Výber opaľovacích prípravkov: Ako postupovať a na čo sa zamerať?

Počas leta by sme nemali zabúdať na jednu veľmi dôležitú vec. Áno, rozhodne by sme nemali podceniť dostatočný pitný režim, no zabúdať by sme nemali ešte na niečo iné, a to ochranu pokožky pred slniečkom.

Pravidelné používanie opaľovacích prípravkov počas slnečných dní je skutočne nevyhnutné. Pokožku treba chrániť či už dovolenkujeme pri mori alebo len niekde na Slovensku pri jazere, taktiež pri práci v záhradke, či prechádzke v prírode.

Slnečné lúče majú mnohé benefity, no zároveň prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu kože a zvyšujú riziko nádorových ochorení kože. Preto je ochrana tak dôležitá a s ňou nám pomôžu rôzne prípravky na opaľovanie. Ktoré kritériá však zohľadniť pri ich výbere?

Pozri aj: TEST: 7-dňová ampulková kúra LIFT & HYDRO & REPAIR od Medical Beauty For Cosmetics

opaľovacie prípravky

Zdroj: Shutterstock®

Voľba ochranného faktora

Opaľovacie prípravky v prvom rade vyberáme podľa ochranného faktora, respektíve podľa SPF. Hodnota SPF určuje, koľkonásobne dlhšie je naša pokožka s použitím prípravku chránená pred popálením, respektíve sčervenaním oproti tomu, kedy by sme žiaden opaľovací prípravok nepoužili. Pri výbere ochranného faktora je pritom vhodné v prvom rade zohľadniť fototyp kože. 

  • Fototyp I predstavuje veľmi svetlú pokožku. Typické sú pehy na pokožke, blond či ryšavé vlasy, svetlé oči. Jedinec s týmto fototypom sa ľahko spáli, neopáli sa (skôr len sčervenie), preto sú pre neho správnou voľbou prípravky s vysokou a veľmi vysokou ochranou (SPF 50+). Bez ich použitia môže prísť spálenie už do 10 minút. 
  • Fototyp II zahŕňa svetlú kožu, blond alebo hnedé vlasy a skôr bledšie oči. I jedinec s týmto fototypom má pokožku pomerne citlivú na slnko. Na slnku sčervenie bez použitia ochrany už po 10 – 20 minútach, hnedne len veľmi pomaly a ťažko. Vhodné sú prípravku s SPF 30 – 50.
  • Fototyp III sa v našich končinách vyskytuje často. Majú ho jedinci so svetlou až svetlohnedou kožou, ktorá je však odolnejšia voči spáleniu (na slnku bez ochrany až cca 35 minút bez spálenia). Jedinci mávajú zvyčajne hnedé vlasy a sivé či hnedé oči. Ich pokožka sa spáli skôr zriedkavo a celkom dobre sa opaľuje. Vhodný SPF faktor je 20 – 30. 
  • Fototyp IV majú osoby s tmavšou pleťou, tmavými vlasmi, tmavohnedými či tmavomodrými očami. Ich pokožka sa ľahko opaľuje, dobre hnedne a bez opaľovacieho prípravku vydrží na slnku bez spálenia pokojne až 45 minút. Vhodné je voliť prípravky s SPF 10 až 20.
  • Fototypy V a VI nie sú úplne typické pre stredoeurópske pásmo. Majú ich jedinci s veľmi tmavou pokožkou, tmavými vlasmi a tmavými očami. Ich pokožka je značne odolná voči spáleniu, a to pokojne 60 až 90 minút bez použitia ochranného prípravku. I pri týchto fototypoch je dôležité myslieť na vhodné opaľovacie prípravky, pokojne tie s nižším SPF. 

Prípravky s SPF 6 – 10 poskytujú nízku ochranu, tie s SPF 15 – 25 strednú ochranu, prípravky s SPF 30 – 50 vysokú ochranu a s SPF 50+ predstavujú veľmi vysokú ochranu kože. Pri voľbe vhodného ochranného faktora je tiež vhodné zohľadniť miesto pobytu na slnku. Počas pobytu pri mori či na horách je vhodné spravidla voliť prípravky s vyšším ochranným faktorom. 

Pozri aj: Ako na mladistvú pleť? S Medical Beauty ti prinášame 5 tipov!

opaľovací krém

Zdroj: Shutterstock®

Čo pred kúpou ešte zvážiť?

Pri výbere prípravkov na opaľovanie je možné zohľadniť mnohé ďalšie kritériá. Potrebné je napríklad zamerať sa na typ konkrétneho prípravku, respektíve na to, pre koho a na čo je produkt určený. Existujú totižto opaľovacie prípravky priamo určené pre ochranu citlivej detskej pokožky, ďalej prípravky určené na tvár alebo do solária, prípravky vhodné pri ekzéme či alergii na slnko a podobne.

Vždy teda vyberajte produkt na slnečnú ochranu podľa toho, aký je jeho účel a pre koho je určený. Okrem toho sa tiež môžete zamerať aj na zloženie prípravkov a čo-to si pozisťovať o konkrétnych zložkách. V zložení sú vítané niektoré vitamíny, rastlinné extrakty či hydratačné zložky, vhodné naopak nie sú syntetické vône, parabény, či rôzne dráždivé látky a látky zvyšujúce riziko nežiaducich kožných reakcií (napr. oxybenzón). 

opaľovací olej

Zdroj: Shutterstock®

Aká konzistencia vám bude vyhovovať?

Okrem výšky ochrany a typu prípravkov na opaľovanie možno pri ich výbere zohľadniť aj konzistenciu. Na trhu totižto nájdeme opaľovacie prípravky v rozličných formách. To, akú formu zvolíte, je v podstate hlavne na vás a vašich preferenciách. Pri každom opaľovacom prípravku by sme mohli spomenúť rôzne výhody, preto je najdôležitejšie zvoliť to, čo bude pri používaní vyhovovať vám.

Úplnou klasikou sú v prvom rade klasické opaľovacie krémy, ktoré sú spravidla hutnejšie, čiže sa ťažšie rozotierajú, no mávajú dobrú odolnosť voči vode. Ak hľadáte prípravok s ľahkou konzistenciou, dobrou voľbou bude opaľovacie mlieko, ktoré sa zvykne ľahko rozotierať. Pre ľahké rozotieranie a rýchlu aplikáciu je tiež možné voliť prípravky v spreji, ktorých nevýhodou však môže byť zase to, že sa zvyknú rýchlejšie spotrebovať, keďže nevieme veľmi zabrániť úniku prípravku aj do okolia. 

Mnohým zase najviac vyhovujú opaľovacie oleje, ktoré sa veľmi ľahko rozotierajú, pokožku zanechávajú krásne lesklú a neraz ju i skvelo vyživujú. Nie sú však úplne vhodné pre tých, ktorým by mohol vadiť pocit mastného filmu na koži. Keďže sa tieto prípravky nikdy úplne nevstrebú, je tiež potrebné napríklad dávať pozor na to, aby nedošlo k znečisteniu oblečenia olejom. Na trhu ďalej nájdeme aj opaľovacie prípravky vo forme gélu, ktoré sú taktiež charakteristické ľahkým vstrebávaním.

Nezanechávajú na koži mastný film a neupchávajú póry. Bývajú dobrou voľbou pre mastnejšiu pleť. Postupne sa však čoraz častejšie stretávame aj s penami na opaľovanie, ktoré si získali mnoho fanúšikov. Ich veľkou výhodou je veľmi jemná konzistencia. Ľahko sa rozotierajú a do pokožky sa dobre vstrebávajú. 

peny na opaľovanie

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Penové prípravky na opaľovanie

Ak obľubujete penové opaľovacie prípravky alebo by ste ich túto sezónu chceli vyskúšať prvýkrát, v tom prípade môžete voliť i peny od rakúskej značky Medical Beauty for Cosmetics. V ponuke majú penu SUN PROTECT s SPF 30 alebo penu na opaľovanie s SPF 50+, ktoré poskytujú účinnú ochranu voči UVA aj UVB.

Peny sú charakteristické jemnou textúrou, dajú sa ľahko rozotierať a na pokožke nezanechávajú mastný film. Pokožku nielen ochraňujú pred spálením a predčasným starnutím, ale aj vyživujú a zanechávajú hladkú na dotyk. V ich zložení nenájdeme silikóny, parafíny, minerálne oleje či parabény a sú 100 % vegan. K pokožke sú šetrné, pena s SPF 50+ je tiež skvelou voľbou aj pre citlivú pleť. 

Ani po opaľovaní by sme nemali zabúdať na použitie vhodných prípravkov. Tie, ktoré sú určené na použitie po vystavení pokožky slnečným lúčom, sú spravidla upokojujúce a pokožke poskytujú potrebnú starostlivosť.

Pena po opaľovaní AFTER SUN od Medical Beauty for Cosmetics poskytuje pokožke tela aj tváre potrebné upokojenie a hydratáciu. Kožu po pobyte na slnku taktiež vyživuje a podporuje jej regeneračný proces. Veľkou výhodou je obsah chladiacich zložiek. Pena sa rýchlo vstrebáva a pokožku zanecháva hodvábnu. Krásne a zdravé opálenie vieme dosiahnuť hlavne s použitím vhodných ochranných kozmetických prípravkov, preto by sme na ne nikdy nemali zabúdať. 

Opaľovacie a aj mnohé ďalšie produkty od Medical Beauty for Cosmetics nájdete na www.medicalbeautyforcosmetics.eu.

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.05.2021 06:41

Ochrana je skutočne dôležitá; výborný článok!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.05.2021 09:31

ďakujem za dobré rady, penové prípravky som ešte neskúšala

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.05.2021 11:46

Treba si dobre vybrať, leto sa blíži

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

27.05.2021 11:18

Super clanok, SPF je dôležitý. Pouzivala som strednu ochranu, ale urcite uz siahnem po vyššom faktore.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.05.2021 18:32

Dúfam, že leto bude iné ako jar a budeme mať možnosť nové prípravky na opaľovanie aj otestovať.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

27.05.2021 21:17

Som blondína s modrými očami,preto používam prípravky s SPF 30 – 50.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

29.05.2021 05:20

Užitočný článok,opaľovacie pripravky su v lete základ!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE