Užívaš lieky proti bolesti? Vieš, kedy si na ne dávať pozor?

Moderná doba má oproti predošlým mnoho špecifík. Jedným z nich je široká ponuka voľnopredajných liekov. Stačí nám málo na to, aby sme siahli po lieku proti bolesti – migréna, bolesť kĺbov, svalovica alebo aj obyčajná opica po prepitej noci. Patríte aj vy k ľuďom, ktorí bolesť radšej utlmia tabletkou? 

Problém spočíva v tom, že namiesto toho, aby sme hľadali možné príčiny a ich riešenia, je pre nás jednoduchšie siahnuť po ružovej tabletke. No málokto z nás vie, aké sú možné riziká spojené s nadmerným užívaním liekov. Zbavte sa zbytočných nepriateľov v tabletách, inak vám hrozia tieto problémy!

S kyselinou acetylsalycilovou opatrne!

Už starovekí liečitelia a antickí lekári poznali liečivé účinky mnohých prírodných látok. Bola to hlavne kyselina salicylová, ktorá sa vyskytuje v kôre vŕby. Práve vďaka nim ju dnes v syntetickej podobe – kyselina acetylsalycilová, poznáme aj my. Okrem nej sú ešte dve látky, ktoré pomáhajú utlmovať bolesť – paracetamol a ibuprofén. Sú to liečivá, ktoré užil každý z nás aspoň raz za život a ku ktorým sa dostaneme aj bez lekárskeho predpisu. O to horšie sú riziká, ktoré so sebou ich pravidelné užívanie prináša! Ľahko sa totiž môže stať, že prekročíme odporúčanú dávku a môže nás to stáť dokonca aj život. Okrem iného, si môžeme „aspoň“ poškodiť pečeň.

Kyselina acetylsalicylová je známa svojimi pozitívnymi účinkami v prevencii voči embólii, infarktu či mozgovej príhode. No na druhej strane, jej schopnosť blokovať zrážanie krvi, môže vyvolať aj trvalé poruchy so zrážanlivosťou krvi. Dôležitou vlastnosťou týchto analgetík je aj utlmovanie zápalovej reakcie. Tá je však pre naše telo dôležitá, pretože sa tak vytvárajú látky, ktoré dokážu pomôcť s následnou regeneráciou. Je preto ťažké jednoznačne určiť, či sú účinky týchto látok pre naše telo dobré alebo zlé.

Neprehliadni: Čomu neveriť, keď to preženieš s alkoholom: Aká je pravda o opici?

predávkovanie liemi

Zdroj: Shutterstock®

Lieky na chrípku? Môžu vás zabiť

Momentálne sa skúma účinok kyseliny acetylsalicylovej v boji proti rakovine hrubého čreva a pŕs, a taktiež pri potláčaní demencie, čo by mohlo byť obrovským prínosom. Avšak, toto je iba na lekárovi, ktorý vie posúdiť či liečivo nasadiť alebo nie. Ak by ste začali pravidelne pojedať pilulky ako prevenciu voči týmto chorobám, môžete si privodiť vnútorné krvácanie tráviaceho traktu. A ďalších negatívnych vlastností má táto látka omnoho viac. Možno aj preto prišiel na trh paracetamol, ktorý mal byť úplne bezrizikový. Zistilo sa, že odporúčaná denná dávka tohto liečiva je na hranici s toxickou dávkou, takže sa môžete veľmi ľahko predávkovať! Viete ako sa prejavuje predávkovanie paracetamolom? Čítajte ďalej a vyvarujte sa mu!

čo pomáha proti bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy otravy paracetamolom

Počas prvej pol hodiny po predávkovaní sa prejaví nevoľnosť, zvracanie, strata citlivosti, nadmerné potenie a pokožka zbledne. U mnohých ľudí, po odznení týchto príznakov, predávkovanie pominie a nedôjde k poškodeniu pečene. V priebehu nasledujúcich 24 – 48 hodín nastáva zlepšenie, ale iba na oko. Nebezpečný je práve tento stav, kedy si pacient myslí, že je v poriadku a nevenuje predošlému stavu pozornosť. Až bolesť pod pravým rebrom zaháji ďalší kolotoč problémov – zlyhávajú obličky.

Ďalších 72 – 96 hodín dochádza k poškodeniu pečene, pokožka zožltne, zadržuje sa moč a pacient opäť zvracia. Bolesť pod rebrami sa stupňuje a prichádza aj zmätenosť, trasenie rúk, poruchy vedomia, srdcová arytmia a ďalšie poškodenie srdca. Až po 5 –14 dňoch strávených v nemocnici dochádza k uzdraveniu. Pokiaľ pacient prežije prvé štyri dni. Telo sa začne uzdravovať, i keď pečeni to bude trvať najbližších niekoľko týždňov. Nezabudnite preto na to, že maximálna denná dávka paracetamolu je 4 g.

škodlivé účinky liekov

Zdroj: Shutterstock®

Ani ružová tabletka vás nezachráni

Obsahuje ibuprofén, ktorý rovnako ako kyselina acetylsalicylová dráždi tráviaci trakt a môže spôsobiť vnútorné krvácanie. Rovnako pri dlhodobom užívaní poškodzuje pečeň aj obličky.

Preto ak najbližšie budete zápasiť s bolesťou hlavy, ktorá sa dá zvládnuť, skúste sa radšej prejsť alebo si pospať. Lekári radia, že až pri bolesti hlavy častejšej než 3 – 4 krát do mesiaca vyhľadajte pomoc. Rovnako aj bolesť chrbta radšej zvládnite jednoduchými cvikmi, ktoré vás môžu navždy zbaviť bolesti. Lieky bolesť neliečia, iba utlmujú príznaky! V prípade veľmi silnej bolesti, ktorá nie je pravidelná, samozrejme, po analgetikách siahnuť môžete, no vyhnite sa pravidelnej konzumácii rôznych liekov – zaťažujú nielen pečeň ale aj obličky.

V prípade, že sa aj napriek tomu rozhodnete užívať akékoľvek tabletky proti bolesti, vždy si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, ktorá obsahuje zoznam možných vedľajších účinkov ako aj odporúčanú maximálnu dennú dávku!

Musíš vidieť: Vieš, aké účinky má konopné mlieko? Priprav si ho v pohodlí domova!

12 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.12.2018 22:48

Lieky, žiaľ, naozaj bolesť neliečia, iba utlmujú príznaky, preto treba i v tomto prípade pristupovať s rozvahou!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.12.2018 19:14

treba liečiť príčinu, lieky proti bolesti sú len proti dôsledku

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.12.2018 22:36

Liekom ako takým sa snažím vyhýbať,ozaj len v nutných prípadoch niečo užijem.Na jednej strane pomôžu od problémov,ale na strane druhej uškodia.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

17.12.2018 14:49

Rozhodne to netreba preháňať. Niekedy, keď ma bolí hlava, stačí ak sa napijem vody a bolesť ustúpi.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:32

snažím sa pri bolesti hlavy užiť liek keď bolesť neprejde ani po spánku, oddychu ... našťastie to nie je často ale vtedy tabletka zaberie..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.01.2019 20:41

Keď sa už nedá bolesť vydržať dám si tabletku a to znesiem bolesti až až

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

14.01.2019 20:19

Po lieku treba siahnuť až pri ohrození života, veď naši predkovia nemali toľké možnosti brániť sa bolesti a prežili. Myslím, že každá ďalšia generácia je postupne slabšia a hlavne závislá na liekoch. Veď si skúste predstaviť koľko je firiem vyrábajúcich lieky a koľko liekov vyrobia. My všetky ich výrobky spotrebujeme a hlavne zaplatíme, hoci nie vždy ich potrebujeme.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

15.02.2019 15:56

Často má bolia kríže takže od bolesti si dám lieky

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.05.2019 22:34

Všetkého veľa škodí a o liekoch to platí dvojnásobne

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

30.05.2021 20:47

No veru od bolesti chrbtice użivam

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

07.10.2021 14:56

Poučný článok veru užívam od bolesti chrbta

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

25.07.2023 21:18

Užívam od chrbtice no pokiaľ sa dá bolesť vydržať tak si tabletku nedám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE