Tip na dovolenku: Milovníci umenia, ktoré miesta by ste nemali vynechať?

Časy autobusových zájazdov do Chorvátska, Bulharska, Talianska či do Istanbulu sú už dávno za nami. Dnes máme možnosť cestovať takmer všade. Môžeme vystúpiť na najvyššie štíty hôr, kúpať sa v kryštálových vodách svetových morí a oceánov, skúmať dažďové pralesy či ležať na najkrajších plážach. 

Každého z nás však láka niečo iné. Niektorí si radi doprajú sedem dní ničnerobenia pod slnečníkom, iní zase preferujú aktívnu dovolenku plnú dobrodružstva. Nájdu sa však medzi nami i takí, ktorí radi chodia po stopách slávnych umelcov. Svet je plný nádherných galérií či skvostných architektonických výtvorov. 

Máme pre vás zopár tipov na návštevu jedinečných miest, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny milovník umenia.

Pozri aj: Dovolenka 2022: Kam sa vybrať za nezabudnuteľnými zážitkami?

Florencia

Zdroj: INSTAGRAM/florence_itally

Florencia

Na to, aby ste dôkladne spoznali taliansku Florenciu, by ste potrebovali týždne. Niektoré z jej pamiatok patria medzi najznámejšie ikony Talianska. Medzi ne patrí Ponte Vecchio, Michelangelov Dávid či Brunelleschiho dóm. Celé mesto je výkladnou skriňou talianskej renesancie, humanistického umeleckého hnutia, ktoré vytrhlo Európu z temného stredoveku.

V čarovnej Florencii umenie nájdete za každým rohom. Kamenné námestia s nadanými pouličnými umelcami vás pohltia svojou jedinečnou atmosférou. 

Za návštevu stojí Palác Uffizi, ktorý patrí medzi hŕstku najzaujímavejších svetových múzeí umenia. Jeho zbierky sú jednoducho ohromujúce svojou rozmanitosťou a kvalitou. 

Najznámejšie Michelangelovo dielo, Dávid, je kopírované po celej Florencii, ale v múzeu Galleria dell'Accademia môžete vidieť originál. 

Pôsobivým miestom je i Múzeum Bardini. Koncom 19. storočia kúpil umelec a zberateľ Stefano Bardini skupinu budov na svahu v Oltrarne s výhľadom na Florenciu. Z nich, ku ktorým patrila i kaplnka a bývalý palác zo 14. storočia, vytvoril priestor pre svoje zbierky umenia a vzácne starožitnosti. 

Veľkým lákadlom nie je len palác, ale i záhrada s vonkajšou galériou plnou sôch. Dlhé schodisko, mozaikové fontány, anglická záhrada a terasa s kaviarňou z nej robia príjemné miesto na oddych.

Ak vás počas obdivovania umeleckej Florencie prepadne pocit, že mesto je len jedno obrovské múzeum pod holým nebom, vyberte sa na Mercato Centrale, miestny trh s jedlom. Ponorte sa do vône čerstvých bylín a kvetov alebo si prineste domov jemný toskánsky olivový olej, kandizované ovocie či lahodný nugát.

Todos Santos

Zdroj: INSTAGRAM/germ_nvelasco

Todos Santos

Asi 80 kilometrov severozápadne od Cabo San Lucas, na mexickom polostrove Baja California, leží bohémsky Todos Santos. Toto miesto si zachovalo svoju pôvodnú architektúru, tradície a je patrične pyšné na svoju históriu a kultúru.

Todos Santos obklopený najvyššími kaktusmi na svete, azúrovou vodou, kde si pokojne plávajú žraloky veľrybie, je domovom prosperujúcej umeleckej enklávy. Február je hlavným mesiacom miestnej umeleckej scény. Každoročne sa tu koná týždenný Festival del Art a Todos Santos Open Studio Tour.

Návštevníci sa však môžu po celý rok poprechádzať po staromestských dláždených blokoch s farebným papel picado (tradičné mexické dekoratívne ozdoby vyrábané rezaním prepracovaných vzorov na hárky hodvábneho papiera).

Todos Santos je oázou galérií. Umenie na vás dýcha zo všetkých strán – z reštaurácií, hotelov, 200- ročných koloniálnych budov, z ulíc, múzeí či galérií.

Brumadinho

Zdroj: INSTAGRAM/carolvertematti

Brumadinho

Skutočne zaujímavým miestom je Instituto Inhotim. Nachádza sa v Brumadinho, 60 kilometrov od  hlavného mesta štátu Minas Gerais, tretej najväčšej metropolitnej oblasti v Brazílii.

Múzeum súčasného umenia a sochársky park v súkromnej botanickej záhrade s rozlohou jeden a pol kilometra štvorcového založil banský magnát a mecenáš umenia Bernardo de Mello Paz.

Inštitút, ktorý minulý rok oslávil 15 rokov, je jedným z najväčších vonkajších umeleckých priestorov na svete. Širokej verejnosti nezvyčajne predstavuje stovky velikánov umeleckého sveta spolu so 4,3 tisíc vzácnymi botanickými druhmi zo všetkých kontinentov.

V záhrade múzea je umiestnených viac ako 700 diel od 60 umelcov. Nezvyčajným prvkom je dielo s názvom Magic Square – farebné abstrahované „verejné námestie“ postavené z cementu, skla a kameňa, ktoré je výtvorom známeho brazílskeho umelca Hélia Oiticicu.

Mohli by ste stráviť dni a noci túlaním sa po areáli a objavovaním nových pohľadov a uhlov umenia. 750 gúľ z nehrdzavejúcej ocele pohupujúcich sa v odrazovom bazéne či nástenné maľby so sadrovými modelmi tvárí miestnych obyvateľov sú len zlomok toho, čo tu môžete vidieť.

Zaujímavosťou sú i tri farebné Volkswagen Beetles, ktoré jazdia po záhrade. Prechádzka medzi umeleckými dielami pod holým nebom končí zaujímavou liatou bronzovou sochou, vylisovanou z kmeňa storočného gaštana. Toto úchvatne dielo stvárňujúce vznášajúci sa strom je symbolom jasného splynutia umenia a prírody.

Zatiaľ čo záhrada je hlavným lákadlom, Instituto Inhotim má tiež veľa pozoruhodných kúskov vo svojej vnútornej galérii. Medzi tie najvýraznejšie patrí modro-biela dláždená miestnosť pomenovaná Celacanto provoca maremoto od Adriany Varejão, rastlina inšpirovaná sci-fi a zrkadlové bludisko Vegetation.

Collioure

Zdroj: INSTAGRAM/villa_laroque

Collioure

Collioure je rozprávkové rybárske mestečko na juhu Francúzska. Práve tu tvorili umelci André Derain a Henri Matisse, ktorí sa stali lídrami fauvizmu – umeleckého hnutia zo začiatku 19. storočia známeho svojimi odvážnymi farbami a ťahmi štetca. Tvorba týchto umelcov bola ovplyvnená svetelnou hrou a odrážajúcimi sa tieňmi. Práve tu Derain a Matisse namaľovali svoje najznámejšie diela.

Malý prístav Collioure je skutočné čarovné miesto. Utešené budovy v pastelových odtieňoch z diaľky vyzerajú ako kopčeky chutnej zmrzliny poukladané pozdĺž pobrežia. Návštevníci môžu vidieť mesto cez perspektívu umelcov pozdĺž Chemin du Fauvism, ktorá predstavuje pešiu trasu vedúcu deviatimi miestami s dielami Matissa a jeho mladšieho kolegu Deraina.

Prejdite sa ulicami mestečka lemovanými nespočetným množstvom galérií a zmrzlinárni. Ochutnajte katalánske jedlo v Le Neptune s výhľadom na záliv a vnímajte umeleckú atmosféru miesta všetkými zmyslami.

Aarhus

Zdroj: INSTAGRAM/ freya_lautrup

Aarhus

V srdci Aarhusu, druhého najväčšieho mesta Dánska, sa nad mestom týči kolosálny dúhový prstenec. Táto nádherná inštalácia umelca Olafura Eliassona s názvom Dúhová panoráma predstavuje chodník obiehajúci múzeum umenia ARoS, ktoré je samo osebe klenotom medzi mnohými kultúrnymi inštitúciami v Aarhuse.

S celkovým počtom vyše 20 000 metrov štvorcových na desiatich podlažiach je toto unikátne múzeum jedno z najväčších múzeí umenia v severnej Európe. Každý rok do ARoS príde vyše milión zvedavcov z celého sveta, čo z neho robí najnavštevovanejšie múzeum umenia v Škandinávii. 

Nezabudnuteľná dúhová panoráma poskytuje 360 stupňový výhľad na mesto Aarhus. V múzeu sa nachádza ďalší umelecký skvost s názvom Boy. Ide o nadrozmernú, realistickú, prikrčenú sochu chlapca od austrálskeho umelca Rona Muecka.

V múzeu tiež môžete vidieť zbierky dánskeho umenia od 18. storočia po súčasnosť, ako aj diela medzinárodných umelcov. Milovníci umenia sa môžu túlať medzi dielami britsko-palestínskej umelkyne Mony Hatoum z Londýna, známej svojimi sondážnymi a žiarivými inštaláciami či japonskej fotografky Miwi Yanagi.

Louvre

Zdroj: INSTAGRAM/riqmartin

Medzi ďalšie umelecké mestá, ktoré stoja za návštevu patrí Kapské Mesto, izraelský Ein Hod, Hobart v Tasmánii, čínsky Jingdezhen. Svojou náladou vás omámi i romantický Paríž, veľkolepý Londýn, Naoshima v Japonsku či Santa Fe v Novom Mexiku.

Neprehliadni: Dovolenka 2022: Milovníci histórie, kam by ste si to mali tento rok namieriť?

Zdroj foto:

úvodná koláž - Instagram.com/globeinsideout, Instagram.com/brennacameronlopes

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.06.2022 06:03

Zaujímavé a krásne miesta.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

18.06.2022 14:35

nádherné miesta

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

18.06.2022 17:29

Do umenia sa veľmi nerozumiem, takže toto nebude presne pre mňa :-)

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

19.06.2022 17:35

Môže tam byt krásne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE