Piškótové cesto, bežne nazývané i piškóta, predstavuje akýsi základ na prípravu rôznorodých sladkých dobrôt. Upečené v okrúhlej forme ho možno rozkrájať na dve alebo tri časti a použiť na prípravu torty. Tenké piškótové cesto upečené na plechu je zase ideálne na výrobu lahodnej rolády. No i základ rôznorodých rezov, zákuskov a dezertov tvorí práve piškóta. Na plechu upečené piškótové cesto možno napríklad potrieť tvarohovou plnkou, posypať ovocím a zaliať želatínou. Kto by odolal takémuto sladučkému želatínovému zákusku?
Piškótové cesto je skutočne univerzálne a využiteľné mnohými rôznorodými spôsobmi. Základom je však mať dobrý recept, pomocou ktorého možno vykúzliť skutočne jemné a nadýchané cesto a, samozrejme, dobrý výsledok zabezpečí aj dôsledné dodržiavanie daného postupu a jednotlivých krokov. Pre bezchybnú piškótu sú napríklad dôležité dobre vyšľahané vajíčka, túto časť prípravy rozhodne neurýchľujte ani nepreskakujte. Tip na dobrý recept na piškótu vám prinášame nižšie a dokonca nebudete musieť pri ňom ani vytiahnuť váhu zo skrinky. Ako s upečeným piškótovým cestom naložíte, je už len na vás.
Odporúčame: Šťavnatý višňový koláč – tomuto lahodnému dezertu neodoláš!
Na piškótové cesto budeme potrebovať:
- 10 PL polohrubej múky
- 10 PL kryštálového cukru
- 10 PL vlažnej vody
- 5 vajec
- 1 prášok do pečiva
Postup prípravy:
- Ako prvé si žĺtky oddelíme od bielkov do dvoch misiek. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. K žĺtkom pridáme cukor, vlažnú vodu a vyšľaháme do peny (aspoň 5 až 10 minút).
- V ďalšej miske zmiešame múku s práškom do pečiva. Následne túto zmes postupne primiešavame k žĺtkovej zmesi a na záver zľahka po častiach primiešame (ručne) aj sneh z bielkov.
- Pripravené cesto vylejeme do vymastenej formy alebo formy s papierom na pečenie. Podľa potreby to môže byť okrúhla forma na tortu alebo tiež plech. Rovnako možno použiť silikónové formy, ktoré nie je potrebné mastiť.
- Cesto pečieme pri teplote 180 °C, kým nechytí zlatistý povrch. Vo vyššej okrúhlej tortovej forme to trvá v priemere 30 minút, ak pečieme cesto rozliate na celom plechu (napríklad na prípravu rolády), spravidla stačí piecť kratší čas, podľa rúry asi 15 až 20 minút.
- Po upečení použijeme piškótové cesto ľubovoľným spôsobom.
Hľadáte recept na piškótu bez vajec?
I keď pri príprave piškótového cesta patria k najpodstatnejším ingredienciám práve vajcia, ide to v prípade potreby aj bez nich. Na chutnej torte či dezerte si tak môžu pochutnať aj alergici na vajcia či vegáni, ktorí z jedálnička vyradili všetky potraviny živočíšneho pôvodu. Ako na piškótové cesto bez vajec? Nahradiť ich pomôže biele neochutené tofu.
Ingrediencie:
- 1 balíček bieleho tofu
- 220 g celozrnnej pšeničnej múky
- 150 g trstinového cukru
- 60 ml oleja
- 60 ml vody (ak je cesto veľmi tuhé, tak i trochu viac)
- 1/2 balíčka prášku do pečiva
Postup: Tofu mixérom vymixujeme na hladký krém. V jednej miske si zmiešame múku a prášok do pečiva. V druhej miske zmiešame vodu, olej, trstinový cukor a dôsledne vyšľaháme. K mokrej zmesi pridáme tofu a premiešame, na záver tiež zľahka po častiach primiešame suchú zmes. Hotové cesto vylejeme na plech s papierom na pečenie či do tortovej formy a pečieme pri teplote 180 °C podľa potreby asi 20 až 35 minút. Po upečení je cesto rovnako pripravené na ľubovoľné využitie.