Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte, no zdá sa vám, že ste boli viac hore ako ste spali? Každú chvíľu sa z neznámeho dôvodu prebúdzate, prevalíte sa na bok, a hoci opäť zaspíte, tento scenár sa opakuje niekoľko ráz v priebehu jednej noci?
Želáte si, aby bolo ráno, pretože vaša noc za nič nestála? Na plnohodnotný spánok musíme mať čo najvhodnejšie podmienky.
Napríklad, pokiaľ je v miestnosti príliš teplo, vaše telo sa prehrieva a to vedie k častému prebúdzaniu. Ideálna teplota izby by mala byť okolo 18 – 20 stupňov Celzia. Taktiež je dôležité, aby vaša prikrývka a oblečenie neboli príliš ťažké. Pyžamo by malo byť preto tenké a priedušné. Prípadne žiadne. :)
Ak máte pocit, že máte v miestnosti príliš suchý vzduch, zadovážte si zvlhčovač vzduchu alebo si jednoducho namočte uteráky a umiestnite ich v blízkosti vašej hlavy.
Odporúčame: Ako sa vyhnúť depresii? Poradíme vám 3 tipy na pohodovú jeseň.
Pozor na elektroniku, či svetelnú signalizáciu na prístrojoch v spálni
Ak patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú pred spaním pozerať televíziu, alebo si prelistovať sociálne siete, môže vás to ukracovať o nerušený spánok. Vystavenie očí svetlu počas večera približne 60 minút pred spaním spôsobuje, že telo zastaví výrobu melatonínu, čiže hormónu spánku.
Riešením by teda mohla byť skôr knižka pri veľmi jemnom, ale dostatočnom svetle, alebo e-čítačka, ktorá nevyžaruje toľko modrého svetla. Ak už ale neviete bez svojho tabletu či telefónu vydržať, kompromisom by mohlo byť zníženie jasu na minimum, pričom svoje zariadenie nebudete držať príliš blízko tváre. Dôležité je odložiť pred spaním telefón čo najďalej, pretože hoci nevyžaruje svetlo, vysiela vlny, ktoré narúšajú váš spánok.
Bude sa ti páčiť: Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?
Pozor aj na tieto "zlozvyky"
- Asi nemusíme dvakrát vysvetľovať, prečo nie je dobré piť v noci pred spaním veľa alkoholu.
- Jedlo by sme mali konzumovať najneskôr do 18:00. Do postele by sme jednočnačne nemali ísť s plným žalúdkom.
- Doprajte si pohyb! Celodenné sedenie na stoličke nie je pre naše telo prospešné.
- Možno vás ruší chrápajúci partner. Vyskúšajte naše tipy proti chrápaniu!
- Stres alebo dôležitá udalosť, z ktorej máte podvedome obavy nám rovnako nepomôže pri zaspávaní. Skúste vypnúť, nemyslite pred spaním na nič zlé a uvidíte, ako sa vám zlepší kvalita spánku.
- To, že počas noci potrebujeme ísť na malú potrebu ešte nemusí značiť problémy so spánkom.
- Pozor, príliš mäkký alebo príliš tvrdý matrac nám môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy.
Dôležité ale je pochopiť, že občasné prebúdzanie sa počas noci je úplne v poriadku. Nikto nespí úplne celú noc. Dokonca 4 až 6 nočných prebudení sa stále považuje za normálne, no len málokrát si chvíľkové bdenie pamätáme.
Siahať po akýchkoľvek tabletkách, či vyhľadávať odbornú pomoc nie je vo veľa prípadoch nutné. Stačí sa len zamyslieť, či máme zaistené všetky aspekty pre pohodový spánok a či sme odstránili všetky rušivé elementy.
Pozri aj: Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?