Ako sa vyhnúť nevoľnosti pri cestovaní? Tieto triky ti pomôžu!

Každá z nás znáša cestovanie po svojom. Niekomu nerobia dobre ani krátke presuny autom, iný si cestu doslova vychutnáva, hlava sa mu ale zatočí trebárs pri nastupovaní do lietadla. Najmä pri štvorkolesových dopravných prostriedkoch však býva mnohým zle, obzvlášť, ak ide o ostré serpentíny. Našťastie existujú viacerí pomocníci, ako sa takejto cestovateľskej nevoľnosti zbaviť. A nejde len lieky, ale o mini triky, ktoré pocit dávenia minimálne zredukujú.

Odporúčame: Ako zakryť pupienok ako profesionál? Nasleduj týchto 5 krokov!

nevoľnosť

Zdroj: Shutterstock®

Keď vám býva na cestách nevoľno

Pozná to nejedna z nás. Pocity ako na kolotoči, nevoľnosť od žalúdka, točenie hlavy, miestami aj jej bolesti. Pomôcť si môžete buď liekmi typu kinedryl, ak chcete niečo prírodnejšie, v lekárni zoženiete aj nejaké tie homeopatiká. Ešte viac vám ale môžu pomôcť také drobné zásady, pri ktorých dodržaní nepríjemné stavy z cestovania eliminujete.

Necestujte s plným žalúdkom. Čím sýtejšie jedlo pred cestou zjete, tým zložitejšia potom môže byť. Ak cestujete dopoludnia, doprajte si len ľahké raňajky. Žiadne volské oká, praženice či párky. Nič mastné, nič ťažké. Vhodný je napríklad jogurt, ovocie či ovsené vločky, ktoré nielenže zasýtia, ale hlavne nezaťažia vaše trávenie.

Pite veľa vody. Pred cestou plnou zákrut sa neodporúča silná káva, určite nie alkohol (ktorý nevoľnosť len znásobí), telo by ste nemali mať dehydrované. Vhodné je zobrať si so sebou fľašu čistej vody a veľa piť.

Odporúčame prečítať: Na nákupy do Milána

triky proti nevoľnosti

Zdroj: Shutterstock®

S pitím sa síce nie nutne, ale predsa len viaže aj ďalšia pomôcka. Ak vám to situácia dovoľuje, robte si jednoducho prestávky. Vyjdite na čerstvý vzduch, zhlboka dýchajte, natiahnite sa, na chvíľku zrelaxujte. Žuvajte žuvačku. V aute či autobuse vám pomôže pred pocitmi dávenia, v lietadle intenzívne žuvanie žuvačky pomôže odstrániť zaľahnutie v ušiach.

Dívajte sa uprene na jeden bod. Ideálne pred seba. Čím viac budete v aute podskakovať, hýbať sa či otáčať, tým môže byť cestovná nevoľnosť horšia.

Väčšina áut je koncipovaná tak, že v prednej časti je to akési lepšie. Aj preto, keď ste spolucestujúci a viete, že vám býva zle, sadnite si vedľa vodiča. Vzadu to v bežných autách viac hádže a viac tam aj pocítite všetky ostré zákruty či nerovnosti na ceste.

Nečítajte. Niektorým to problém nerobí, tí, ktorí sú zas na cestu citlivejší, sústredenie sa očí na text v kombinácii s miernym pohadzovaním vyvolá veľmi jednoducho problém.

Odporúčame: TOP inšpirácie na drdoly: Ohúr elegantným či naopak hravým účesom!

nevoľnosť pri cestovaní

Zdroj: Shutterstock®

Pred cestou sa dôkladne vyspite. Nervozita, únava a do toho kolísavé pohyby vášho dopravného prostriedku, plus nebodaj strach, dokážu žalúdok dôkladne rozhodiť. Na druhej strane, ak si vezmete upokojujúce lieky, väčšina z nich má uspávací účinok, keď cestu prespíte, kinetóze prejdete aj takto cez rozum.

Na odstránenie nevoľnosti pomáha aj zázvor. Či už v sušenej podobe, ale vo forme nápojov. Ďumbier môžete zjesť aj tesne pred cestou, postačí drobný kúsok, ktorý vás síce na chvíľku vyštípe, ale účinky nepohodlnej cesty zmierni.

Odporúča sa aj pitie mätového čaju, v rámci prevencie by ste mali užívať dostatok vitamínu C. Napríklad na lodi je vhodné pravidelne jesť menšie dávky, pomôcť môže čerstvé aj sušené ovocie, ovocné šťavy a taktiež oriešky.

Odporúčame: Lacná náhrada droždia: Ak sa ti neušlo, tak skús namiesto neho TOTO!

2 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

25.09.2015 15:39

skvelé rady dakujem :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 16:10

Kinedryl to istí :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE