Tip na dovolenku: Objavili sme najkrajšie miesta Bosny a Hercegoviny

Táto balkánska krajina, ktorá bola súčasťou Juhoslovanskej republiky, je často podceňovaná. Prekvapivo krásna Bosna a Hercegovina vyniká svojou atmosférou stretu západu a východu, ktorá sa rodí zo zmiešanej osmanskej a rakúsko-uhorskej histórie. Mnoho ľudí stále spája túto krajinu s občianskou vojnou z deväťdesiatych rokov. Ale dnešní návštevníci v okúzlení z nádhernej prírody, vrúcnych a priateľských obyvateľov, impozantných vodopádov, kultúrnych pamiatok a úchvatných stavieb zabudnú na jazvy spôsobené vojnami. 

Pozri aj: Tip na dovolenku: Úchvatná Čierna Hora - tú musíš navštíviť!

Juhoslávia

Zdroj: Shutterstock®

Bolestivá minulosť

Od pätnásteho storočia bola oblasť ovládaná Osmanskou ríšou až do roku 1878, kedy sa dostala pod kontrolu Rakúsko-Uhorska. Následne zohrala kľúčovú úlohu pri vypuknutí prvej svetovej vojny. V roku 1918 bola Bosna začlenená do novovytvoreného Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Po druhej svetovej vojne sa stala súčasťou Juhoslovanskej socialistickej federatívnej republiky. Po rozpade tohto štátu v roku 1991 väčšina obyvateľov Bosny a Hercegoviny hlasovala za nezávislosť v referende v roku 1992. Srbská populácia sa však v krajine postavila proti nezávislosti a referendum bojkotovala.

Vojna onedlho znova pohltila Balkán – etnickí nacionalisti v Bosne a Hercegovine, v niektorých prípadoch s podporou Chorvátov a Srbov, sa pokúšali prebrať kontrolu nad územím s tým, že je ich. Smutné etnické čistky v rokoch 1992 až 1995 znamenali zabitie tisícok ľudí a násilné vysídlenie viac ako dva a pol milióna obyvateľov. Medzinárodný zásah do bosnianskeho konfliktu vyústil koncom roku 1995 k mierovej dohode. Daytonská dohoda ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine a v krajine ustanovila krehký, vysoko decentralizovaný a etnicky rozdelený štát. 

Bosna a Hercegovina je dnes parlamentná republika s viac straníckym systémom. Parlamentné zhromaždenie je zákonodarcom na úrovni štátu a má dve komory – priamo volenú Snemovňu reprezentantov (42 členov) a nepriamo volenú Snemovňu národov (5 Srbov, 5 Chorvátov, 5 Bosniakov). 

mesto Mostar

Zdroj: Shutterstock®

Napriek búrlivej histórii Bosna a Hercegovina ponúka niekoľko nádherných miest a tajomných zákutí. Či ste už skutočný cestovateľ, alebo obyčajný dovolenkár, ktorý si rád medzi vylihovaním na pláži odbehne pozrieť niečo z miestnej kultúry, táto krajina je ideálnym miestom. Pozrite sa s nami na tie najkrajšie miesta Bosny, ktoré by ste určite nemali vynechať. 

Galéria:

Mostar

Mostar je mesto v južnej časti Bosny ležiace popri rieke Neretva. Kamenné uličky sú plné obchodov s tradičnými výrobkami a starými domami s osmanskou architektúrou. Úzke schodisko vedie k mešite Koski Mehmed Pasha. Symbolom mesta je ikonický Stari most. Oblúkový most bol postavený v rokoch 1557 až 1566 a prestavaný v deväťdesiatych rokoch počas občianskej vojny. Táto stavba spájala dve časti mesta – východ a západ, moslimov a kresťanov, ktorí tu vtedy žili. V malých kaviarničkách popri smaragdovo sfarbenej rieke si môžete vychutnať horúcu kávu a užiť si atmosféru starého mesta.

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.08.2019 06:32

Krásne miesta!

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

22.08.2019 09:05

Mostar chcem navštíviť v najbližšej dobe

Vaše meno:

Ivana Fajdelová

Ivana Fajdelová

22.08.2019 17:29

Nádhera :)

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

25.08.2019 20:06

pekná krajina

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.08.2019 15:41

krásna krajina, rada by som ju navštívila

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 15:06

krásne miesta

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 03:47

Určite krásna krajina, trošku ešte neprebádaná turistami :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE