Vždy keď nahliadneme do zošitov našich starých mám, nájdeme zaujímavé tipy na prírodné lieky, ktoré sú mnohokrát účinnejšie než moderné antibiotiká. Jedným z nich je aj cesnak. Pečený cesnak dokáže s telom hotové divy, ale ani v surovom stave nie je vôbec na zahodenie. Aj surový cesnak obsahuje mnoho aktívnych zložiek, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie.
I keď mnohokrát neláka svojou vôňou, mnohí naň nedajú dopustiť. A čo sa stane, keď surový cesnak zalejete medom a necháte ho chvíľu lúhovať? Získate zlatý cesnak, ktorý je považovaný za liek v mnohých kultúrach.
Odporúčame: Cesnaková voda dokáže zázraky v prípade, že ju budeš piť každý deň! Ale ako ju pripraviť?
Ako zlatý cesnak vyrobiť?
Nemusíme asi hovoriť, že zlatý cesnak dostal pomenovanie podľa zlatej farby medu. Práve do medu sa „máčajú“ očistené strúčiky cesnaku, ktoré sa po naložení a lúhovaní krásne zafarbia do zlatej farby. Ošúpte si teda celú hlávku cesnaku, nasekajte ho najemno a dajte do sklenenej nádoby. Zalejte ho medom, premiešajte a nechajte aspoň týždeň lúhovať.
Zlatý cesnak je ideálne lúhovať na chladnom tmavom mieste, avšak nie v chladničke. Zlatý cesnak spotrebujte do 3 mesiacov. V prípade zdravotných problémov užívajte pol lyžičky cesnaku s medom maximálne 6-krát denne. Odporúča sa však užívať ho aj preventívne, a to po pol lyžičke denne. Ak vám to je príjemné, tak ho môžete užívať priamo. Ak nie, tak si ho neváhajte pridať do čaju alebo rozriediť vo vode.
Pokojne si však môžete zlatý cesnak vylepšiť. Neváhajte doň pridať napríklad zázvor, ktorý je mierne štipľavý a rovnako skvelým pomocníkom v prípade rôznych ochorení.
Zaujme ťa aj: Mlieko s cesnakom – údajne zdravá pochúťka, pri ktorej idú predsudky bokom. No je to tak?
Prečo cesnak a prečo med?
Cesnak je už odpradávna považovaný za prírodné antibiotikum. Obsahuje 2 základné zlúčeniny, a to alicín a alinázu. Alicín je prchavá látka zodpovedná za vôňu a chuť cesnaku, ale zároveň je to zlúčenina, ktorá má antibiotické účinky. Okrem toho cesnak disponuje antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami. Do cesnaku sa vošli aj mnohé vitamíny či minerály, ako je napríklad meď, železo, zinok, vápnik, mangán či hliník. Práve vďaka ním má cesnak liečivú moc. Cesnak je tak nápomocný pri mnohých zdravotných problémoch.
V prvom rade je cesnak odporúčaný na boj s parazitmi (mrľa ľudská, pásomnica, hlísty,...). Podľa našich starých mám dokáže cesnak parazity v tele zabiť alebo ich z neho vyhnať. Podľa aktuálne dostupných výskumov je cesnak odporúčaný aj ženám počas tehotenstva. Zistili totižto, že cesnak svojim vplyvom dokáže znížiť riziko vzniku preeklampsie. Podľa všetkého by mal cesnak stimulovať aj zdravý vývoj dieťatka či znížiť riziko vzniku komplikácii pri pôrode.
Tiež je preukázané, že cesnak pomáha znížiť vysoký cholesterol, je prevenciou pred vznikom rakoviny či pri žalúdočných vredoch. No v tomto období dozaista oceníte práve jeho antivírusové a antibakteriálne účinky. Cesnak dokáže zabíjať baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú infekcie v organizme. Je teda skvelou voľbou pri chrípke či prechladnutí. Zároveň dokáže liečiť kašeľ, boľavé či podráždené hrdlo.
Samozrejme, nemôžeme všetky účinky pripisovať len samotnému cesnaku. Aj med má mnoho skvelých účinkov, vďaka ktorým sa ho oplatí využiť v čase chrípok a prechladnutí. A navyše, v kombinácii s cesnakom je to bojovník s mnohými ochoreniami. Med je predovšetkým vysoko antiseptický a antibakteriálny, vďaka čomu si vyslúžil aj pomenovanie tekuté zlato. Sám osebe posilňuje imunitný systém, pomáha liečiť vírusové ochorenia, odporúča sa pri prechladnutí, chrípke či ochoreniach dýchacích ciest. Okrem toho tiež priaznivo pôsobí na organizmus pri migréne, podporuje trávenie, tiež zlepšuje kvalitu spánku a pomáha pri žalúdočných vredoch.
Neprehliadni: Čo jesť počas choroby? Niektoré potraviny pomôžu, iným sa treba vyhnúť!