Najvyššie miesta na svete: Naženú ti strach alebo chuť cestovať?

Lákajú vás výšky? Ak ich radi zdolávate, alebo naopak, ste sa svoj strach práve teraz rozhodli prekonať, navštívte najvyššie oblasti na svete. Na Zemi existujú skutočne rôznorodé miesta, ktoré sa vyznačujú niečim špecifickým. My vám dnes ponúkame pohľad na tie, ktoré svojou polohou siahajú najbližšie k nebesám. Aby sme vás ale nenútili chodiť po horách, vyskúšajte dovolenkovať v najvyššie položených mestách na svete.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri

El Alto

Zdroj: Shutterstock®

Mesto El Alto

Vo výške 4150 metrov nad morom žije viac ako milión ľudí. El Alto patrí k najrýchlejšie sa rozrastajúcim mestám v Bolívii, zároveň patrí k mestám, ktoré sú najvyššie položené. A to nielen v rámci krajiny, ale tiež celého sveta. V minulosti bola táto časť len okrajovou oblasťou La Paz, kvôli rozsiahlemu rozrastaniu spôsobenému emigráciou však časom získalo štatút mesta.

Shigatse

Zdroj: Shutterstock®

Shigatse

Ide o druhé najväčšie mesto v Tibete. Jeho jednoznačnou dominantou je pevnosť, okrem nej ho obklopujú aj okolité hory. V meste žije okolo 100-tisíc obyvateľov, a to v nadmorskej výške 3840 metrov. Kedysi bolo starobylým mestom, s postupujúcou dobou je ale dnes moderným miestom pre život, a to aj vďaka rovnému terénu, na ktorom leží. V meste nájdete viacero svätým, tá najhlavnejšia v sebe ukrýva sochu Budhu vysokú 21 metrov.

Odporúčame prečítať: Gurmánsky výlet po Francúzsku

Oruro

Zdroj: Shutterstock®

Oruro

Viac ako 200-tisíc ľudí žije v nadmorskej výške 3894 metrov (niektoré zdroje uvádzajú 3710). Tak či onak, je to pekne vysoko. Väčšinu ľudí tu živí ťažobný priemysel. Kedysi bolo mesto významným baníckym mestom, ktoré sa zameriavalo najmä na striebro. Strieborné bane sa však postupne vyčerpali, striebro nahradil v 19. storočí cín, ten však časom rovnako došiel. Mesto leží v bolívijskej oblasti Urus ,od La Paz cca 3 hodiny autobusom. Jeho história siaha do roku 1606, kedy ho založil Don Manuel Castro de Padilla, práve ako centrum na ťažbu striebra.

Odporúčame prečítať: Najstrašidelnejšie miesta na svete

Lhasa

Zdroj: Shutterstock®

kláštor v Lhasa

Zdroj: Shutterstock®

Lhasa

Toto tibetské mesto je lákadlom pre mnohých dobrodružných cestovateľov. Miestni tu stále chodia vo svojich tradičných odevoch, okrem kultúry môžete obdivovať aj množstvo budhistických pamiatok. V Lhase žije viac ako 550-tisíc obyvateľov. Mesto leží vo výške cca 3600 metrov nad morom, obklopené skvostnou prírodou – kochať sa môžete pohľadom na Himaláje, mesto preteká tiež rieka známa ako „veselé modré vlny“. V pútnickej časti Bakhor stojí najposvätnejší kláštor Jokhang.  

Odporúčame prečítať: Dovolenka pri Mŕtvom mori

3 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

26.02.2015 10:07

užasné aspoň takto sa tam môžem pozrieť

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 14:20

o niektorých mestách som ešte nepočula :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:43

Výšok sa síce trošku bojím, ale pri mestách mi to nevadí, skôr pri horách :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE