Ako našu krásu podporí kávový olej? Famózne, čo všetko dokáže!

Dozaista sa tu nájde veľké množstvo milovníčok dobrej kávy. A určite je tu i veľmi veľa žien, ktoré majú rady krásnu a zdravú pleť i vlasy a primerane sa o svoj zovňajšok starajú. A ako tieto dve veci súvisia? Nuž, dnes sa pozrieme na jeden prírodný olej, ktorý môže byť veľmi užitočným pomocníkom pri starostlivosti o pleť, pokožku tela i vlasy a ktorý sa vyrába práve z kávových zŕn. Je vhodný pre rôzne typy pleti, a to pre mladšiu i starnúcu pleť, zároveň môže pomôcť odstrániť rôzne kozmetické problémy, ktoré trápia nejednu ženu. Poďme sa však už pozrieť na to, aké sú účinky kávového oleja a kedy sa ho rozhodne oplatí vyskúšať!

Spoznajte kávový olej

Kávový olej sa pripravuje lisovaním zŕn kávovníka za studena, pričom sú spravidla lisované primárne ešte zelené kávové zrná. Takýto olej pritom môže byť pripravovaný zo semien kávovníka arabského, latinsky Coffea arabica, či kávovníka robusta, latinsky Coffea canephora. Dokonca sú na trhu oleje, v ktorých sú lisované a miešané semená rastlín oboch druhov. Spomenuté semená sa pritom využívajú aj na prípravu kávy. Prezradiť môžeme, že kávovníky sú vo všeobecnosti nižšie dreviny, ktorých domovinou je juh Ázie a subtropická časť Afriky. Dnes sú hojne pestované i v Južnej Amerike. Rod kávovník zahŕňa celé desiatky druhov, no nie všetky majú hospodársky význam.

Kávový olej je možné zohnať na internete aj v špecializovaných predajniach so zdravou výživou, prírodnou kozmetikou a podobne. Pri kúpe je však potrebné dávať pozor na kvalitu a zloženie produktu. Vhodné je hľadať najmä 100 % čisté oleje, ktoré sú lisované z kávových zŕn. Niektoré kávové oleje totiž obsahujú len extrakt z kávovníka a v zložení majú iný rastlinný olej, čiže ide skôr o macerát. Ak sa na produkte nepíše inak, tak je kávový olej určený výhradne na kozmetické použitie, teda na starostlivosť o pokožku tela a vlasy. Spomenúť ešte môžeme, že ukrýva v sebe množstvo účinných látok. Podľa konkrétneho druhu môže obsahovať najmä esenciálne mastné kyseliny, vitamín E, kofeín i mnohé látky so silnými antioxidačnými vlastnosťami.

Odporúčame: Kurkumová pleťová maska na každý problém: Treba vyskúšať!

účinky kávového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Aké typy pleti si ho zamilujú?

Vo všeobecnosti je kávový olej vhodný pre všetky typy pleti, no niektoré si ho pravdepodobne zamilujú o čosi viac. Tento olej pleť hydratuje a napomáha udržiavať jej primeranú vlhkosť. Preto je vhodným pomocníkom pre suchú a dehydrovanú pleť i popraskanú pokožku. Určite si ho však budú pochvaľovať i ženy s problematickou, mastnou či aknóznou pleťou. Kávový olej pokožku prečisťuje, detoxikuje a upokojuje, pomôže pri kožných zápaloch a boľavých vyrážkach. Pri pravidelnom používaní zlepšuje stav kože postihnutej ekzémom. Celkovo napomáha pokožku regenerovať a môže zjemňovať vzhľad jaziev po akné. Kávový olej je možné aplikovať priamo na pleť či postihnuté miesta, rovnako ho je vhodné primiešať do obľúbeného krému, telového mlieka a inej kozmetiky.

Pomôže aj v boji s vráskami

Kávový olej dokáže rozmaznávať aj starnúcu pleť. Je skvelým anti-aging prírodným prípravkom. Olej z kávových zŕn prispieva k stimulácii syntézy kolagénu a elastínu a je účinným pomocníkom v boji proti vráskam. Dobre sa vstrebáva a na pokožke zanecháva zamatový pocit. Navyše pokožke tela i pleti dodá potrebnú výživu. Samozrejme, ošetriť ním môžete i krk a dekolt. Olej môžete opäť použiť samostatne, napríklad namiesto iného liftingového prípravku, no rovnako ho môžete pridať do kvalitného spevňujúceho krému. Ako sme spomenuli už vyššie, kávový olej ukrýva v sebe aj antioxidanty, takže napomáha bunky chrániť pred škodlivým vplyvom voľných radikálov i predčasným starnutím. Okrem toho môže olej z kávových zŕn pomôcť i opuchnutému očnému okoliu. 

celulitída

Zdroj: Shutterstock®

Poradí si s celulitídou?

Kávový olej sa často využíva ako prísada do rôznych anticelulitídových a zoštíhľujúcich zmesí. V tomto smere má totiž skutočne skvelé účinky. Priaznivo totiž vplýva na elimináciu podkožného tuku a je skvelým pomocníkom v boji s neželanou celulitídou. Samozrejme, v boji proti tomuto kozmetickému problému nie sú dôležité len rôzne prípravky a procedúry, no rovnako má veľký vplyv aj pohyb, strava a celkový životný štýl. Kávový olej je však veľmi vhodným produktom na pravidelné ošetrenie pomarančovej kože, pričom výsledky sú viac než priaznivé. Vďaka svojim účinkom je kávový olej hojne využívaný aj v salónoch pri rôznych telových ošetreniach, ktoré sú určené na odstránenie či zjemnenie celulitídy.

Obľúbia si ho aj vlasy

Kávový olej je nielen skvelým pomocníkom pri starostlivosti o pleť a pokožku tela, ale rovnako ho budú milovať aj vaše vlasy. Môžete ho pridať do šampónu pri umývaní, alebo si z neho pripravte olejový zábal. Vmasírujte ho do pokožky hlavy po celej dĺžke, vlasy zabaľte do uteráka, nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a nakoniec ich umyte. Aplikovať ho môžete i priamo na rozštiepené končeky. Tento olej poskytne výživu vlasovej pokožke. Je skvelým riešením problému s veľmi suchými vlasmi, ktoré sa štiepia. Použitie kávového oleja pri umývaní vlasov tiež uľahčí ich rozčesávanie.

Pozri: TOP potraviny s vysokým obsahom tukov: Privítaj ich vo svojom jedálničku!

3 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

12.06.2020 09:35

zaujímavé informácie

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

13.06.2020 09:26

všestranné využitie to je super, nepoznala som ho

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.06.2020 17:06

milujem rôzne oleje a olejčeky, tento však nepoznám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE