadby nevynímajúc. Ľudová tematika nám má čo ponúknuť a zrejme sa zhodneme, že je skutočne inšpiratívna.

Neprehliadni: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

tradičná slovenská svadba

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte, že menej je viac!

Ak sa rozhodnete pre svadbu v ľudovom štýle, dajte si mimoriadne záležať na detailoch. Nepôsobilo by totiž dobre, keby bola nevesta odetá do šiat s folklórnym motívom, zatiaľ, čo ženích by mal na sebe ten najklasickejší oblek. To isté platí o doplnkoch. Ak tradičná, ľudová a folklórna svadba, tak doslova na všetkom – na papierových obrúskoch, obrusoch alebo štóle či tanieroch.

Folklórnu výzdobu môžu krásne dotvoriť aj tradičné maľované džbány alebo vázy a svietniky s typickou čipkou. Ale pozor! Stále majte na pamäti, že menej je viac a keď už ste sa rozhodli pre takúto tematickú svadbu, šetrite s doplnkami. Radšej, nech ich je menej, ale nápaditých, autentických a pripomínajúcich tradície, než sa za každú cenu snažiť o múzeum slovenského folklóru. Veľmi ľahko by sa totiž mohlo stať, že to múzeum aj docielite – avšak múzeum gýča.

folklórna svadba

Zdroj: Shutterstock®

Lúka alebo stodola namiesto luxusného hotela

Keď už tradície a folklór, ak je to čo i len trošku možné, pred reštauráciou v tom najmodernejšom hoteli či veselicou v kulturáku, uprednostnite svadobnú hostinu vonku, pod holým nebom, ideálne v záhrade, plnej stromov. Práve tie dotvoria atmosféru folklórnej svadby úplne ideálne. A pri dostatočnej dávke pozitívneho myslenia vám bude priať aj počasie.

Pri svadbe s folklórnym motívom myslite aj na svadobné fotografie. Isto nám dáte za pravdu, že šťastní mladomanželia v krojoch alebo šatách s ľudovými prvkami, zvečnení v nákupnom centre pri kávičke, s farebnými balónmi v ruke alebo sediac pri fontáne, vyznejú naozaj komicky. Ak však obľubujete recesiu, smelo do toho! :-) Krásne svadobné zábery vám zaručí nielen kreatívny a kvalitný fotograf, ale aj prostredie s atmosférou. Takým môže byť zakvitnutá lúka, stodola, vinice, babičkina záhrada alebo, dnes tak obľúbený, skanzen s pôvodnými drevenými domčekmi.

Zaujme ťa: Dlhý, krátky, s čipkou či bez? Vyber si ten pravý svadobný závoj!

slovenská svadba

Zdroj: Shutterstock®

Parta, stuhy, tradičná kuchyňa

Nedá nám však nespomenúť aj tradičnú partu – ozdobu hlavy. Nie je snáď práve svadba tou najlepšou príležitosťou ozdobiť si hlávku touto nádherou? Namiesto zložitého účesu, nad ktorým vaša kaderníčka strávi pol dňa a minie tri fixačné laky, zvoľte jednoduchosť – vlasy si nechajte prirodzene rozpustené alebo si zapleťte rybí chvost. Využiť môžete aj tradičnú stuhu, či už do vlasov alebo ako opasok. A čo svadobné menu? Nuž, to by malo byť postavené, ako inak, na tradičnej slovenskej kuchyni.

svadba s folklórnym motívom

Zdroj: Shutterstock®

Honosnú svadobnú kyticu z bielych ľalií by mala nahradiť farebná kytička, plná lúčnych kvetov. Nezabúdajte ani na svadobných hostí! Milým darčekom pre nich môžu byť perníčky v tvare srdca, buď s vašimi menami alebo s folklórnym motívom. Samozrejme, už samotné svadobné oznámenie by sa malo niesť v tradičnom ľudovom štýle. Na záver môžeme len skonštatovať, že svadba v ľudovom štýle je niečo, čo vám s najväčšou pravdepodobnosťou schvália aj svadobní rodičia, o starých rodičoch ani nehovoriac. Ak by im tento motív ale predsa len nevoňal, nenechajte sa odradiť. Je to predsa len a len váš deň, preto je prvoradé, aby mal presne takú podobu, akú si predstavujete vy. Takže smelo do toho, nech je váš svadobný deň krásnym a nezabudnuteľným zážitkom!

9 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.06.2018 07:54

Svadba a nádherné kroje čo viac si priať...

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

07.06.2018 08:45

Na takejto ľudovej svadbe som sa ešte nezúčastnila, ale tá jednoduchosť a originalita má naozaj niečo do seba. Veľmi sa mi páči nápad jednoduchej svadobnej kytičky z lúčnych kvetov a fotky v prírode.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

07.06.2018 13:57

Páči sa mi, že sme sa vrátili ku tradíciám, vážime si ich a tešia sa stále väčšej obľube.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.06.2018 07:17

páči sa mi svadba v ľudovom štýle, v jednoduchosti je krása, takže aj na toto treba pamätať a neprekročiť hranice vkusu a gýčovosti

Vaše meno:

Simona Bavalová

Simona Bavalová

19.06.2018 23:35

Keďže ma čaká čochvíľa moja svadba uvažovala som aj nad touto alternatívou.Ale upustila som od nej čiastočne,keďže budeme mať polnočnú vykrúcanku v krojoch.

Vaše meno:

Jana Kim Gughova

Jana Kim Gughova

21.06.2018 14:41

Mala som svadbu s cudzincom takže som tento styl obišla...ale keď sa na tom snúbenci dohodnú tak prečo nie. Je to pekne.

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

09.07.2018 18:00

páči sa mi to, prečo nevniesť folklór aj do tejto krasnej udalosti..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.10.2019 19:48

Waú nádherné a naše tradície

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

22.09.2021 14:23

Celú svadbu v takto ladenom štýle som nemala, ale čepčenie a redový tanec nesmel aj tak chýbať :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE