TOP recepty na domáce bylinkové mastičky: Nesmú chýbať v domácej lekárničke!

Radi využívate silu prírody a rôznych byliniek a obľubujete tradičné bylinkové recepty, ktoré poznali už naše staré mamy? V tom prípade si musíte vyskúšať vyrobiť aj nejaké domáce mastičky zo známych liečivých byliniek. Môže sa to zdať náročné a zdĺhavé, no opak je pravdou. A výsledok rozhodne stojí za to! Rozličné bylinkové mastičky sú totiž skvelým pomocníkom pri mnohých neduhoch, či už kožných ťažkostiach či bolestivých kĺboch a opuchoch.

Na ich výrobu sú pritom potrebné dve základné veci, a to nejaký mastný základ (napríklad bravčová masť, vazelína z drogérie či kokosové alebo bambucké maslo) a konkrétne časti byliniek, čiže kvety, listy či korene. V dnešnom článku vám prinášame hneď 5 receptov na skvelé bylinkové mastičky, ktoré sa osvedčia v každej domácej lekárničke.

Pozri aj: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!

nechtíková masť

Zdroj: Shutterstock®

Tradičná nechtíková masť

Na prípravu tradičnej nechtíkovej masti budeme potrebovať 500 g kvalitnej bravčovej masti (alebo vazelíny) a 4 až 5 veľkých hrstí nadrobno nakrájaného nechtíka. Použiť sa dajú aj sušené kvety. Ako prvé necháme masť roztopiť vo väčšom hrnci a pridáme bylinku. Keď zmes zovrie, odstavíme ju z ohňa a necháme odležať 24 hodín. Potom ztuhnutú masť opäť rozpustíme nad ohňom a scedíme cez plátno či látku. Hotovú masť uskladníme v dobre uzatvárateľných nádobách. Domáca nechtíková masť pomáha pri rôznych kožných ťažkostiach. Môžete ju použiť na ošetrenie ekzému či pokožky s akné, popálenín aj zle sa hojacich rán, záderov v okolí nechtov, jaziev aj zapálených žíl.

pagaštanová masť

Zdroj: Shutterstock®

Mastička z pagaštana

Veľkým pomocníkom je aj masť z pagaštana konského, ktorou je vhodné natierať napríklad kŕčové žily či metličkové žilky aj bolestivé či opuchnuté kĺby. Pripravíme si 300 g bambuckého masla (prípadne iného mastného základu) a 4 hrste nadrobno nakrájaných semien pagaštana, čiže nejedlých gaštanov. Bambucké maslo necháme rozpustiť vo vodnom kúpeli a pridáme pagaštany. Je vhodné ich nakrájať na čo najmenšie kúsky, aby sa z nich dôkladne uvoľnili účinné látky.

Pár minút povaríme, odstavíme z ohňa a necháme postáť 24 hodín. Následne zmes opäť zahrejme vo vodnom kúpeli počas asi 5 až 10 minút, znovu odstavíme a necháme v chlade ďalších 24 hodín. Zopakujeme aj tretíkrát. Po treťom rozpustení už zmes scedíme a nalejeme do vhodných nádob. Ak chcete mať mastičku voskovejšiu, pridajte hneď na začiatku do zmesi masla a pagaštanov aj 2 ČL včelieho vosku.

Odporúčame: Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?

levanduľová masť

Zdroj: Shutterstock®

Voňavá levanduľová masť

Ak milujete vôňu levandule, pripravte si levanduľovú masť. Potrebovať budeme 500 g bravčovej masti (alebo iného mastného základu), 50 g včelieho vosku a 150 g levanduľových kvetov. Masť s voskom rozpustíme vo vodnom kúpeli. Keď je zmes zahriata na teplotu 80 °C, pridáme levanduľu. Zohrievame asi 10 minút, následne odstavíme z ohňa a necháme postáť 24 hodín. Potom zmes znova rozpustíme vo vodnom kúpeli, scedíme cez látku alebo gázu a hotovú masť nalejeme do vhodných nádobiek. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Levanduľová masť je pritom skvelá na masáže celého tela. Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Pripravenú domácu masť môžete použiť aj na ošetrenie pokožky nôh po holení či popálenej kože, rovnako nahradí krém na suché ruky.

Pozri aj: Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!

kamilková mastička

Zdroj: Shutterstock®

Domáca masť z kamiliek

Ďalšou skvelou domácou masťou je masť z rumančeka kamilkového, ktorému sa ľudovo hovorí aj kamilka či harmanček. Táto bylinka pôsobí protizápalovo a je účinným pomocníkom pri rôznych kožných problémoch, napríklad ekzémoch či iných ochoreniach. Podporí regeneráciu kože a hojenie rán. Na prípravu domácej mastičky použijeme tentokrát ako mastný základ 200 ml olivového oleja a k tomu 40 g čistého včelieho vosku na zahustenie. Okrem toho si pripravíme 10 až 15 g sušených rumančekových kvetov (dajú sa zohnať aj v lekárni).

Vo vodnom kúpeli necháme na miernej teplote zohrievať kamilky s olejom asi 30 minút. Potom zmes odstavíme z ohňa a necháme do ďalšieho dňa postáť. Nasledujúci deň kamilky scedíme a pridáme vosk. Zahrievame vo vodnom kúpeli a keď sa vosk rozpustí, hotovú masť nalejme do nádobiek, necháme vychladnúť a stuhnúť. Skladujeme v chladničke.

kostihojová masť

Zdroj: Shutterstock®

Osvedčená kostihojová masť

Na prípravu domácej bylinkovej mastičky je veľmi vhodný aj známy kostihoj. Na kostihojovú masť budeme potrebovať 250 g lekárenskej vazelíny (bambuckého masla či iného základu) a 75 až 100 g drveného kostihojového koreňa. Použiť môžeme drogu z lekárne. Vo vodnom kúpeli si ako prvé rozpustíme vazelínu a pridáme kostihoj. Na miernom plameni necháme pomaly ohrievať asi 30 minút. Potom odstavíme a necháme postáť v tme a chlade do ďalšieho dňa. Aby sa nám z koreňa uvoľnilo viac účinných látok, môžeme postup niekoľkokrát zopakovať.

Zmes opäť zohrejeme, chvíľočku povaríme a necháme opäť postáť. Nakoniec rozohriatu zmes scedíme a hotovú masť nalejeme do vhodných nádob. Po stuhnutí skladujeme v chladničke. Kostihojová masť pomôže pri bolestiach svalov, po úrazoch, zlomeninách či vyvrtnutiach. Je skvelá na boľavé kolená či šiju aj pomliaždeniny. Pomôže aj pri vredoch predkoleniach, kŕčových žilách či rôznych opuchoch.

Odporúčame: Ako podporiť libido u žien i mužov? TOP pomocníkom je táto bylinka!

15 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.08.2020 05:53

Z pagaštanu som ešte nepripravovala, no výsledok rozhodne stojí za to!

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 10:48

1

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 10:48

1

Lucia Valková

Lucia Valková

07.08.2020 09:47

Levandulova ma zaujala

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

07.08.2020 10:49

pamätám si, že mama robievala nechtíkovú masť

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.08.2020 22:32

Kedysi som si už robila nechtíkovú masť.Zaujali ma aj dalšie mastičky.

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

07.08.2020 23:41

nechtíkovú robíme doma, skúsime aj tú z levandule.. keďže ako každý rok sa jej nám urodí viac ako dosť ♥

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.08.2020 18:09

nechtíková je výborná

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

09.08.2020 19:17

Kedysi som takéto masti robila ....

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

04.09.2020 18:37

Ďakujem za skvelú inšpiráciu mastičku z pagaštana. Zbožňujem doma vyrobené mastičky i oleje a aj sama ich robím, ich účinok 100% prírodný sa nedá ničím nahradiť.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

22.11.2020 20:24

Nechtíkovú poznám, ostatné stoja za vyskúšanie

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:15

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:15

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:16

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:16

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 09:58

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 09:58

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE