Levanduľa lekárska sa nestratí v žiadnej domácnosti: Ani nevieš, ako ti pomôže

Jej vôňa je omamná a pôsobí relaxačne, preto patrí medzi najviac pestované bylinky. A práve tento mesiac patrí tejto bylinke s charakteristickými fialovými kvetmi, ktoré voňajú aj po ich vysušení. Nie nadarmo sa nimi plnia vankúšiky, ktoré sa vešajú do skríň alebo dávajú pod vankúš. Levanduľa lekárska má množstvo pozitívnych účinkov, ktoré sa oplatí poznať. Levanduľa skrášli záhradku a dokonca pomôže aj pri rôznych zdravotných problémoch.

na čo je dobrá levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľa a jej účinky

Existuje približne 50 druhov levandule, ktoré sa pestujú takmer naprieč celým svetom. Pôvod tejto bylinky možno nájsť v krajinách Severnej Afriky a v Stredomorí. Kedysi sa používala na odpudzovanie hmyzu a dnes ju rovnako môžete využívať ako repelent proti otravným komárom. Je to trvalka, ktorá sa najčastejšie pestuje v záhonoch. Je odolná a kvitne dvakrát do roka. Čo sa týka jej zloženia, tak obsahuje silice, ktoré majú antibakteriálne a upokojujúce účinky. Za inými bylinkami nezostáva ani svojimi antioxidačnými účinkami či pozitívnym vplyvom na naše zdravie. Obsahuje vitamíny, predovšetkým vitamín A a vitamín C, no nachádzajú sa v nej aj minerály, ako je sodík či železo.

Levanduľa sa využíva v kozmetickom priemysle, ale aj na medicínske účely. V kozmetike je známa pre svoje pozitívne účinky na vlasy i pokožku. Podporuje prekrvenie vlasovej pokožky, čím bojuje proti vypadávaniu vlasov a ich oslabovaniu. Svojim zložením je častokrát využívaná aj proti lupinám, no zo všetkého najviac sa osvedčila ako pomocník v boji proti vráskam i akné.

V medicínskom svete je levanduľa pridávaná do krémov alebo využívaná vo forme oleja do kúpeľa proti bolesti nôh. Je pozitívne účinky zahŕňajú aj vplyv na trávenie či dýchacie ťažkosti. Pomáha zmierňovať napätie a potláča nespavosť. Skvelá je aj masáž, ktorá uvoľni svaly aj myseľ.

Zaujme ťa: Kvasená zelenina je chutná a pomôže i zdraviu. Ako ju pripraviť doma?

využitie levandule

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľový olej, tinktúra, extrakt

Z vyššie uvedených informácii o levanduli a jej účinkoch vyplýva, že levanduľu sa oplatí zasadiť vo svojej záhrade a pestovať si ju nielen pre jej liečebné účinky, ale aj pre tie kozmetické. A ako levanduľu využiť vo svoj prospech?

  • Levanduľový repelent – stačí dať levanduľu do vázy a mať ju na stole, keď sedíte vonku. Poprípade si môžete vyrobiť repelent, a to tak, že prevaríte 300 ml vody s 1 citrónom nakrájaným na plátky, kvapkou olivového oleja, lyžičkou Alpy, 10 klinčekmi a viazaničkou čerstvej levandule.
  • Levanduľová maska na vlasy – na výrobu masky potrebujete čerstvé alebo sušené kvety levandule, poprípade levanduľový olej. Ten zmiešajte s iným olejom a aplikujte k vlasovým korienkom. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, no pokojne aj celú noc.
  • Levanduľová kúra proti bolesti nôh – ohrejte vodu, pridajte do nej pár kvapiek levanduľového oleja a užite si ničím nerušený kúpeľ nôh.
  • Difuzér s levanduľou – pri dýchacích problémoch je vhodná inhalácia levanduľového vonného oleja. Ten uvoľňuje upchaté nosové dutiny a pomáha pri liečbe dýchacích ťažkostí.
  • Levanduľa proti nadúvaniu – pridajte zopár jedlých kvetov levandule do raňajkovej kaše alebo jogurtu. Levanduľa obsahuje polyfenoly, ktoré zmierňujú nadúvanie.

Pri mnohých problémoch vám pomôže aj levanduľová tinktúra, ktorú si môžete aj samé vyrobiť. Stačí sušené kvety levandule nechať lúhovať v 50 až 60 % kvalitnom alkohole, a to približne 2 až 4 týždne. Tinktúru môžete následne pridávať do šampónu či telového krému. Môžete ju tiež nechať rozpustiť vo vode a vypiť. Levanduľový extrakt sa necháva macerovať približne mesiac alebo dva – vtedy má najlepšiu silu.

Neprehliadni: Najlepšie recepty na bazový sirup ako od babičky: Zdravie vo fľaši

levanduľa v gastronómii

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľa v kuchyni

Táto fialová bylinka s omamnou vôňou sa nestratí ani v kuchyni. Je obľúbená a vhodná napríklad do šalátov či omáčok, no do dokonalosti doladí aj dezerty. Buď ju môžete využiť ako dekoráciu alebo ju priamo do zákuska vmiešať. Z levandule sa pripravuje napríklad levanduľový cukor, ktorý môžete použiť na osladenie čaju alebo opäť pridať do zákuskov. Lahodný je aj levanduľový čaj a levanduľový sirup. Čaj z levandule má upokojujúce účinky. Stačí 1 ČL sušenej levandule zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať 10 minút. Sirup môžete pridať do limonády, čaju i dezertov.

Odporúčame: Ďatelina lúčna v hlavnej úlohe: Tento ďatelinový sirup zaženie mnohé neduhy

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.06.2021 06:49

Levanduľa naozaj nielen skrášli záhradku, ale pomôže aj pri rôznych zdravotných problémoch.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

09.06.2021 08:47

Robím z nej sirup.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

09.06.2021 14:06

Levanduľu zatiaľ pestujem len pre vôňu a krásu,ale tento článok mi ukázal,že sa dá využiť aj inak.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE