Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!

Withania, vitánia opojná či spavá, Ashwagandha, Ašvaganda, indický ženšen či zimná čerešňa – to všetko sú názvy, oficiálne i ľudové, pre jednú a tú istú bylinku. Withania somnifera je predovšetkým súčasťou tradičného indického liečiteľstva, a teda má svoje nezastupiteľné miesto v ajurvéde. Ide pritom o prírodné afrodiziakum, ktoré dokáže pozitívne vplývať na fyzickú aj psychickú výkonnosť a celkovú vitalitu človeka. Trápi vás nespavosť, stavy úzkosti, nadmerný stres, vyčerpanie či neschopnosť koncentrovať sa na niečo? V tom prípade prichádza na pomoc tento ajurvédsky všeliek. Zistite o ňom viac!

Čo je Ashwagandha?

Withania opojná, taktiež vitánia opojná alebo vitánia spavá, latinsky Withania somnifera, je trváca subtropická až tropická rastlina z čeľade ľuľkovité. Je súčasťou ajurvédskej medicíny, pričom je známa hlavne pod názvom Ashwagandha (Ašvaganda), čo môžeme preložiť ako konská sila (zo slov ashwat – kôň a gandhi – sila). Withania predstavuje krík strednej veľkosti, ktorý dorastá do výšky okolo 1,5 až 2 m.

Jej domovinou sú viaceré oblasti Ázie, hojne rastie predovšetkým v Indii, taktiež na Blízkom východe a okrem toho aj na severe Afriky. Kedysi dávno bola táto rastlinka v Mezopotámii využívaná ako narkotikum, v Arábii zase slúžila ako vykurovadlo. Dnes ju nájdeme aj v Európe, kam sa údajne dostala v 16. storočí prostredníctvom kupcov a cestovateľov.

Withania rastie prevažne na stanovištiach so suchou a kamenistou pôdou, často na savanách či polopúšťach. Obľubuje dostatok slnka. Withania nie je náročná na pestovateľské podmienky. Je ju možné v podstate pestovať i u nás, no zároveň je ju potrebné chrániť pred mrazmi a cez zimu presunúť do interiéru. Tento ker má drevnaté vetvičky, ktoré pokrývajú jemné chĺpky.

Zelené stopkaté listy majú vajcovitú až podlhovastú čepeľ a celistvý okraj. Kvety sú žltozelené. Plodom sú asi 5 až 8 mm veľké lesklé bobule, ktoré sú skryté vo vytrvalom kalichu. Majú zvyčajne žltú až oranžovú farbu a vo vnútri hnedé semienka. Na liečebné účely sa z rastliny využíva práve koreň.

Pozri aj: Prvá pomoc pri spálení? Vyskúšaj top domáce lieky na spálenú pokožku!

účinky withanie

Zdroj: Shutterstock®

Aké má tento všeliek ajurvédskej medicíny účinky?

Withania má skutočne rôznorodé účinky a v dejinách našla rozličné uplatnenie. V ajurvéde je veľmi cenená a od nepamäti využívaná ako tonikum a životabudič. Veľkú obľubu si získala v súčasnej dobe aj v západnom svete, kde je Ašvaganda využívaná ako prírodný prostriedok na uľavenie od stresu, taktiež na zlepšenie nálady a dopĺňanie síl v prípade psychického a fyzického vyčerpania. 

Withania v sebe ukrýva veľké množstvo účinných a farmakologicky významných látok. Ide o rôzne alkaloidy, hlavne takzvané withanolidy, okrem toho mnohé aminokyseliny, minerály, vitamíny, glykozidy a ďalšie. Withania v prvom rade pôsobí ako prírodné afrodiziakum a pomáha libidu, sexuálnemu apetítu, plodnosti a potencii. Ako afrodiziakum je prospešná pre obe pohlavia. 

Má silné antioxidačné účinky, čiže napomáha chrániť bunky tela pred oxidačným stresom. Pôsobí protizápalovo aj imunostimulačne. Withania má skutočne priaznivý vplyv hlavne na činnosť nervovej sústavy. Ide o účinné nervové tonikum. Pomáha pri stresových situáciách, prispieva k duševnej rovnováhe aj emočnej stabilite jedinca a zlepšuje odolnosť voči stresu.

Eliminuje pocity úzkosti aj duševnej či psychickej únavy. Bojuje proti nespavosti, uľahčuje zaspávanie a zlepšuje kvalitu spánku. Poskytuje uvoľnenie a relax. Posilňuje kognitívne funkcie, podporuje pamäť a činnosť mozgu. Môže pomôcť pri problémoch s koncentráciou, taktiež pri zlej nálade či depresívnych stavoch. Pozitívny vplyv však má aj na srdce a kardiovaskulárny systém, pokožku, imunitný systém a celkovo má omladzujúce účinky.

Withania opojná

Zdroj: Shutterstock®

Ako bylinku využiť?

Withaniu či Ashwagandhu je možné u nás zohnať v rozličných formách. Ako sme spomínali už vyššie, na liečebné účely sa v rámci tradičnej medicíny zberá koreň, ktorý sa spravidla suší a drví. Z neho sa pripravuje mierne horkastý odvar, a to s použitím vody alebo aj mlieka.

Na internete, v lekárňach či rôznych predajniach so zdravými potravinami je možné nájsť rastlinu vo forme prášku, sušeného koreňa, tabliet a kapsúl či dokonca kvapiek a tinktúr. Ide o doplnky stravy, pri užívaní ktorých je nevyhnutné dodržovať správny spôsob používania aj dávkovanie. Withania nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy či deti. Rovnako sa o pravidelnom užívaní bylinky môžete poradiť s lekárom. 

Spomínané produkty z vitánie opojnej, respektíve spavej, či už tablety alebo nápoje zo sušenej drogy, posilňujú organizmus a osviežujú myseľ i telo. Ashwagandhu je možné vyskúšať pri dlhodobej záťaži v práci, nadmernom strese, depresiách, nedostatku sebadôvery, nedostatočnej schopnosti sústrediť sa, problémoch so spánkom či frigidite. Môže byť prírodnou a šetrnejšou náhradou liekov na potlačenie úzkosti, napätia a nepokoja.

Odporúčame: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE