Niekedy si ani neuvedomíme, že žijeme s niečím, čo nášmu organizmu škodí. Pleseň v organizme sa dlhé roky nemusí vôbec prejaviť, no je akýmsi tichým zabijakom, ktorý postupne naše telo zabíja. Možno sme použili trochu silné slovo, no pleseň v organizme spôsobuje mnohé zdravotné problémy, ktoré sú často prehliadané alebo pripisované veku.
Plesne v tele sa môžu prejaviť aj navonok, a to rôznymi mykózami, ktoré je potrebné liečiť. No plesne môžu spôsobovať aj iné problémy, ktoré by sme plesniam aby nepripísali. Môže ísť o rôzne kožné problémy, pocit slabosti a častú únavu, nafúknuté brucho spojené s plynatosťou alebo hnačkou, svrbenie pokožky a častú tvorbu vyrážok, únavu a točenie v hlave, dýchavičnosť, problémy s chudnutím a pod.
Aké sú príznaky premnožených plesní v organizme? Čo podporuje ich šírenie? A čo robiť, aby ste sa zbavili plesne v organizme? Čítajte ďalej!
Plesne v črevách, pľúcach aj intímnych partiách
Plesňové infekcie môžu ovplyvniť rôzne orgány a časti tela, ale niektoré z najčastejšie postihnutých oblastí zahŕňajú:
- Pľúca: Plesne ako Aspergillus môžu spôsobiť ochorenie známe ako aspergilóza, ktoré často postihuje pľúca. Ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo s ochoreniami pľúc sú najviac ohrození.
- Koža: Plesňové infekcie kože, ako je dermatofytóza (tinea) a kandidóza, sú bežné. Môžu postihovať rôzne časti tela, vrátane nôh (atletická noha), slabín a nechtov.
- Ústa a hrdlo: Kandidóza, spôsobená plesňou Candida, môže ovplyvniť ústnu dutinu a hrdlo, čo vedie k ochoreniu známemu ako orálna kandidóza alebo drozd.
- Vaginálny trakt: Candida môže tiež spôsobiť vaginálnu kandidózu, ktorá je bežná u žien a spôsobuje svrbenie, výtok a podráždenie. Toto plesňové ochorenie postihne až 75 % žien aspoň raz počas života.
- Krv a vnútorné orgány: V závažných prípadoch, najmä u ľudí s výrazne oslabeným imunitným systémom, plesňové infekcie môžu postihnúť krvný obeh a šíriť sa do vnútorných orgánov, ako sú pečeň, mozog a srdce, čo vedie k život ohrozujúcim stavom, ako je systémová mykóza.
Pozri aj: Ako pestovať Aloe vera? Zisti, ako sa starať o tento liečivý sukulent
Plesne, mykózy a rôzne infekcie – ako sa prenášajú?
V dnešnej dobe je pomerne jednoduché „chytiť“ pleseň. Do organizmu sa môže dostať rôznymi spôsobmi. V prvom rade môžeme hovoriť o jej vdýchnutí v prípade, že ste strávili istý čas v priestore, kde sa nachádzali plesne. Odborníci dokonca varujú aj pred plesňami v domácnosti, pretože práve tie môžu spôsobovať najväčšie problémy. Pri ich odstraňovaní by ste nemali podceňovať ochranu dýchacích ciest, vďaka čomu predídete ich vdýchnutiu.
Pleseň sa v našom organizme môže objaviť aj v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov, prekyslenia organizmu, zmeny hladiny hormónov, pri oslabenom imunitnom systéme, v dôsledku užívania liekov, nesprávnej a nedostatočnej hygiene a pod.
Ako sa prejavujú plesne v organizme?
Príznaky plesňovej infekcie v organizme sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktorý orgán alebo systém je postihnutý. Tu sú niektoré z najčastejších príznakov spojených s plesňovými infekciami v rôznych častiach tela:
- Pľúca: Chronický kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, horúčka, únava.
- Koža: Červené vyrážky, svrbenie, odlupujúca sa koža, pľuzgiere, zmeny v nechtoch (ak ide o plesne na nechtoch).
- Ústa a hrdlo: Biele škvrny, bolesť a pálenie v ústach, ťažkosti s prehĺtaním, trhliny v kútikoch úst.
- Vaginálny trakt: Svrbenie a podráždenie, hustý biely výtok, bolesť pri močení alebo pohlavnom styku, začervenanie a opuch.
- Krv a vnútorné orgány: Horúčka a zimnica, nevysvetliteľná strata hmotnosti, nočné potenie, bolesť hlavy, zmätok alebo neurologické symptómy, bolesť brucha.
Neprehliadni: Ako zalievať izbové rastliny? Týchto zásad sa drž a toto nerob!
Ako odstrániť pleseň z organizmu?
V prvom rade je potrebné obmedziť príjem cukru. Ten je totižto živnou pôdou pre kvasinky a množenie plesní. Cukor navyše spôsobuje prekyslenie organizmu, čím dochádza k premnoženiu kvasiniek. Okrem toho by ste mali:
- obmedziť príjem alkoholu a kvasených nápojov (pivo a víno)
- piť šťavu z grepu, pretože je považovaný za silnú zbraň proti plesniam
- znížiť konzumáciu plesnivých výrobkov, najmä syrov
- nekonzumovať potraviny v konzervách a polotovary
- užívať probiotiká
Ak vám boli diagnostikované plesne či kvasinky v tele, tak by ste mali začať konzumovať niektoré potraviny, bylinky a koreniny, vďaka ktorým ich z tela odstránite. Proti plesniam sú najlepšie potraviny s antimykotickými účinkami (protiplesňové účinky), medzi ktoré patrí predovšetkým bazalka, škorica a klinčeky, zázvor, Aloe vera, rozmarín a citrónová tráva, samozrejme nápomocný je aj citrón a limetka, čučoriedky, jablčný ocot a oregano.
Ďalšie články o plesniach v tele a plesňových ochoreniach:
- Kvasinkové ochorenia intímnych partií
- Prevencia plesní v intímnych partiách
- Kožné plesne na nohách
- Plesne na nechtoch (mykóza nechtov)
- Protiplesňová kúra – protikvasinková diéta
Článok aktualizovaný 23.7.2024
Aktualizovaný článok: 23.07.2024