Rumanček kamilkový je jedna z najstarších liečivých rastlín pochádzajúca z oblasti východného Stredomoria. Je rozšírený najmä v strednej a východnej Európe, v severnej Afrike, Ázii, Severnej Amerike, Južnej Amerike a v Austrálii. V súčasnosti patrí medzi najžiadanejšie rastliny, a tak sa mu venuje značná pozornosť.
Nájdeme ho nielen pri cestách a rumoviskách, ale aj na voľných piesočnatých priestranstvách, na okraji poľa a podobne. Droga tejto rastliny sa získava z prírodných zdrojov a na farmaceutické účely väčšinou z pestovaných rastlín.
Odporúčame prečítať: Pŕhľava dvojdomá - spoznajte jej liečivé účinky
Je jednoročnou bylinou vyrastajúcou z vretenovitého koreňa do výšky takmer jedného metra. Je to rastlina priama, riedko listnatá, valcovitá, dutá a jemne chlpatá s bohato rozkonárenou stonkou, ktorá je v spodnej časti v niektorých prípadoch červenkastá. Jej listy sú striedavé a sediace, holé nitkovité segmenty. Kvety tejto rastliny tvoria koncové úbory na dutých dlhých stopkách, pričom majú jednoduchý zákrov. Rastlina má vonkajšie aj vnútorné kvety a plodom je malá valcovitá zbrázdená nažka bez chocholca. Rastlina je známa svojou príjemnou vôňou, ktorá sa šíri od mája do augusta, keď rastlina kvitne. Zriedkakedy sa môže stať, že rastlina kvitne aj na jeseň.
Od mája až do jesene sa zbierajú kvety rumančeka pomocou špeciálneho česáka. Zbiera sa na začiatku plného rozkvetu a za suchého počasia v dopoludňajších hodinách, pár dní po rozkvitnutí, keď sú jazykovité kvety vo vodorovnej polohe. Po zbere sa musia kvety rozprestrieť na plachtu do chládku alebo priamo na miesto sušenia, kde prebehne sušenie v tenkej vrstve v tieni alebo pri umelom teple do 35 stupňov Celzia. Pri pomalom sušení by totiž prišlo k znehodnoteniu a zhnednutiu kvetov. Droga tejto rastliny sa uchováva v špeciálnych obaloch, škatuliach či plechovkách chránená nielen pred vlhkom, ale aj svetlom.
Odporúčame prečítať: Púpava lekárska - pri akých zdravotných problémoch pomáha?
Rumanček kamilkový má v sebe bohaté zastúpenie silice s azulenogénnymi látkami, z ktorých je najvýznamnejší tmavomodro sfarbený chamazulén. Prítomný je však tiež napríklad sliz, trieslovina, apigením, oxykumarín. Rumanček rastúci na Slovensku má vysoký obsah chamazulénu, a preto je žiadaným artiklom vhodným na vývoz do iných krajín.
V medicíne sa uplatňuje ako dobrý dezinfekčný, protizápalový a zároveň aj upokojujúci prostriedok uvoľňujúci kŕče a zmierňujúci bolesti. Aplikuje sa pri poruchách tráviacej sústavy, zápale močových ciest, poruchách menštruácie či pri preháňaní. Zvonka sa rumanček aplikuje pri zápaloch ústnej dutiny, paradentóze, bolestiach hlavy a migréne, hemoroidoch, opuchlinách a popáleninách, ranách a mokvajúcich vyrážkach, na inhalácie a kúpele či potiace sa nohy. Jeho účinky sú pestré, a preto sa používa na rôzne choroby vo forme čajovín, prášku, tabletiek, zásypov, čapíkov, mastí, mydiel a podobne.
Odporúčame prečítať:
Ako nášmu zdraviu porospieva Lipa malolistá a veľkolistá
Recepty:
Macerát – 20 g na 100 g olivového oleja macerovať 2 dni, vhodné zvonka na obklady pri reumatizme.
Extrakt – riediť 1 : 50 alebo 1 : 100.
Bylinné vrecká – vrecko s drogou vložiť na krátky čas do vriacej vody alebo nechať zvlhnúť nad horúcou parou.
Autor: G. Švec, www.hab.sk