Ďatelina lúčna v hlavnej úlohe: Tento ďatelinový sirup zaženie mnohé neduhy

Všetci ju považujú len za akúsi burinu, ktorá nemá žiaden význam. No v prvom rade ide o rastlinu, ktorú milujú včielky a iné tvory v prírode. A v druhom rade by sme si ju mali zamilovať aj my, pretože patrí k liečivým rastlinám, ktoré netreba v prírode prehliadať. Svoj potenciál táto rastlinka preukázala aj v minulosti a dokonca jej boli pripisované akési nadprirodzené účinky. Kedysi totižto verili, že ďatelina pôsobí proti negatívnej energii a prináša šťastie do každej domácnosti.

V prírode ju spoznáte veľmi ľahko, ba môžeme povedať, že je neprehliadnuteľná. Sýto ružový guľovitý kvet je poznávacím znamením tejto rastlinky. Lístky sa používajú do šalátov, no tie je najlepšie zbierať počas vegetačného obdobia. A čo sa týka kvetov, tak tie sa zbierajú od mája do septembra. A práve kvety majú liečebné využitie. Naše babičky ich používali na prípravu čaju, záparu alebo sirupu.

účinky ďateliny

Zdroj: Shutterstock®

Čo ďatelina lúčna obsahuje?

Ďatelina rastie v podstate kdekoľvek a dokonca sa aj vo veľkom pestuje, nakoľko slúži ako krmovina. Nás však zaujímajú jej liečivé účinky, ktoré sa oplatí poznať. No skôr, než sa k nim dostaneme, tak si čosi povieme o zložení tejto liečivej bylinky. Ďatelina obsahuje mnohé účinné látky, ktoré ocenia predovšetkým ženy.

  • FLAVONOIDY – vyznačujú sa antioxidačnými účinkami, ktoré pomáhajú spomaľovať predčasné starnutie buniek a tkanív.
  • FYTOESTROGÉNY – ide o rastlinné zlúčeniny, ktoré majú podobné účinky ako estrogény v ľudskom tele. Prispievajú predovšetkým k normalizácii hormonálnej hladiny v tele.
  • VITAMÍNY – v ďateline sú obsiahnuté predovšetkým vitamíny, ako je vitamín C, E a množstvo vitamínov skupiny B (B1, B2, B3, B5, B9 a B12)
  • MINERÁLY – bylinka obsahuje predovšetkým zinok, horčík, meď, mangán a selén.
  • GLYKOZIDY – sú prospešné hlavne pri nedostatočnej činnosti srdca, no sú aj energetickou zásobárňou.

Ďatelina a jej účinky

Ako všetky bylinky, tak aj ďatelinu je možné užívať vnútorne, no slúži aj na vonkajšie ošetrenie pokožky. Ďatelina je známa svojimi antioxidačnými, antiseptickými a antibiotickými účinkami, ktoré podporujú imunitný systém a sú zároveň nápomocné aj pri bežných ochoreniach, ako je nádcha alebo chrípka. Priaznivo pôsobí aj na nervový a pohybový systém, používa sa na dezinfekciu rán a v neposlednom rade podporuje aj tráviaci systém.

Keďže sme uviedli, že účinky ďateliny si zamilujú predovšetkým ženy, tak je to vďaka obsiahnutým fytoestrogénom, ktoré im sú nápomocné v období klimaktéria či pri menštruácii. Ďatelina pomáha zmierňovať návaly tepla a výkyvom nálad, ktoré sú typické pre obdobie menopauzy. Bylinka tiež pomáha upravovať menštruačný cyklus, takže vám bude nápomocná aj v prípade, že je vaša menštruácia nepravidelná alebo trpíte silným krvácaním a bolesťami.

Pri vonkajších účinkoch hovoríme predovšetkým o jej antiseptických a dezinfekčných účinkoch, ktoré oceníte pri ekzémoch či iných kožných ochoreniach. Tinktúra z ďateliny je tiež skvelá na ošetrenie zápalov ďasien alebo na afty.

Odporúčame: Je harmančekový olej receptom na zdravie? Za vyskúšanie určite stojí!

ďatelinový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Domáci ďatelinový sirup

  • kvety ďateliny (plný 4 l hrniec)
  • 4 l vody
  • 2 kg kryštálového cukru
  • 1 lyžica kyseliny citrónovej

Všetko dáme do hrnca, premiešame varechou a necháme aspoň 48 hodín odstáť na balkóne. Po 2 dňoch zmes precedíme cez gázu a získanú šťavu privedieme takmer do varu (tesne pod bodom varu vypneme). Hotový sirup prelejeme do sklenených fliaš a obrátime hore dnom. Necháme 20 minút odstáť. Hotový sirup je skvelý na dochutenie limonád, do čajov, no obzvlášť ho oceníte počas chrípkovej sezóny.

S rastlinou to však netreba nikdy preháňať a ani sirup by ste nemali užívať vo veľkom množstve a príliš často. Ďatelina takisto nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Neprehliadni: Fenomenálny čaj proti poteniu, ktorý ťa zároveň aj upokojí: Určite ho poznáš!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

11 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.06.2021 06:03

Ďatelina naozaj obsahuje mnohé účinné látky, sirup môžem iba odporučiť!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

01.06.2021 07:45

Robievam si čaj no netreba to s ňou preháňať

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.06.2021 08:12

Na ďatelinu si veľmi dobre spomínam hlavne z detstva, kedy sme ju trhali a cucali z nej sladký nektár a nikomu vtedy ani nenapadlo riešiť nejakú špinu a baktérie :-D

Vaše meno:

Katarína Kačuriková

Katarína Kačuriková

02.06.2021 13:55

Jaaaj, zlaté detské časy - my sme si ju tiež takto trhali a cuckali :D

Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.06.2021 10:03

z detstva mi zostalo, že som ďatelinu považovala za potravu pre našich zajačikov

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.06.2021 18:43

ďateliny máme v záhrade veľa, vyskúšam tinktúru

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

01.06.2021 20:52

ďatelinu užívam aj formou tabliet, pomáha mi s návalmi tepla

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

02.06.2021 10:24

To som netušila, že ďatelina má takéto dobré účinky...

Vaše meno:

Katarína Kačuriková

Katarína Kačuriková

02.06.2021 13:56

Sme rady, že sme vám priniesli niečo nové :)

Lucia Valková

Lucia Valková

02.06.2021 17:13

Určite stojí za vyskúšanie.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.06.2021 22:49

Už som počula,že ďatelina je liečivá,ale že má až toľko benefitov,to som netušila.A hlavne pre ženy.Sirup si určite urobím.Vďaka za tento článok.

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

02.06.2021 23:10

Už som o ňom niečo počula, určite vyskúšam.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

02.06.2021 23:11

Vôbec som o jej účinkoch nevedela, dávali sme ju iba zajacom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.