Zaostrené na očné tiene

Kým v predchádzajúcej časti sme sa venovali nadčasovej klasike, červenému rúžu, dnes sa zameriame na naše oči.

 

Povieme si totiž niečo o očných tieňoch. Očné tiene v dnešnej dobe používa mnoho z nás. Niektoré preferujú jemné a nenápadné odtiene, ktoré vedia podčiarknuť ženskú krásu, iné majú radšej výrazné ,,mačacie" oči, ktoré si okamžite vedia podmaniť  pozornosť  mužského publika.

 

Niečo z histórie očných tieňov

 

Staroveký Egypt nesie prvenstvo aj v rámci prvých počiatkov očných tieňoch ako tomu bolo aj pri rúžoch na pery. Išlo o látku (zmes olova, oxidovaná meď, malachit a iné prvky), ktorá mala okrem skrášľovacieho účelu aj ten liečivý. Takáto zmes slúžila na odstránenie infekcie či jej prevenciu. Prvé očné tiene však mali aj ďalšiu dôležitú funkciu, ktorá sa spájala predovšetkým s náboženskými rituálmi, ale aj každodenným životom. Vyššie vrstvy používali tiene pre zlepšenie svojho vzhľadu. Takéto kozmetické produkty rada využívala i samotná kráľovná Kleopatra, ktorá bola známa najmä pre výrazné očné linky. Tie boli vynájdené v Mezopotámii približne pred 5000 rokmi.

 

 

Odporúčame prečítať: Červený rúž - nadčasová klasika

tiene-ocne-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Starovekí Gréci a Rimania však takýto make up využívali predovšetkým najmä pre skrášľovacie účely. Rimania si verziu očných tieňov zdokonalili a zmes očných tieňov vytvárali z bylín, drvených minerálov, sušených kvetov a iných ingrediencií. Od začiatku 20.storočia už očné tiene dostali moderný vzhľad a odstránili sa nežiaduce účinky predchádzajúcich tieňov (podráždenie či ťažké odstraňovanie).

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať maskaru?

eye-shadow-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Späť však do súčasnej doby, v ktorej očné tiene spĺňajú najmä funkciu skrášľovaciu. Je ich mnoho, rovnako ako i odtieňov vo všetkých farbách. Existujú však dva druhy očných tieňov, púdrové očné tiene a krémové očné tiene. Púdrové očné tiene sú v dnešnej dobe akousi klasikou, ktorou nemôžete nič pokaziť. Vďaka lisovaniu jemných pigmentových častíc sa tiene ľahko nanášajú, dajú sa na viečku pekne tieňovať a v prípade chybičky aj korigovať. Sú určené pre všetky typy pleti.

shadow-eye-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Krémové očné tiene zažili svoj prvý ,,boom“ pred pár rokmi. Nie sú vhodné pre všetky typy pokožky, najmä pre mastnejšiu pleť, nakoľko už samotný základ takýchto tieňov je mastnejší. Nevýhodou môže byť aj časté zlievanie sa tieňov do záhybu viečka. Pre takýto prípad je vhodné naniesť pod tieň podkladovú bázu, ktorá by mala takýto problém vyriešiť. Výhodou však môže byť to, že takéto tiene neprášia, a tým sa nedostávajú čiastočky tieňa všade, ako tomu môže byť pri púdrovom očnom tieni. Každá z nás má však v obľube iný typ tieňa a každej z nás môže rovnako vyhovovať niečo iné.

 

 

Odporúčame prečítať: Ako sa starať o svoje pery?

ocny-tien-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Aký odtieň je vhodný pre vaše oči?

 

Tu opäť platí, že každá z nás má iný vkus a odporúčané kombinácie odtieňa vzhľadom k farbe vašich očí sú orientačné. Ženy so svetlým typom pokožky by sa mali vyvarovať príliš tmavým odtieňom a dať prednosť jemným pastelovým či transparentným očným tieňom, ktoré oči jemne zvýraznia. Pre tmavšie typy sú vhodné aj výraznejšie, tmavšie očné tiene. Platí však, že menej je niekedy viac a rúž by mal byť preto menej výrazný, skôr neutrálny.

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Používate očné tiene? Preferujete púdrové či krémové očné tiene? Ktorý je váš najobľúbenejší odtieň?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

9 komentárov
Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

25.08.2014 07:56

mám rada púdrové tiene,najradšej v hnedých odtieňoch

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

25.08.2014 11:05

najradšej používam púdrové v prirodzených odtieňoch - hnedá béžová, karamelová

Vaše meno:

Lenka

Lenka

25.08.2014 21:08

Používam púdrové očné tiene, najčastejšie sivý alebo fialový.

Vaše meno:

Radoslava Sonogová

Radoslava Sonogová

30.08.2014 12:39

najlepšie sú púdrové a na tie z AVONU nedám dopustiť :)

Vaše meno:

Alžbeta Nováková

Alžbeta Nováková

30.08.2014 21:36

Používam púdrové tiene,modré a zelené.

Vaše meno:

Stanislava

Stanislava

31.08.2014 22:10

púdrove, fialový

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

01.10.2014 17:55

púdrové, zelené tiene

Vaše meno:

Danka Jemelková

Danka Jemelková

16.01.2015 13:51

Mám modré oči a po dlhéééééj dobe som zistila, že mi najlepšie vyhovujú hnedé púdrové tiene....

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

03.01.2017 13:29

nie očné tiene nepoužívam len ceruzku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE