Letné nástrahy pre naše zdravie: Ako sa vyhnúť úpalu či salmonelóze?

Nedajte si pokaziť najkrajšie dni v roku zdravotnými nepríjemnosťami. Poradíme vám, ako im predísť. Číhať na vás môže úpal, zápal močových ciest, salmonelóza, seknutie či dokonca nepríjemné svrbenie tam dole. Aká je prevencia?

Úpal

Slnečné lúče síce krásne sfarbia našu pokožku do bronzova, dobijú nás vitamínom D a vylepšia náladu, no ak to s pobytom na slnku preženieme, koledujeme si o vážne zdravotné problémy v podobe úpalu, slnečného úpalu, ba dokonca mdlôb. Podobné stavy nám dokáže privodiť aj pobyt v prehriatom prostredí. Treba si dať pozor, najmä ak teplota presiahne 35 °C. 

Ako sa prejavuje:

Bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, zrýchleným dýchaním a tepom, vracaním, zvýšením telesnej teploty. Pokožka je suchá, bez potu. V horších štádiách môže viesť až ku kŕčom, bezvedomiu a šokovému stavu.

Odporúčame: Ako vyzerá penthouse, v ktorom žije Michael Kors? Aká je jeho tajná vášeň?

úpal

Zdroj: Shutterstock®

Ako mu predísť:

Zopakujeme len to, čo zrejme počúvate zo všetkých strán – nepodceňujte príjem tekutín! Pite čo najviac, a ak vám robí pitie obyčajnej vody problémy, pridajte do nej citrónovú šťavu, ktorá vodu osvieži a dodá telu množstvo vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok. Keďže sa neraz stane, že zabudneme piť, odporúčame si ráno zarobiť džbán s citrónovou vodou s objemom dvoch litrov a minimálne jeden počas dňa vypiť. Vďaka tomu, že voda je v džbáne, môžete si odsledovať, či pijete dostatočne. Ďalšou formou ochrany je obmedzenie fyzickej námahy, najmä v poludňajších hodinách. Ak je to možné, radšej odpočívajte a pohybujte sa v tieni. Pobytu na slnku sa v najväčšej horúčave skúste vyhnúť. A ak sa beztak ocitnete na slnku, pokrývka hlavy je nutnosťou. 

Ak sa prihodí:

Pokiaľ ste napriek prevencii dostali úpal, čo najrýchlejšie sa premiestnite do tieňa alebo na chladnejšie miesto. Uvoľnite si tesné oblečenie, prikladajte si na telo studené obklady a na slabiny a hlavu ľadové obklady. Opatrne prijímajte tekutiny s chýbajúcimi minerálmi, napríklad mierne osolenú vodu či iónové nápoje. Zvlhčujte si pokožku sprejovaním vodou. Pomôže vám aj chladivá sprcha, no pozor na tepelný šok! Voda by nemala byť ľadová, teplotu znižujte postupne. 

Pozri aj: Izbové rastliny do tmavých miestností: Tieto neuhynú ani v tmavom kúte!

zápal močových ciet

Zdroj: Shutterstock®

Zápal močových ciest

Zrejme ho zažila aspoň raz v živote každá z nás. Stačí, že sa pozabudneme v mokrých plavkách, sedíme na betónovom múriku, alebo sa kúpeme v nie práve najčistejšej vode. Nepomôže mu ani sex, najmä keď sa neodohráva práve za sterilných podmienok. 

Ako sa prejavuje:

Pálenie pri močení, bolesti v podbrušku, časté močenie po kvapkách, únava, niekedy teplota až horúčka, zakalený moč, niekedy s prímesou krvi, bolestivosť pri sexe.

Ako mu predísť:

Používajte bavlnenú spodnú bielizeň. Chráňte sa pred nachladnutím a prudkým striedaním teplôt. Udržiavajte sa v teple. To znamená, že neseďte na studenom podklade a ani v mokrých plavkách. Nezadržiavajte príliš dlho moč a pri močení netlačte. Po každom močení dôkladne vyprázdnite mechúr.

Ak sa prihodí:

V nekomplikovaných prípadoch pomôže pobyt v teple, napríklad horúca vaňa, sauna, hrubé ponožky, kúpeľ nôh či termofor umiestnený na bruško. Dôležité je prijímanie veľkého množstva tekutín. Ak máte akútny zápal, mali by ste vypiť aj 3 až 4 litre denne. Časté močenie totiž vyplavuje z tela baktérie, ktoré zápal vyvolali. Účinné sú urologické čaje či šťava z brusníc, čo je akási starodávna domáca medicína proti takýmto zápalom. Ak neviete zohnať pravú šťavu z brusníc, môžu pomôcť voľnopredajné výživové doplnky s výťažkami z tohto ovocia. Pokiaľ sa zápal ocitne vo vyšších štádiách, je nutná liečba antibiotikami. 

seknutie

Zdroj: Shutterstock®

Seknutie v krížoch

Najčastejším letným úrazom býva takzvané seknutie. Stačí prudký pohyb a môže prísť k blokáde, či už krčnej chrbtice alebo v oblasti medzi rebrom a stavcom. Následne sa nemôžete poriadne nadýchnuť, inak vás zaplaví vystreľujúca bolesť. Seknutie vzniká aj vtedy, ak sa sval namáha, prehreje a odrazu ho ofúkne chladný vzduch. Neraz sa to prihodí, keď skončíme so športom, rozpálené sa posadíme do auta a pustíme si klimatizáciu alebo otvoríme okno.

