Ako si vyrobiť domáci levanduľový olej? Vyskúšaj tento postup!

Pri prekrásnej vôni levandule si mnohé predstavujeme nádherné fialové polia vo francúzskom Provensálsku, kde sa pestuje v najväčšom množstve.

 

Táto rastlinka však získava čoraz väčšiu popularitu aj u nás na Slovensku. Veľa žien zdobí svoje domácnosti touto fialovou kráskou.

 

Balkóny, terasy, či izby dokážeme levanduľou fantasticky prevoňať. Najradšej by sme ju mali čerstvú po celý rok. Možno sa nedá rastlinka uchovať  stále živá a voňavá presne tak, ako keď ju práve odtrhneme, no vieme si z nej pripraviť levanduľový olej. 

 

Sušené kvety z levandule prevoňajú naše izby a chránia šatstvo pred moľami. Levanduľa má okrem krásnej vône aj liečivé účinky pri migrénach, zápaloch, alebo pri problematickej pleti. Znižuje krvný tlak a pomáha proti nespavosti. Aj preto si naše staré mamy zvykli naplniť ľanové vrecúško sušenými levanduľami a vkladať si ho pod vankúš. 

 

Pozri tiež: Máš problém s akné a bolesťou hlavy? Zisti, čo sa za tým ukrýva!

levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľový olej

Levanduľový olej patrí medzi éterické oleje, ktoré majú nielen liečivé, ale taktiež skrášľovacie účinky. Olej z levandule tlmí bolesti hlavy, pomáha pri zápaloch na koži a pleť rozžiari viac ako ten najkvalitnejší rozjasňujúci krém z drogérie. Podporuje tiež hojenie popálenín a otvorených rán. Pri masážach sa primiešava k ostatným masážnym olejom, vďaka čomu pomáha zlepšovať uvoľnenie svalov. 

levanduľa olej

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vyrobiť levanduľový olej doma?

Potrebujeme: 

  • kvety z čerstvej levandule
  • mandľový alebo jojobový olej (lacnejšou alternatívou je olivový)
  • hrniec s dvojitým dnom

 

Postup:

  1. Kvety treba posekať nadrobno. Nasypeme ich do hrnca a zalejeme olejom tak, aby boli kvety v oleji celkom ponorené. 
  2. Zmes dostaneme do varu. Pri 100°C stiahneme plameň a necháme pomaly variť. Po 3 hodinách treba hrniec odstaviť a nechať zmes vychladnúť. 
  3. Vzniknutý olej precedíme cez sitko. Kvety, ktoré v sitku ostatnú ešte vyžmýkame. Olej prelejeme do tmavých sklených nádobiek, v ktorých vydržia v chlade a tme 9 mesiacov.

 

Pozri tiež: Zázrak pre zdravie a krásu, ktorý musíš spoznať!

4 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.10.2017 14:30

olejček stvorený na liečbu kožného ochorenia napríklad ako ochorenie nechtov...... môjmu drahému veľmi pomohol.... už sme vyskúšali rôzne mastičky a vodičky.....ale tento domácky pripravený olejček zabral.... ODPORÚČAM...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.10.2017 08:26

Levanduľu mám narušenú určite vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 11:22

túto rastinku mám veľmi rada

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

20.06.2018 12:11

keď som si robievala levandulový olej, tak som sušenú levandulu vyluhovala v oleji cca 2 týždne a potom precedila. S tým 3 hodinovým varením som prekvapená. Masťové základy sa tiež zohrievajú si bylinkami, len aby sa teplom uvoľnili silice.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE