I menší úraz hlavy, ku ktorému došlo napríklad pri nejakej športovej aktivite, môže byť príčinou otrasu mozgu. Tento stav je pritom charakteristický mnohými príznakmi, ktoré by sa rozhodne nemali ignorovať. Postihnutý dokonca môže stratiť i vedomie a je potrebné mu podať prvú pomoc. V nasledujúcom článku sa dozviete množstvo dôležitých informácií o spomenutom zdravotnom probléme a najmä to, ako sa otras mozgu prejavuje!
Kedy vzniká otras mozgu?
Ľudský mozog v prvom rade ochraňuje lebka. Na ochrane tohto dôležitého orgánu sa však podieľa aj mozgovomiechový mok, ktorý dokáže tlmiť rozličné nárazy a údery a chráni ho pred otrasmi. V dôsledku úrazu hlavy však môže dôjsť k takzvanému otrasu mozgu, latinsky commotio cerebri. Pod týmto pojmom rozumieme narušenie mozgovej činnosti. Porucha mozgových funkcií pri otrase mozgu je pritom dočasná. Zvyčajne ide o ľahšie mozgové poranenie, ktoré radíme medzi pomerne časté neurologické diagnózy.
K otrasu mozgu môže dôjsť po údere priamo do hlavy, alebo tiež tváre či krku. V niektorých prípadoch to však môže mať súvis aj s poranením inej časti tela, pri ktorom je však v dôsledku prenosu zotrvačných síl napokon zasiahnutá aj oblasť mozgu. Často dochádza k otrasu mozgu napríklad pri autonehode, počas športových aktivít či na pracoviskách alebo detských ihriskách. Ako sme spomínali, zmeny neurologických funkcií, ktoré po otrase nastanú, sú zvyčajne krátkodobé a postupne odznievajú.
Odporúčame: Ako poraziť jojo efekt? Drž sa týchto 5 zásad a kilá sa už nevrátia!
Tieto príznaky neprehliadajte!
Za jeden z najtypickejších príznakov otrasu mozgu sa označuje prvotná strata vedomia po úraze. Bezvedomie však nemusí byť prítomné pri každom úraze hlavy, ktoré vedie k otrasu mozgu. Ak však dôjde k strate vedomia, trvá zvyčajne okolo 5 minút, maximálne pol hodinu. Postihnutý vtedy nereaguje, no jeho vedomie je zvyčajne obnovené samovoľne. Následne sa u jedinca môže vyskytnúť aj strata pamäti. Postihnutý si nemusí spomenúť na to, ako prišiel k úrazu alebo čo nastalo po ňom. Či už človek po úraze hlavy stratil vedomie alebo nie, otras mozgu môže na seba upozorniť mnohými ďalšími príznakmi. Časté sú pocity zmätenosti a dezorientácie či točenie hlavy a závraty.
Objaviť sa môže aj únava a nadmerná spavosť alebo naopak následná nespavosť a poruchy spánku. V mnohých prípadoch sa vyskytuje nevoľnosť až zvracanie, potenie, bolesti hlavy, citlivosť na svetlo či zrýchlený tep. Okrem toho môže otras mozgu sprevádzať aj nervozita, podráždenie či úzkosť. Tieto prejavy sa však zvyčajne postupne vytrácajú. Niekedy je liečba náročnejšia a objaviť sa môže takzvaný postkomočný syndróm. Pacienta vtedy trápia bolesti hlavy či závraty, a to aj pomerne dlhý čas po úraze. U malého množstvo postihnutých jedincov sa dokonca môžu niektoré z príznakov otrasu mozgu vyskytovať aj niekoľko mesiacov či dokonca rok po úraze.
Dôležitá je prvá pomoc a následné zotavovanie
Pri úrazoch hlavy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Ani zdanlivo neškodné úrazy hlavy, pri ktorých ani nedošlo k strate vedomia, nie je dobré podceňovať. Je dôležité pri vyšetrení vylúčiť napríklad vážnejšie poranenie mozgu, zlomeninu lebky alebo vnútorné krvácanie. Ak je jedinec po úraze v bezvedomí, je nevyhnutné, aby mal dozor až do príchodu lekára. Blízka osoba by mala sledovať vitálne funkcie postihnutého a taktiež zaistiť vhodnú polohu jeho hlavy, aby v prípade zvracania nedošlo k uduseniu.
Po prekonaní otrasu mozgu je najdôležitejší odpočinok v pokojnom domácom prostredí až do ústupu sprievodných ťažkostí. Dôležitý je fyzický aj psychický pokoj. Pacient by si nemal namáhať mozog ani oči a mal by sa vyvarovať rušivých podnetov. Nevhodná je práca na počítači, pozeranie televízora a podobne. Človek by sa však mal v prvom rade pred podobnými úrazmi chrániť. Prevencia zahŕňa opatrnosť, nepreceňovanie svojich síl, nosenie ochranných odevov či poučenie detí o bezpečnosti.
Pozri aj: Užívaš lieky proti bolesti? Vieš, kedy si na ne dávať pozor?