V našom podnebnom pásme je možné vypestovať veľké množstvo rozličných druhov ovocia. Do jedálnička však často zaraďujeme i cudzokrajné plody, napríklad banány či citrusy. Ak chcete vyskúšať niečo skutočne netradičné, správnou voľbou bude jednoznačne exotický tamarind.
Niekedy naň narazíte dokonca aj v našich obchodných reťazcoch. O jeho účinkoch na zdravie a možnostiach konzumácie sa dozviete v nasledujúcom článku.
Odporúčame: Ako rozpoznať čerstvé gaštany? Rady, ako sa vyhnúť hnilým a plesnivým kúskom
Odkiaľ tamarind pochádza?
Tamarind indický je vždy zelený alebo poloopadavý strom, dorastajúci do výšky okolo 10 až 15 metrov. Pochádza z Afriky, odkiaľ sa ďalej rozšíril do Ázie i ďalších území. Poznali ho dokonca starí Gréci či Egypťania. V súčasnosti sa pestuje prevažne v tropických oblastiach po celom svete. Vo zvýšenej miere sa však vyskytuje najmä v Indii. Nepotrebuje pravidelnú zálievku, no prospieva mu dostatok svetla a tepla.
Tamarind je dlhoveký strom. Charakteristický je perovito zloženými listami, ktoré sú podobné listom agátu. Má tmavošedú, nepravidelne popukanú kôru a previsnuté konáre, na konci ktorých rastú menšie kvety žltej alebo červenkastej farby.
Ako vyzerá toto exotické ovocie?
Plodom je hnedý struk, podobný arašidu, ktorý podľa stromu volajú tamarind. Zvyčajne dorastá do dĺžky 12 až 20 centimetrov. Vo vnútri sa nachádza niekoľko semien, obalených v tmavej dužine, ktorá sa konzumuje. Tamarind tiež často nazývajú aj indická datľa.
Odporúčame: RECEPT: Priprav si obľúbené a chutné Oreo cupcakes
Shutterstock®Zdravotné benefity tamarindu – ktoré z liečivých účinkov vás najviac ohromia?
Tamarind, exotický plod, vás môže prekvapiť svojimi zdravotnými benefitmi a bohatým obsahom dôležitých živín. Tento netradičný plod nielenže dodáva telu potrebné vitamíny a minerály, ale má aj silné detoxikačné a protizápalové účinky. Jeho pravidelná konzumácia môže výrazne podporiť vaše celkové zdravie a pohodu.
TOP zdravotné prínosy tamarindu:
- Bohatý zdroj živín: Obsahuje vitamíny C, E, K, betakarotén, omega-6 mastné kyseliny a minerály ako vápnik, horčík, zinok a meď. Ukrýva viaceré antioxidanty.
- Antiseptické a detoxikačné účinky: Tamarind pomáha odstraňovať toxíny z tela, vrátane zvyškov nikotínu a alkoholu, a účinne potláča zápaly.
- Podpora trávenia: Pomáha pri tráviacich problémoch, zlepšuje peristaltiku čriev a eliminuje zápchu.
- Ochrana pečene a žlčníka: Pravidelná konzumácia tamarindu môže prečistiť pečeň a podporiť správnu činnosť žlčníka.
- Zníženie krvného tlaku a cholesterolu: Tamarind pomáha bojovať s vysokým krvným tlakom a zlým cholesterolom, čím prispieva k zdraviu kardiovaskulárneho systému.
- Podpora zdravých kostí a kĺbov: Tento plod podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva, čo môže prispieť k prevencii problémov s pohybovým aparátom.
- Úľava pri migréne: Tamarind môže byť účinným prostriedkom pri znižovaní intenzity migrénových bolestí.
Pozri aj: Žerucha: Vypestuj si ju rýchlo a jednoducho do dvoch dní!
Shutterstock®Ako konzumovať tamarind?
Z tamarindu sa konzumuje predovšetkým jeho tmavá dužina, ktorá je lepkavá a má výrazne sladkokyslú chuť. Použiť sa dá rozličnými spôsobmi. V prvom rade ju môžete po rozlomení struku jesť surovú. Oveľa častejšie sa však používa na dochutenie jedál. Napríklad v juhovýchodnej Ázii často využívajú tamarind ako kysliaci prostriedkoch.
Toto výnimočné ovocie môže ochutiť tvaroh, omáčky aj smoothie nápoje či koktaily. Taktiež sa hodí do koláčov či ovocných šalátov. Z tamarindu si tiež môžete pripraviť nápoj, ktorý podporí vaše trávenie. Hrsť ošúpaného plodu zalejte pol litrom vody, dobre rozmixujte a sceďte.
V prípade potreby doslaďte cukrom a pridajte ľad. Počas leta vás tento nápoj príjemne osvieži. Známy je tiež tamarindový sirup. Pripravte si naň dužinu a semená z niekoľkých strukov, 5 lyžíc trstinového cukru, šálku vody a trochu citrónovej šťavy. Zmes chvíľu prevarte a následne ju môžete použiť do koktailov či dezertov.
Skladovanie tamarindu
V prípade, že si tamarind prinesiete domov z obchodu, dajte pozor na jeho uskladnenie. Zrelé ovocie je totiž citlivejšie na svetlo. Jeho pôsobením sa môže dužina vysušiť, čím sa aj znehodnotí chuť plodu. Uschovávajte ho preto na chladnejšom mieste.
Potenciálne zdravotné riziká konzumácie tamarindu
Aj keď je tamarind plný zdravotných výhod, jeho nadmerná konzumácia môže mať aj určité vedľajšie účinky. Tamarind má prirodzene kyslú chuť, ktorá môže v niektorých prípadoch dráždiť žalúdok, najmä u ľudí so žalúdočnými problémami, ako je kyslý reflux alebo vredy.
Okrem toho, tamarind má schopnosť zvyšovať účinky niektorých liekov na riedenie krvi, ako je aspirín alebo warfarín, preto je dôležité byť opatrný, ak užívate takéto lieky, a poradiť sa s lekárom pred zvýšenou konzumáciou tamarindu.
Vzhľadom na jeho schopnosť znižovať krvný tlak a cholesterol by tamarind mohol ovplyvniť aj ľudí, ktorí užívajú lieky na tieto zdravotné problémy, a preto by ho mali konzumovať s mierou.
Aktualizovaný článok: 18.10.2024