Ako sa prejavuje: Bolesťou a obmedzeným rozsahom pohybu. Odrazu nemôžete otočiť hlavu alebo urobiť určitý úkon. 

Ako mu predísť: Vyvarujte sa nárazového striedania horúceho prostredia s chladným, klimatizáciu používajte opatrne. 

svrbenie na intímnych miestach

Zdroj: Shutterstock®

Svrbenie v intímnej oblasti

Kúpeme sa v chlórovanej vode, pohybujeme sa v teplom a vlhkom prostredí, nosíme obtiahnuté a nepriedušné nohavice, intímne partie sa zaparia a katastrofa je na svete. Odrazu nás tam dole svrbí a páli, nehovoriac o bolesti pri sexe či močení. Väčšinou sa pri vaginálnej mykóze objavuje aj výtok. Vo všeobecnosti je bez zápachu a konzistenciou pripomína rôzne hustý tvaroh. U niektorých žien sa vaginálna mykóza opakovane vracia a prichádza aj bez zjavnej príčiny. Podporujú ju niektoré faktory, napríklad užívanie antibiotík, cukrovka, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, nesprávna intímna hygiena, jedlo s vysokým obsahom cukru a takisto stres. 

Ako jej predísť:

Ak máte sklony k vaginálnej mykóze, snažte sa eliminovať riziko jej vzniku či návratu. V horúcich dňoch si neobliekajte obtiahnuté nohavice, najmä džínsy a radšej siahnite po bavlnených nohavičkách. Umelé materiály odložte do skrine. Po kúpaní sa starostlivo osušte, najmä ak ste sa práve vynorili z priehrady či rybníka, teda z prostredia, kde sa darí baktériám. Keď ide o toaletný papier, čím menej parfumácie a chémie, tým lepšie. Ak máte svoje dni, po okúpaní si ihneď vymeňte tampón, pretože podľa odborníkov nasiakne všetky nečistoty z vody a prenesie ich do pošvy. Po sexe sa ihneď osprchujte, pretože vtedy sa mení kyslosť tam dole. A ak viete, že budete tráviť čas v rizikovom prostredí, zakúpte si v lekárni prípravky, ktoré sa dajú užívať preventívne, napríklad čípky, výživové doplnky, tabletky či mastičky. 

Ak sa prihodí: Vaginálne mykózy sa liečia čípkami, masťami alebo tabletkami, súhrnne nazývanými antimykotiká. Samotné vyliečenie mykózy však nezabráni jej častému opakovaniu. Na to treba posilniť imunitu. Odporúča sa aj vylúčenie potravín s vysokým obsahom cukru. Blahodárne pôsobí aj kokosový olej. 

Odporúčame: Odporúčajú ju celebrity aj influenceri: Je toto TOP diéta roku 2020?!

salmonelóza

Zdroj: Shutterstock®

Salmonelóza

Salmonelóza je nepríjemné ochorenie, ktoré klope na dvere najmä spolu so zahájením sezóny zmrzliny a langošov v plážových bufetoch. Rizikové sú hlavne dovolenky v zahraničí, predovšetkým v exotických destináciách, kde nie sme zvyknutí na odlišnú kuchyňu a stravovacie návyky. Zdrojom nákazy často bývajú nakazené potraviny. Tými najznámejšími sú vajíčka, ktoré sa dlhodobo nachádzali na priamom slnku.

Ako sa prejavuje:

V začiatkoch sa salmonelóza podobá na klasickú hnačku, ktorú môže vyvolať konzumácia potravín dráždiacich žalúdok. Pri salmonelóze sa však pridružia aj ďalšie príznaky, napríklad zelená stolica, krv v stolici, malátnosť, zvracanie a silné bolesti brucha. Má až trojdňový priebeh. Prichádzate počas nej o veľa tekutín a je nutná hospitalizácia. Inkubačná doba je potom niekoľko týždňov až mesiacov a počas tejto doby nesmiete pripravovať potraviny iným ľuďom. Lekári vám naordinujú okrem klasickej liečby aj šetriacu diétu. 

Pozri aj: Ako sa dostať po pôrode do formy? 3 tipy, ktoré ťa zachránia!

hnačky

Zdroj: Shutterstock®

Ako jej predísť:

Buďte obozretné. Venujte zvýšenú pozornosť hygiene, poriadne si umývajte ruky aj potraviny pred ich prípravou. Starostlivo si vyberajte miesta, kde budete jesť. Ak vám na prvý pohľad nesedí hygiena v jeho priestoroch, určite tam nič nejedzte. Pozor na stánky s rýchlym občerstvením a zmrzlinou. Riskujte zmrzlinu len na miestach s vysokou obrátkou, čiže tam chodí veľa ľudí a najmä domáci. Pri kúpe balenej vode skontrolujte uzáver. Ak sa vám niečo nezdá, fľašu nekupujte. Háklivé pokrmy, ako tatársky biftek, majonézu, nepečené zákusky či iné pokrmy obsahujúce tepelne nespracované žĺtky v lete radšej vylúčte.

Pozri aj: Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Kristína Dická

Kristína Dická

01.01.2021 10:17

To sú presne tie tienisté stránky každej dovolenky, ktorým sa ale dá dôkladnou starostlivosťou predchádzať a užiť si tak zaslúženú dovolenku v dobrej nálade so všetkým čo k tomu patrí :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.