Ako a prečo vznikajú pigmentové škvrny? Ako ich jednoducho odstrániť?

Leto je už nateraz preč! Ak ste si aj vy vychutnávali romantické západy slnka, prechádzky po pláži alebo v parku, či slnečné lúče, ktoré jemnými dotykmi premieňali vašu pokožku na žiarivo bronzovú nádheru, tak je načase vymeniť plavky za teplejšie svetríky a prehodnotiť svoje návyky v starostlivosti o pokožku. Totižto, veľmi ľahko sa mohlo stať, že aj napriek tomu, že ste používali opaľovací krém, mohlo na vašej pokožke čosi „vyrašiť“.

Niektorí ich nazývajú novou vráskou, avšak hyperpigmentácia pokožky sa prejavuje stmavnutím pokožky v určitých oblastiach. V jednoduchosti povedané, pigmentové škvrny sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele ako reakcia na nadmerné pôsobenie UV žiarenia, neželaná spomienka na akné či ako dôsledok starnutia.

Pozri aj: Základy správnej starostlivosti o citlivé zuby: Poznáš ich?

Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn?

Zdroj: Shutterstock®

Pigmentové škvrny a melanocyty

Ak sa pýtate na dôvod, prečo na našej pokožke vznikajú pigmentové škvrny, tak odpoveďou pre vás môžu byť melanocyty (nachádzajú sa v hornej vrstve našej pokožky – epidermis), ktoré v sebe ukrývajú látku zvanú melanín, ktorá je zodpovedná za tvorbu pigmentu našej pokožky. Akonáhle sa melanín vytvára, šíri sa do iných kožných buniek, čím sa naša pokožka rovnomerne sfarbí. Avšak, niekedy môže nastať situácia, kedy sa melanocytové bunky začnú zhlukovať v skupinách, čím sa na pokožke tvoria rôzne pigmentové škvrny (pehy, vekové škvrny, odfarbenia kože,...).

V niektorých prípadoch môže byť v bunkách prítomné veľké množstvo melanínu, v niektorých zase menej alebo žiaden, čo vedie k viditeľným zmenám sfarbenia pokožky. 

Čo pomáha na pigmentové škvrny?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?

  • Chemický píling – ošetrenie spočíva v aplikácii kyslého roztoku na tvár, ruky alebo nohy, ktorého cieľom je odstránenie povrchových vrstiev kože. Pokožka vďaka nemu odlúpne vrchnú vrstvu a odhalí novú rovnomerne sfarbenú pokožku.
  • Laserová terapia – vo svojej postate ide o ošetrenie, ktoré má podobný priebeh ako pri chemickom pílingu. S tým rozdielom, že dermatológ pri ošetrení laserom má väčšiu kontrolu nad intenzitou liečby, pretože dokáže cielene pôsobiť na pigmentové škvrny.
  • Kyseliny (kyselina retinová, kyselina azelaová, deriváty vitamínu C,...) – bolo preukázané, že kyseliny majú na pokožku podobný vplyv ako cielené ošetrenia pleti, avšak pri ich používaní sa treba mať na pozore. Totižto, pri ich neodbornom alebo nadmernom používaní môže dôjsť k precitlivenosti pokožky, ktorá bude príliš citlivá na slnko a slnečné žiarenie. Z tohto dôvodu sa v lekárni predávajú len 2 % roztoky, ktoré sú pomerne neškodné.
Redupetin krémy

Zdroj: Shutterstock®

SIB Redupetin a pigmentové škvrny

V poslednej dobe sa na našom trhu objavilo veľké množstvo prípravkov, ktorých cieľom je dostať tvorbu pigmentových škvŕn pod kontrolu. Mnoho z nich funguje na princípe bielenia pokožky, čím dochádza k vyblednutiu pigmentových škvŕn.

SIB Redupetin prináša cielenú starostlivosť zameranú na pigmentové škvrny. Vyberte si špeciálny krém alebo denný pleťový krém, vďaka ktorým dostanete vzhľad a tvorbu pigmentových škvŕn (stareckých škvŕn, slnečných škvŕn,...) pod kontrolu. Ktorý bude váš?

Neprehliadni: Správna starostlivosť o vlasovú pokožku: Na toto nikdy nezabúdaj!

4 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

19.10.2018 03:02

Som zvedavá, či aj mňa bude trápiť tento problém. Moja stará mama ich mala, mama nejaké má, ale málo. Ja som ryšavka, mám bledú pleť, a mám šťastie, že nemám takmer žiadne pehy. Ale netuším, či sa o pár rôčkov tá moja minimálna zásoba pigmentu nezblázni :D

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

19.10.2018 04:24

Chabé rady. Pravda je taká, že sa stým treba zmieriť a stým žiť. Ak by sa to aj odstránilo, staroba zostane.

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

17.11.2018 10:53

mne sa cez leto na tvári, na čele a lícach vyrašia škrvny, hovorí sa im melasma, tzv. tehotenské škvrny. V zime ustúpia ale chcela by som sa ich zbaviť, tak aspoň viem vďaka článku ako na ne.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

02.09.2019 13:25

tiež mám na rukách tieto starecké škvrny.pokúšala som sa ich odstrániť krémom,trochu zmizli,ale opäť sa vrátili,tak ich nechávam tak.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE