K Veľkej noci okrem šibačky a oblievačky neodmysliteľne patria aj tradičné veľkonočné pochúťky a dekorácie. Jednou z nich je veľkonočný baranček, ktorý spĺňa obe funkcie. Môžete ním dodekorovať slávnostný stôl a potom si na ňom zamaškrtiť. Vtedy je lepšie, ak barančeka len jemne posypete práškovým cukrom. Ak sa ním však chcete pýšiť celé sviatky a je vám ľúto ho zjesť, môžete ho ozdobiť bielou polevou a vystavovať ho aj dva týždne.
My vám ukážeme verziu dekoračného barančeka, ktorý na jedenie nie je úplne vhodný. Cesto sa totiž líši od toho jedlého. Pri ňom musí byť cesto redšie a najmä, krásne nadýchané, aby po upečení bolo mäkké a rozplývalo sa na jazyku. No ak ho chceme len na ozdobu, baranček musí mať pevný tvar.
Preto je vhodnejšie husté cesto, ktoré bude po upečení tuhšie aj tvrdšie. Množstvo ingrediencií závisí od veľkosti formy. Keďže naša je menšia, cesta potrebujeme iba trochu, jeho množstvo si upravte podľa svojej formy.
Recept na jednoduchý veľkonočný baranček
CESTO:
- 1 vajíčko
- 70g práškového cukru
- 2 PL oleja
- 2 PL vlažnej vody
- 70g hladká múka
- 70g polohrubej múky
- 1/2 lyžičky prášku do pečiva
POLEVA:
- práškový cukor podľa potreby
- ½ vaječného bielka
- pár kvapiek citrónovej šťavy
Postup prípravy - pečenie veľkonočného barančeka
1. Vajíčko rozbijeme a šľaháme s práškovým cukrom asi 10 minút. Pridáme olej a vodu, ale už nešľaháme. Nakoniec primiešame sypkú zmes múk a prášku do pečiva.
2. Do formy na barančeka nalejeme na pár minút studenú vodu. Potom ju poriadne vymastíme a nalejeme do nej cesto, nie však úplne po okraj, lebo nám bude z formy vytekať. Pečieme v rúre vyhriatej na 160°C približne 40 minút.
3. Necháme trochu vychladnúť a opatrne oddelíme vrchnú časť formy, potom ho vyklopíme aj zo spodnej časti a necháme ho úplne vychladnúť.
4. Pripravíme si polevu. Práškový cukor preosejeme, aby sa nám v poleve nevytvorili hrudky. Pridáme bielok a šťavu z citróna, ktorú sme tiež prepasírovali cez sitko. Miešame, kým nám nevznikne tuhá biela poleva. Cukor môžeme pridať podľa potreby.
5. Barančeka začíname zdobiť od hlavy. Použijeme príborový nožík, lebo sa ním ľahko tvoria jemné línie. Do jamiek na oči vložíme čierne korenie a ako ňufáčik použijeme hrozienko. Pokračujeme zvyškom tela, ktoré však už zdobíme vreckom, aby sme mu vytvorili „vlnu“. Po stuhnutí mu na krk priviažeme mašľu a dozdobíme.
Odporúčame: Veľkonočná baba podľa Kvetky Horváthovej – tradičná veľkonočná pochúťka
Veľkonočné pohostenie - ešte stále premýšľate, čo pripraviť na veľkonočný stôl?
Veríme, že sa inšpirujete a vyskúšate si pripraviť túto krásnu veľkonočnú dekoráciu.
Zdroj úvodnej foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Barbora Vizváryová
Aktualizované na 29.03.2024