TEST: Autokamera GoGEN CC 208

Autokameru môžeme charakterizovať ako čiernu skrinku automobilu.

 

Vždy treba myslieť na bezpečnosť  a na cestách to podľa mňa platí dvojnásobne!

 

Aj keď patríte medzi dobrých/pozorných a teda zodpovedných šoférov, určite viete, že na cestách sa nájdu aj menej spoľahlivý vodiči. Vaša zodpovedná jazda tak pre vás nemusí skončiť vždy dobre. Nechcem tu písať o nešťastí - nehodách, ale v prípade nejakej dopravnej nehody, alebo situácií, kedy by ste museli resp. chceli dokázať svoju nevinu, tak v takých situáciách vás môže zachrániť aj napr. autokamera od GoGEN, ktorá zaznamená všetko, čo sa na ceste odohrá.

 

Z úvodu už teda viete, že test bude trošku iný ako zvyčajne a teda dnes vám predstavím autokameru GoGEN CC 208. Test bude obsiahlejší, ak sa Vám nechce všetko čítať, tak potom čítajte vyznačený text červeným.

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Vyššie si môžete prezrieť škatuľku z pár strán, na ktorých nájdete hlavné údaje, parametre aké má kamera. Tiež sa z nej dozviete, že jej krajina pôvodu je Čína a že autokamera má certifikáciu CE (umiestnenie označenia CE na výrobok znamená, že výrobca oznamuje, že berie na seba zodpovednosť za to, že výrobok spĺňa všetky platné požiadavky ustanovené v právnych predpisoch EÚ).

 

Po otvorení škatuľky uvidíte na vrchnej strane samotnú kameru GoGEN. Pod ňou sa nachádza príslušenstvo, ktoré je jej súčasťou.

V príslušenstve nájdete: 

• záručný list

• návod

• automobilovú nabíjačku

• USB kábel

• držiak pre automobil

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Na autokamere sa nachádza niekoľko tlačidiel a portov. Tak teraz vám vysvetlím čo na čo je - pokúsim sa to vysvetliť aj pre menej zdatnejších čo sa týka techniky. : )

 

1.) tlačidlo hlavného vypínača a tlačidlo MODE

Určite tento znak poznáte či už z telefónu alebo napr. diaľkového ovládača. Znak čiastočná guľôčka s čiarkou symbolizuje tlačidlo hlavného vypínača ON/OFF resp. zapnutie/vypnutie autokamery. Tlačidlo MODE predstavuje režim - ním sa prepínate buď na obrazovku, ktorá sníma čo sa práve pred kamerou odohráva, alebo vám ukazuje nahraté záznamy. 

 

2.) výstup AV-OUTport HDMI a port MINI USB

Výstup AV-OUT znamená analógový port pre pripojenie prehrávača s externým audio systémom. Môžete si doň zapojiť klasický sluchátkový jack aj čo máte od telefónu (sluchátka musia mať 3.5mm jack). Port HDMI je rozhranie pre nekomprimovaný prenos obrazového a zvukového signálu v dikitálnom formáte - napr. môžete prepojiť zariadenie ako DVD prehrávač. Port usb určite poznáte, ním autokameru môžete prepojiť napr. s počítačom, tento port slúži na prenos dát.

 

3.) vstup pre SD kartu

SD karta je pamäťová karta používaná v prenosných zariadeniach teda v tomto prípade ide o autokameru. SD karta sa nenachádza v príslušenstve, teda tú si musíte dokúpiť, inakšie nebudete môcť natáčať cestu. Podľa toho akú veľkosť karty si zvolíte, tak podľa veľkosti sa bude odvíjať čas natáčania a jeho opakovania.

 

Ešte aby som nezabudla, autokamera má v sebe zabudovanú batériu, reproduktor a mikrofón. Toľko k tlačidlám a portom, ideme ďalej... :)

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Objektív zaznamenáva všetky udalosti v rámci uhla 120°. Keď si kameru umiestnite na predné sklo, tak objektív si môžete nastaviť tak ako vám bude vyhovovať (otočný objektív je v rozsahu 180°), autokameru preto nemusíte dopredu presne umiestniť - čím je jej umiestnenie a teda aj obsluha omnoho jednoduhšia. 

 

Disponuje funkciou nepretržitého nahrávania v slučke, čo znamená, že po zaplnení kapacity zažne nahrávať znovu od začiatku - teda už nahratý záznam sa maže novo nahratým záznamom. Záznam sa ukladá vo formáte AVI na pamäťovú kartu - najviac do 32GB.

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Autokamera má výklopný a otočný 2,4" (palcový) LCD displej. Display je dostatočne veľký, všetko je dobre vidieť. Otočný rozsah objektívu je 270°.

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Držiak k autokamere pripevníte vďaka závitu. Držiak, ktorým kameru uchytíte na predné sklo, môžete ľubovolne polohovať, podľa toho ako to bude vyhovovať vám. Všetko závisí od dvoch závitov, ktoré pre polohovanie treba uvoľniť, po tom čo si nastavíte požadovanú polohu, stačí závity úplne dotiahnuť a je hotovo. 

 

Upevnená kamera na prednom skle drží pevne!

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Logo GoGEN sa objaví ihneď po zapnutí/vypnutí. Pokiaľ sa v kamere nenachádza SD karta, tak to na obrazovke vypíše - teda autokamera, nemôže robiť záznam. Po vložení karty sa objaví v pravom dolnom rohu čas, ktorý užívateľa informuje koľko dokáže kamera hodín natáčať a teda po koľkých hodinách bude svoj záznam opätovne natáčať.

 

Po stlačení tlačidla MODE sa  prepínate buď na obrazovku, ktorá sníma čo sa práve pred kamerou odohráva, alebo vám ukazuje nahraté záznamy. 

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Dvojitým stlačením tlačidla MENU sa prepnete do režimu nastavenia. Stlačením tlačidla OK potvrdíte to čo chcete uskutočniť a tlačidlom hore/dole resp. šípkami doprava/doľava môžete voliť (meniť alebo aktivovať) medzi nasledujúcimi položkami :

 

• formátovanie karty - t.j. vymazanie záznamu/súboru

• voľba jazyka - slovenčina, čeština, angličtina,...

• voľba kedy sa má kamera automaticky vypnúť - 1minúta, 2minúty,...

• voľbu doby nahrávania - 10minút, 1hodinu,...

• voľba automatického zapnutia kamery pri detekcii pohybu 

• môžete si nastaviť čas alebo dátum, veľkosť záznamu, formát videa, vyváženosť bielej - teda či šoférujete pri slnečnom svetle, zatiahnutej oblohe,...

 

....a mnoho iných možností (ISO, jas, farby,..) ktoré sa nachádzajú aj pri klasických kamerách alebo fotoaparátoch....

 

Ešte raz v skratke: Stlačením tlačidla REC (OK) spustíte nahrávanie, opätovným stlačením ho zastavíte. Stalčením tlačidla MODE zemníte režim nahrávania. Stlačením tlačidla MENU sa prepnete do nastavení nahrávania. Tlačidlami v tvare šípok volíte funkciu a tlačidlom OK ju potvrdíte. 

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Na poslednom obrázku môžete vidieť, že je funkčná vo dne i v noci. Kamera robí všetko to čo má, frekvencia zaznamenávania obrazu je rýchla, pri spätnom prezretí záznamu, záznam neseká ide plynulo. 

 

Myslím si, že takáto kamera je ideálna či už jazdíte na krátke vzdialenosti v meste alebo sa chystáte niekam autom na dovolenku. Tak ako som napísala hneď v úvode, je to akoby čierna skrinka automobilu, ktorá vám v prípade akejkoľvek nehodovej udalosti môže pomôcť.

 

Cena za GoGEN CC 208 sa pohybuje od 46€ a zoženiete ju na www.hej.sk

autokamera GoGEN CC 208

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte značku GoGEN?

Aký je Vás názor vo všeobecnosti na autokamery?

2 komentárov
Radoslava Sonogová

Radoslava Sonogová

21.08.2014 13:12

kamera do auta je dobrá investícia :)

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

13.02.2015 18:52

poznám a je to super vecička

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE