Zakázané miesta našej planéty, kde sa ti nepodarí dostať ani za milióny eur

Na svete existuje veľa nádherných miest, ktoré lákajú nielen dobrodruhov a cestovateľov, ale aj bežných turistov a instagramových influencerov. Ľudská noha vstúpila už skoro všade a objavila krásu mnohých kútov našej planéty. 

Existujú však i historické miesta, ktoré sú tak krehké, že môžu byť vážne poškodené ľudskou prítomnosťou. Niektoré lokality sú zase nebezpečné a nikto z nás by ich nechcel navštíviť. Mnohé z týchto verejnosti neprístupných miest pre viacerých zvedavcov predstavujú zakázané ovocie. 

Poďte sa s nami pozrieť na niektoré z najzaujímavejších miest na svete, ktoré ľudia nemôžu (legálne) navštíviť, pokiaľ nie sú výskumníkmi, vedcami, vojakmi alebo odvážlivcami. Ktoré zakázané miesta našej planéty sú zahalené rúškom tajomstva? Už ste o nich počuli?

Neprehliadni: Najkrajšie novembrové destinácie: Vychutnaj si dokonalý zážitok z cestovania

Vatikánsky tajný archív

Zdroj: INSTAGRAM/christopherpillitz

Vatikánsky tajný archív

Vatikánsky tajný archív, od roku 2019 známy ako Vatikánsky apoštolský archív, slúži ako úložný priestor pre množstvo dokumentov týkajúcich sa Katolíckej cirkvi. Niektoré z týchto dokumentov pochádzajú už z 8. storočia. Okrem iných sa tam údajne nachádzajú aj pápežské účtovné knihy, list Michelangela pápežovi Júliovi II., list Márie – škótskej kráľovnej napísaný pred jej popravou a dokument o exkomunikácii Martina Luthera.

Väčšina archívu sa nachádza pod zemou a obsahuje až 85 kilometrov políc. Vstup je verejnosti zakázaný, okrem výskumníkov so špeciálnym povolením na vstup. Ale aj pre nich existujú viaceré obmedzenia týkajúce sa toho, aké dokumenty si môžu prezerať.

Svetový sklad osiva v Nórsku

Zdroj: INSTAGRAM/cografya.evreni

Svetový sklad osiva v Nórsku

Globálna banka semien, ktorá sa nachádza uprostred arktického súostrovia Svalbard v Nórsku,  niekedy označovaná ako „schránka súdneho dňa“, je v skutočnosti veľmi dôležitým miestom pre nás všetkých. Uchováva 100 miliónov semien z celého sveta, aby sa obnovila ríša rastlín pre prípad, ak by našu planétu zasiahla katastrofa. Bunker bol otvorený v roku 2008 a bol postavený tak, aby vydržal asi 200 rokov a odolal výbuchom a zemetraseniam. Umiestnený je na úbočí hory, takže bude vždy nad hladinou mora, aj keď sa všetok ľad na planéte roztopí.

Je zaujímavé, že tento trezor nepodlieha žiadnej politike – dokonca aj Severná Kórea tam má uskladnené svoje semená.

Ostrov Sentinel

Zdroj: INSTAGRAM/northsentinelisland

Ostrov Sentinel

Ostrov Sentinel je jedným z Andamanských ostrovov indického súostrovia v Bengálskom zálive. Sentinelci, miestne domorodé obyvateľstvo, odmieta akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom a zostáva jedným z mála národov, ktorých sa naša civilizácia nedotkla. Ako držia cudzincov ďaleko od svojho ostrova? Násilím – jednoducho do nich strieľajú šípy. Z tohto dôvodu je nemožné priblížiť sa k ostrovu. 

Zákon o ochrane domorodých kmeňov Andamanských a Nicobarských ostrovov z roku 1956 zakazuje cestovanie na ostrov a akékoľvek priblíženie sa bližšie ako päť námorných míľ (9,26 km), aby sa zabránilo tomu, aby kmeňová komunita dostala cudzie choroby, voči ktorým nemá vytvorenú imunitu.

Oblasť je pod prísnym dohľadom indického námorníctva. V novembri 2018 ministerstvo vnútra uvoľnilo zákaz, a tak umožnilo výskumníkom a antropológom s vopred schváleným povolením ostrov navštíviť.

Mauzóleum Qin Shi Huang

Zdroj: INSTAGRAM/arkeofili

Mauzóleum Qin Shi Huang

Mauzóleum prvého čínskeho cisára Qin Shi Huang je ukryté hlboko pod pyramídou už viac ako 2000 rokov. Ide o jeden z najväčších objavov v dejinách Číny, ale stále je hádankou pre historikov a archeológov.

Toto unikátne miesto bolo objavené už v roku 1974, no vnútro hrobiek je väčšinou zamknuté a ponechané neobjavené. Verí sa, že na pohrebisku zostalo množstvo vecí, ktoré bude Qin Shi Huang potrebovať v posmrtnom živote. Čínska vláda sa rozhodla zakázať akékoľvek vykopávky hrobky Qin Shi Huang, aby vzdala úctu starobylému miestu. 

Pozri aj: Neprebádané Srbsko: Čím vás uchváti táto nepoznaná balkánska krajina?

Depozitár drahých kovov, Fort Knox

Zdroj: INSTAGRAM/justusmcm

Depozitár drahých kovov, Fort Knox

Fort Knox, ktorý je domovom väčšej polovice zlatých rezerv v USA, je často označovaný za najprísnejšie strážené miesto na svete. Má pomerne veľa bezpečnostných opatrení.

Najzaujímavejšie na tomto mieste je, že ani nikto z personálu nemá prístup do trezoru. Na to, aby sa k nemu dostali, potrebujú poznať niekoľko kombinácií, no každý člen personálu pozná iba jednu z nich, a tak sa do trezoru dostane len s pomocou svojich kolegov. Okrem toho, keďže je budova vyrobená zo špeciálneho betónu a vystužená oceľou, odolá akémukoľvek vonkajšiemu útoku.

Ostrov opíc

Zdroj: INSTAGRAM/livinglowcountrysc

Ostrov opíc

Na ostrove Morgan v Južnej Karolíne žije kolónia približne 4000 opíc jedného druhu, vďaka čomu dostal prezývku Monkey Island – Ostrov opíc. Populácia primátov nie je na ostrove pôvodná. Boli tam premiestnené z Portorika kvôli šíreniu infekcie vírusu s názvom herpes B. Predtým bol ostrov neobývaný kvôli svojej polohe a vzdialenosti od pevniny.

V týchto dňoch majú ľudia zo zákona zakázané navštíviť ostrov pre vlastnú bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť opíc. Môže tam ísť len hŕstka výskumníkov z Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.

Veľká svätyňa Ise

Zdroj: INSTAGRAM/isejingu.official

Veľká svätyňa Ise v Japonsku

Veľká svätyňa Ise v Japonsku je dôležitým miestom pre šintoistické náboženstvo, pretože bola postavená na počesť Amaterasu, bohyne slnka a vesmíru. Zaujímavé je, že tento chrám sa každých 20 rokov prestavuje podľa šintoistickej myšlienky smrti a znovuzrodenia (naposledy sa to stalo v roku 2013). Zakaždým, keď zrekonštruujú svätyňu nanovo, pokračujú v tradičnej technike spájania dreva a nikdy nepoužívajú klince.

Aby bolo toto miesto naďalej posvätné, môžu tam ísť iba kňazi a členovia japonskej cisárskej rodiny. Všetci ostatní sa môžu pozerať na chrám zvonku, cez drevené ploty.

Zaujme ťa: Dovolenka v Rumunsku: Prečo ho navštíviť a ktoré miesta by ste nemali vynechať?

Jaskyňa Lascaux

Zdroj: INSTAGRAM/traveltomorrow.eu

Jaskyňa Lascaux vo Francúzsku

Nie všetky lokality svetového dedičstva UNESCO sú prístupné verejnosti. Napríklad do jaskýň Lascaux vo Francúzsku, o ktorých sa predpokladá, že sa datujú pred 17 000 rokmi, je vstup zakázaný od roku 1963. Akákoľvek ľudská prítomnosť je totižto pre jaskyne deštruktívna.

Predmetom ochrany je súbor unikátnych paleolitických malieb zobrazujúcich zvieratá ako dobytok, jelene, bizóny a mnohé ďalšie. Aby sa zachovalo až 900 ukážok pravekého umenia, turisti tam už vstúpiť nemôžu, ale prezrieť si môžu repliky.

Hadí ostrov

Zdroj: INSTAGRAM/unmundoperdiscover

Hadí ostrov

Ilha da Queimada Grande, známy ako Hadí ostrov, ležiaci pri pobreží Brazílie v Atlantickom oceáne, je domovom obrovskej populácie hadov. Podľa niektorých odhadov je na každý meter štvorcový na ostrove jeden had. A nie sú to len nejaké neškodné užovky, ktoré vás iba vystrašia svojím pohľadom. Hady žijúce na tomto ostrove sú najnebezpečnejšími druhmi na svete. Medzi nimi je zlatá zmija, ktorej jed je tak toxický, že zlikviduje dospelého muža behom 60 minút.

Je teda zrejmé, prečo brazílska vláda uzavrela ostrov pre návštevníkov. Iba kvalifikovaní výskumníci, ktorí vedia, ako zaobchádzať s hadmi, môžu na ostrov vstúpiť, ale len pod podmienkou, že majú vo svojom tíme lekára.

Zdroj foto:

úvodná koláž- PINTEREST.com/designboom.com,  PINTEREST.com/homegrown.co.in, PINTEREST.com/V. S.

4 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

23.11.2022 08:10

Pre mňa je tiež záhadou to Mauzóleum Qin Shi Huang a na ostrov domorodých kmeňov a hadom by som nešla za nič. Myslím si, že je veľa miest ešte neprebádaných pod morom, jaskyniach a ich podzemných roklinách. Ďakujem za zaujímavosti. :o)

Vaše meno:

Ľubo Gombár

Ľubo Gombár

01.12.2022 11:14

Zaujímavé

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

02.12.2022 02:07

Najviac ma zaujala banka semien. Dobrý nápad, ale ľudia zabudli na to, že Boh je všemohúci. Ak sa rozhodne, že to ani banka nevydrží, tak proste nevydrží. Zmizne niekde v útrobách zeme a bude po banke :)

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

09.12.2022 14:54

je toľko zaujímavých miest na zemi, že človek by musel prežiť 100 životov a aj tak všetky nenavštívi.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE