Sú stále v nasadení, vystavené najhorším podmienkam a neustále stredobodom pozornosti - NAŠE RUKY. Sú našou vizitkou a preto je treba sa o ne dôkladne starať. Krásne upravené nechty sú momentálne už samozrejmosťou, a to nielen u žien, ale aj u pánov. Pozrite sa spolu s nami, akých desiatich pravidiel by sme sa mali držať, aby naša manikúra bola jedným slovom dokonalá. Ako na domácu manikúru sa dozviete v nasledujúcom článku.
Desatoro manikúry bez chybičky:
1. Farba nechtov zladená k tvaru nechtov
V nadchádzajúcej sezóne budú opäť hitom sýte odtiene. Intenzívne farby lakov vyniknú najviac na krátkych nechtoch vytvarovaných do okrúhla. Ak nedáte na trendy, tak zvoľte pastelové farby a nechajte nechty trocha podrásť. Pre ich úpravu použite skôr pilník, ako nožničky. Hlavne, ak sa vám nechty lámu alebo štiepia. Nožnice nechty stlačia a podporia tak ich štiepenie. Správnym výberom farby a tvaru nechtov dokážete opticky ovplyvniť aj dĺžku prstov. Ak sú skôr krátke, používajte radšej svetlé a trblietavé laky.
2. Starostlivosť o nechty zafarbené lakmi
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa nechty zafarbia, napríklad vplyvom tmavého laku alebo nikotínu. Poznáme však množstvo rád a trikov, ako to zvrátiť. Pomôže aj šťava z citróna. Prekrojte citrón a jeden po druhom si nechty vkladajte do citróna a vždy ním potočte. Potom ruky umyte mydlom. Keď chcete, aby aj špičky nechtov žiarili, použijeme kypriaci prášok do pečiva. Zmiešajte ho s malým množstvom vody a vmasírujte do nechtov. Alebo jednoducho zabehnite do drogérie a tam si kúpte fixku na zažltnuté nechty.
Pozri aj: Sezóna kliešťov (I. časť): Odkedy a kde striehne nebezpečenstvo?
3. Správny spôsob, ako nalakovať nechty
V prvom rade si farbu na štetčeku najskôr otrite a nechty nalakujte jedným ťahom bez opakovaného namáčania štetčeka. Druhú vrstvu laku naneste, až keď je prvá vrstva poriadne zaschnutá. Prúžkom na nechtoch predídete aj aplikovaním podkladového laku, ktorý je naviac dôležitý pri používaní farebných lakov. Chráni nechty pred nežiadúcim sfarbením.
4. Posilnenie nechtov zvnútra
Rast nechtov a ich silu môžete posilniť aj správne zvolenou stravou. Ak máte nechty slabé a odlamujú sa vám, potrebujete viac vápnika. Banány a brokolica vám s týmto problémom pomôžu. Na štiepiace sa nechty pomôže zasa sója a špenát.
5. Ošetrenie rozštiepených nechtov
Trápia vás rozštiepené nechty? Alebo sa odlupuje ich vrchná vrstva? Znamená to, že jadro nechta je veľmi suché. Riešením je olivový alebo avokádový olej, ktorý ich posilní aj zvnútra. Ohrejte troška oleja a ponorte do neho nechty na 15 minút. Zvyšný olej potom dobre rozmasírujte do nechtov a nezabudnite na nechtovú kožtičku okolo nich.
6. Starostlivosť o nechtovú kožtičku
Nechtová kožtička sa musí hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať! Najčastejšou chybou v starostlivosti o nechtovú kožtičku je jej odstrihávanie! Takže pozor na to, kožtičku iba zatláčať. A pred zatláčaním dobre zhydratovať. Na tento proces používajte drevenú špachtličku.
7. Výber trendy farby
Výber farby laku podľa aktuálnych trendov vám umožňuje byť štýlovým a moderným, čo môže zvýšiť vaše sebavedomie. Sledujete módne trendy a ukazujete, že máte vkus a zmysel pre detail. Aktuálne trendy často zohľadňujú sezónne farebné palety, ktoré môžu lepšie ladiť s vašim oblečením a doplnkami. Navyše, experimentovanie s novými farbami môže byť zábavné a osviežujúce, čím pridáte do svojho vzhľadu niečo nové a vzrušujúce.
Pozri aj: 3 dôvody, prečo je tanec zdravý pre telo i dušu: Rozhýb sa aj ty!
8. Výber vhodného odlakovaču
Acetón obsiahnutý v odlakovačoch sa stará o to, aby farba laku zišla rýchlo z nechtu a zbavila ho aj posledných nečistôt. Avšak acetón nemá dobrú povesť. Pre citlivé nechty odporúčame používať odlakovač bez acetónu. Inak môže odlakovač narobiť nemalé problémy.
9. Starostlivosť pre lámavé nechty
Je to na trápenie. Konečne Vám nechty trocha dorastú a prásk. Máte znova po nechte. Posilnite ich gélom na nechty. Dnes sa na prirodzené nechty už aplikujú tenké vrstvy gélu. K nechtom sú maximálne šetrné, pretože pri ich odstraňovaní už nedochádza k poškodeniu nechtov zbrusovaním. Odstraňujú sa odmočením v špeciálnej tekutine. Gél po nanesení vyzerá ako permanentné lakovanie a necht sa pod ním spevní.
10. Odmastenie pre dobrú trvanlivosť manikúry
Aby nádherná manikúra vydržala dlho, povrch nechta musí byť bezpodmienečne odmastený. Zvyšky krému na ruky a oleja odstráňte tampónom namočeným do odlakovača. Lak vydrží obzvlášť dlho, ak sa budete držať princípu troch vrstiev. Najprv podkladový lak či gél na nechty, potom farebný a nakoniec takzvaný top coat, ktorý lak chráni pred zlupovaním. Nezabudnite, každú jednu vrstvu nechajte vždy poriadne zaschnúť.
Čo škodí našim nechtom a manikúre?
- Chemikálie: Časté používanie čistiacich prostriedkov, acetónových odlakovačov a iných chemikálií môže oslabiť a vysušiť nechty.
- Mechanické poškodenie: Časté používanie nechtov ako nástrojov, napríklad na otváranie plechoviek, môže spôsobiť lámanie a štiepenie nechtov.
- Nevyvážená strava: Nedostatok vitamínov a minerálov, najmä biotínu, vitamínu B12, železa a zinku, môže viesť k slabým a lámavým nechtom.
- Nadmerná vlhkosť: Dlhodobé vystavenie vody a vlhkému prostrediu, napríklad pri častom umývaní rúk, môže spôsobiť mäknutie a lámavosť nechtov.
- Zlé návyky: Zlozvyky ako okusovanie nechtov a kožtičky môžu viesť k poškodeniu nechtového lôžka a nechtov samotných.
- Nevhodná manikúra: Príliš agresívne pilovanie, používanie nekvalitných lakov a nedostatočná starostlivosť o kožtičku môžu poškodiť nechty a kožtičku okolo nich.
- Zdravotné problémy: Niektoré zdravotné stavy, ako sú anémia, štítna žľaza alebo kožné ochorenia, môžu ovplyvniť zdravie a vzhľad nechtov.
Článok aktualizovaný 21.7.2024
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos
Aktualizovaný článok: 22.07.2024