Ak ste sa rozhodli konečne zaradiť k milovníčkam zimných športov, obzvlášť lyžovania, nepodceňujte žiadnu maličkosť. Môže to vyzerať jednoducho – zbaliť lyže, zopár teplých kúskov a šup na hory. Na svahu vás však môže prekvapiť čokoľvek, snáď s výnimkou snežného muža. Aby ste teda boli zodpovedne pripravené, prinášame vám krátky manuál toho, ako sa pripraviť na lyžovačku. Zimná sezóna na Slovensku totiž už odštartovala.
Na čo všetko treba myslieť?
Aspoň desať dní pred odchodom za lyžiarskymi zážitkami naštartujte svoju imunitu. Vložte do toho maximum. Na svahu môže byť mrazivejšie než ste zvyknuté, môžete sa spotiť a ak sa k tomu pridá nemilosrdný severák, vaša imunita takýto nápor nemusí zvládnuť. Už počas jesene by ste sa mali otužovať, ak ste to nestihli, skúste si dopriať saunu aspoň teraz.
Naordinujte si vitamín C (ideálne v kombinácii s propolisom, zinkom aj Echinaceou), pite bylinkové čaje, do ktorých pridajte čerstvý citrón, med aj trošku strúhaného zázvoru. Jedzte tiež veľa kyslej kapusty, s výhovorkou strachu pred upírmi si doprajte aj cesnak a pre istotu tiež čerstvú cibuľu (spolu s paprikou je známa naozaj vysokým obsahom céčka).
Pozri aj: Ľadové kráľovstvo v Minnesote ťa prenesie do rozprávkovej krajiny!
Okrem imunity by ste na makačku na svahu mali pripraviť aj svoje telo, konkrétne svalstvo. Buďte k sebe úprimné, ako je na tom momentálne vaša kondícia? Ak viac než biedne, treba na nej zapracovať, inak si z lyžovačky budete pamätať iba prvý deň, počas ktorého ste získali svalovicu storočia. A preto si každý deň zacvičte aspoň 15 minút. Naučte sa dôkladne svaly popreťahovať, urobte si pár skokov cez švihadlo, doprajte si aj drepy, kľuky. Vyskúšajte stacionárny bicykel a podobne.
Odporúčame: Zamrznuté Niagarské vodopády ti vyrazia dych!
Nezabudnite aj na lyžiarske nutnosti!
Nastáva balenie – možno na prvý pohľad menej podstatná časť, avšak po vybalení zistíte, že predsa len veľmi dôležitá. Čo všetko si so sebou zobrať na svah?
Kvalitné lyžiarske oblečenie – aby vám nebola zima, aby vaše telo priveľmi netrpelo mrazom, ale aj potom, aby pokožka ostala svieža a oddýchnutá. Na svahu bude, samozrejme, trochu chladnejšie, aj keď športovaním sa istotne zahrejete, netreba podceňovať vonkajšie teploty. Na lyžovanie zvoľte viacero vrstiev, chýbať by nemalo termo prádlo, nejaké tielko alebo tričko, naň obľúbený pulóver, či mikinu a, samozrejme, kombinézu. Ak to všetko zavŕšite kvalitnou nepremokavou bundou, na záver už len postačia rukavice, šál a čiapka alebo čelenka, ktorá vám ochráni čelo (teda dutiny) a tiež uši.
Doplnky, ktoré pomôžu – lyžiarske okuliare v prípade slnečného dňa ochránia vaše oči pred silným slniečkom, ktoré sa na snehu odráža ešte viac. Okrem toho zabránia tiež snehu a jeho súčastiam (drobné kamienky, vetvičky a podobne) skomplikovať vám zvodný kukuč. Po ruke sa zíde aj balzam na pery, a to nemusíte byť žiadne fifleny. Mráz je jednoducho mráz a ak nechcete mať pery popukané, radšej neignorujte starostlivosť o ne. Podobne je to aj s opaľovacím krémom a krémom hydratačným.
Pozri aj: Cestovateľský tip: Najkrajšie miesta sveta hýriace farbami
Lyžiarske nutnosti – v záujme toho, aby ste sa domov vrátili živé, zdravé a vo fit forme, nezabúdajte na prilbu, kvalitné viazanie, lyžiarske topánky, ktoré budú sedieť na vašich nôžkach absolútne pevne, nevyhnutné palice, ale tiež lieky. Zídu sa tiež aspoň nejaké drobné, samozrejme, mobil a ak spájate lyžovanie aj so spoznávaním, radšej si vezmite mapku vašej destinácie.
RADA NA ZÁVER: Lyžovačka by mala byť o zábave, ale nepodceňujte jej prípadné riziká. Nepreceňujte svoje schopnosti, choďte po vyznačených trasách a horúci grog si doprajte až po príchode zo svahu.