Radi využívate silu prírody a rôznych byliniek a obľubujete tradičné bylinkové recepty, ktoré poznali už naše staré mamy? V tom prípade si musíte vyskúšať vyrobiť aj nejaké domáce mastičky zo známych liečivých byliniek. Môže sa to zdať náročné a zdĺhavé, no opak je pravdou. A výsledok rozhodne stojí za to! Rozličné bylinkové mastičky sú totiž skvelým pomocníkom pri mnohých neduhoch, či už kožných ťažkostiach či bolestivých kĺboch a opuchoch.
Na ich výrobu sú pritom potrebné dve základné veci, a to nejaký mastný základ (napríklad bravčová masť, vazelína z drogérie či kokosové alebo bambucké maslo) a konkrétne časti byliniek, čiže kvety, listy či korene. V dnešnom článku vám prinášame hneď 5 receptov na skvelé bylinkové mastičky, ktoré sa osvedčia v každej domácej lekárničke.
Pozri aj: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!
Tradičná nechtíková masť
Na prípravu tradičnej nechtíkovej masti budeme potrebovať 500 g kvalitnej bravčovej masti (alebo vazelíny) a 4 až 5 veľkých hrstí nadrobno nakrájaného nechtíka. Použiť sa dajú aj sušené kvety. Ako prvé necháme masť roztopiť vo väčšom hrnci a pridáme bylinku. Keď zmes zovrie, odstavíme ju z ohňa a necháme odležať 24 hodín. Potom ztuhnutú masť opäť rozpustíme nad ohňom a scedíme cez plátno či látku. Hotovú masť uskladníme v dobre uzatvárateľných nádobách. Domáca nechtíková masť pomáha pri rôznych kožných ťažkostiach. Môžete ju použiť na ošetrenie ekzému či pokožky s akné, popálenín aj zle sa hojacich rán, záderov v okolí nechtov, jaziev aj zapálených žíl.
Mastička z pagaštana
Veľkým pomocníkom je aj masť z pagaštana konského, ktorou je vhodné natierať napríklad kŕčové žily či metličkové žilky aj bolestivé či opuchnuté kĺby. Pripravíme si 300 g bambuckého masla (prípadne iného mastného základu) a 4 hrste nadrobno nakrájaných semien pagaštana, čiže nejedlých gaštanov. Bambucké maslo necháme rozpustiť vo vodnom kúpeli a pridáme pagaštany. Je vhodné ich nakrájať na čo najmenšie kúsky, aby sa z nich dôkladne uvoľnili účinné látky.
Pár minút povaríme, odstavíme z ohňa a necháme postáť 24 hodín. Následne zmes opäť zahrejme vo vodnom kúpeli počas asi 5 až 10 minút, znovu odstavíme a necháme v chlade ďalších 24 hodín. Zopakujeme aj tretíkrát. Po treťom rozpustení už zmes scedíme a nalejeme do vhodných nádob. Ak chcete mať mastičku voskovejšiu, pridajte hneď na začiatku do zmesi masla a pagaštanov aj 2 ČL včelieho vosku.
Odporúčame: Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?
Voňavá levanduľová masť
Ak milujete vôňu levandule, pripravte si levanduľovú masť. Potrebovať budeme 500 g bravčovej masti (alebo iného mastného základu), 50 g včelieho vosku a 150 g levanduľových kvetov. Masť s voskom rozpustíme vo vodnom kúpeli. Keď je zmes zahriata na teplotu 80 °C, pridáme levanduľu. Zohrievame asi 10 minút, následne odstavíme z ohňa a necháme postáť 24 hodín. Potom zmes znova rozpustíme vo vodnom kúpeli, scedíme cez látku alebo gázu a hotovú masť nalejeme do vhodných nádobiek. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Levanduľová masť je pritom skvelá na masáže celého tela. Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Pripravenú domácu masť môžete použiť aj na ošetrenie pokožky nôh po holení či popálenej kože, rovnako nahradí krém na suché ruky.
Pozri aj: Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!
Domáca masť z kamiliek
Ďalšou skvelou domácou masťou je masť z rumančeka kamilkového, ktorému sa ľudovo hovorí aj kamilka či harmanček. Táto bylinka pôsobí protizápalovo a je účinným pomocníkom pri rôznych kožných problémoch, napríklad ekzémoch či iných ochoreniach. Podporí regeneráciu kože a hojenie rán. Na prípravu domácej mastičky použijeme tentokrát ako mastný základ 200 ml olivového oleja a k tomu 40 g čistého včelieho vosku na zahustenie. Okrem toho si pripravíme 10 až 15 g sušených rumančekových kvetov (dajú sa zohnať aj v lekárni).
Vo vodnom kúpeli necháme na miernej teplote zohrievať kamilky s olejom asi 30 minút. Potom zmes odstavíme z ohňa a necháme do ďalšieho dňa postáť. Nasledujúci deň kamilky scedíme a pridáme vosk. Zahrievame vo vodnom kúpeli a keď sa vosk rozpustí, hotovú masť nalejme do nádobiek, necháme vychladnúť a stuhnúť. Skladujeme v chladničke.
Osvedčená kostihojová masť
Na prípravu domácej bylinkovej mastičky je veľmi vhodný aj známy kostihoj. Na kostihojovú masť budeme potrebovať 250 g lekárenskej vazelíny (bambuckého masla či iného základu) a 75 až 100 g drveného kostihojového koreňa. Použiť môžeme drogu z lekárne. Vo vodnom kúpeli si ako prvé rozpustíme vazelínu a pridáme kostihoj. Na miernom plameni necháme pomaly ohrievať asi 30 minút. Potom odstavíme a necháme postáť v tme a chlade do ďalšieho dňa. Aby sa nám z koreňa uvoľnilo viac účinných látok, môžeme postup niekoľkokrát zopakovať.
Zmes opäť zohrejeme, chvíľočku povaríme a necháme opäť postáť. Nakoniec rozohriatu zmes scedíme a hotovú masť nalejeme do vhodných nádob. Po stuhnutí skladujeme v chladničke. Kostihojová masť pomôže pri bolestiach svalov, po úrazoch, zlomeninách či vyvrtnutiach. Je skvelá na boľavé kolená či šiju aj pomliaždeniny. Pomôže aj pri vredoch predkoleniach, kŕčových žilách či rôznych opuchoch.
Odporúčame: Ako podporiť libido u žien i mužov? TOP pomocníkom je táto bylinka!