Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho, aby vám na nose neostali nepríjemné jazvičky po vytláčaní, prípadne aby sa opäť neobjavili?

 

Možno len nerozumiete, prečo takéto bodky vznikajú. Mnohí z nás žijú v domnení, že za všetko môže strava, a že sa všetko vylieči hneď pri použití správnych kozmetických prípravkov, ktoré sľubujú zázraky. Vyvedieme vás z omylu.

 

Každá pokožka je iná a každé telo je iné. Niektorým sa objavujú nepriatelia na nose v podobe čiernych bodiek, iných trápia väčší a hnisajúci záškodníci. Aby ste ich odstránili, musíte pochopiť, čo ich spôsobuje, aká je prevencia a spôsob ich eliminovania. Tu prichádza pomoc v podobe obľúbenej svetovej YouTube hviezdy, lekárky a odborníčky na všetko zvláštne, čo naša pokožka vytvára. Dnes vám totiž poradí doktorka Sandra Lee, pre mnohých z nás známa ako doktorka Pimple Popper.

 

Odporúčame: Recepty na pleťové vody: Uhorková, rumančeková, ružová, citrónová

 

Big blackheads removal! #DoctorPOP

Príspevok, ktorý zdieľa Dr Pimple Popper (@popperdrpimple),

Čo ich spôsobuje?

Základné informácie sú, že čierne a biele bodky sú základnými stavebnými kameňmi pre vznik akné. Vyskytujú sa vtedy, keď vo vašich póroch uviazne odumretá koža a maz. Rozdiel medzi čiernymi a bielymi bodkami spočíva v tom, že čierne bodky majú prístup ku vzduchu, čo spôsobuje, že sú čierne. Biele bodky majú na sebe tenkú ochrannú vrstvu, nie sú vystavené vzduchu, takže zostávajú biele. Tieto upchaté póry priťahujú baktérie spôsobujúce akné. 

 

Takže ak bojujete s čiernymi a bielymi bodkami, budete chcieť zdvojnásobiť prevenciu a čistenie vašich pórov. Okrem čistenia dvakrát denne by ste sa mali ubezpečiť, že všetky vaše kozmetické prípravky a výrobky na starostlivosť o pokožku nie sú komedogénne (čo znamená, že sú formulované tak, aby nepoškodili a neupchávali póry), a že použijete vhodný exfoliátor/peeling.

 

Bude sa ti páčiť: Vieš, ako odstrániť akné? Tieto domáce triky ti pomôžu!

vytláčanie čiernych bodiek

Zdroj: Shutterstock®

Určite ste vyskúšali rôzne produkty, no zameriame sa primárne na peeling. Doktorka Sandra Lee odporúča výrobky určené na chemickú exfoliáciu, ktoré údajne pomôžu zničiť čokoľvek, čo upcháva naše póry. Jej obľúbené dve zložky na exfoliáciu sú kyselina salicylová a retinol a práve tie odporúča aj pacientom, ktorých trápia čierne bodky.

 

Kyselina salicylová je ideálna na liečbu zápalu a akné, pretože je schopná hlboko preniknúť do pokožky a vyčistiť všetky kožné bunky, odstrániť mŕtve bunky pokožky a baktérie, ktoré upchávajú naše póry. Retinol je skvelý z dvoch dôvodov: podporuje tok buniek, tým pomáha uvoľniť naše póry a odstraňuje zvyšky z našich pórov. Retinol zaisťuje, že ďalšie užitočné zložky proti akné sa dostanú hlboko do našej pokožky. Navyše, odstraňuje a pomáha riešiť problémy s kožným mazom (ktorý môže upchať vaše póry tak, ako sme už spomenuli vyššie).

 

Vieme, že mnohí z vás ste si povedali, že ste už používali retinol a nemali ste pocit, že to funguje. Buďte však trpezliví. Neexistuje presná alebo špecifická doba na prejavenie účinkov retinolu - každá pokožka je iná. Niektorým ľuďom stačí pár dní, pre ostatných je to pár týždňov, alebo dokonca mesiacov na preukázanie výsledkov. No tieto výsledky sú klinicky dokázané množstvom výskumov, a tak si myslíme, že stojí za to čakať. Trpezlivosť ruže prináša.

 

Pozri aj: Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

 

Pozor na množstvá produktov, ktoré používate. Práve používanie príliš veľkej škály produktov, príliš často alebo príliš intenzívne, môže niekedy podporovať vznik čiernych a bielych bodiek. Intenzívne čistenie tváre spôsobí, že vaše akné je začervenané a podráždenejšie, takže ak máte veľa aktívnych vyrážok, bude najlepšie, aby ste sa držali ďaleko od agresívneho peelingu, ktorý ma v sebe príliš veľké a tvrdé častice. Nielenže spôsobí ešte viac začervenania a podráždenia, ale čistenie vašej pokožky naozaj tvrdým a agresívnym spôsobom môže mať za následok väčšie množstvo zvyškov kože v póroch, ako by ste potrebovali a vaše akné sa zhorší.

 

Tiež sa uistite, či pridávate alebo odstraňujete produkty z vašej rutiny postupne, aby ste zistili, ktorý z nich vám v skutočnosti robí zle. Týmto spôsobom môžete naozaj nájsť to, čo pre vás funguje a čo, naopak, nie. Ak si nie ste istí výrobkom, je veľmi užitočné vykonať test - aplikujte produkt na malú oblasť na krku alebo na stranu tváre, aby ste zistili, ako vaša pokožka reaguje!

 

Ďalšou pomocou pri liečbe akné je návšteva skúseného dermatológa. Áno, môžete si doma vytláčať čierne bodky, existuje na to už i veľa nástrojov, no študovaný odborník je na nezaplatenie. Neodborné vytláčanie a manipulácia s pokožkou môže spôsobiť zápal, podráždenie a dokonca infekcie. Preto radšej svoje nutkanie bojovať proti akné zahoďte a nechajte to na profesionálov!

 

Navyše, pri domácej liečbe mnohí z nás strácajú trpezlivosť. Chceme vidieť výsledky hneď a okamžite! Neexistuje však okamžité odstránenie čiernych a bielych bodiek. Niektorí ľudia majú väčšie šťastie, pokiaľ ide o akné, ale vo všeobecnosti sa to všetko primárne týka genetiky a hormónov. Vieme, že akné a kožné problémy môžu mať skutočný vplyv na sebavedomie, preto tu máme dermatológov, aby vám pomohli liečiť túto chorobu podľa ich skúseností a uistiť sa, že vám ponúknu tú najvhodnejšiu liečbu. Následne vám to ušetrí čas, peniaze, a v prvom rade dni strávené smutným pohľadom do zrkadla.

 

Bude sa ti páčiť: Spoznaj všetky druhy ílov a ílové masky pre každý typ pleti

náplaste na čierne bodky

Zdroj: Shutterstock®

7 komentárov
Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

05.02.2018 08:14

stojí to za vyskúšanie

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.02.2018 08:26

trpezlivosť ruže prináša, nejde všetko hneď, ani dosiahnuť zdravú pleť bez čiernych bodiek

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.02.2018 19:11

Výborný článok!

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

07.02.2018 08:42

dceru akurat zacali trapit,

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

19.02.2018 21:40

tiež si čistím pleť.. a chodila som aj pravidelne ku kozmetičke na čistenie pleti... teraz už tak čas nemam :(

Vaše meno:

Patrícia Paškanová

Patrícia Paškanová

20.03.2019 21:13

Výborný článok, výborne rady.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.05.2019 10:22

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE