Vyrába sa v Poľsku, Rumunku a dokonca aj v Bulharsku, ale naša je len jedná a určite môžeme povedať, že je najlepšia. A to nehovoriac o májovej, ktorá má asi najlepšiu chuť. Vedeli ste však, že bryndza sa začala vyrábať už v 15. storočí? Neskôr, cca v 18. storočí začali vznikať rôzne bryndziarske manufaktúry a mnohé z nich sú zachované dodnes. Bryndza je takým našim pokladom, ktorému sa tiež pripisujú liečivé účinky.
Pravidelnou konzumáciou údajne dochádza k zníženiu hladiny zlého cholesterolu v organizme a rovnako aj k zníženiu hladiny cukru v krvi. Nachádzajú sa v nej priateľské baktérie, ktoré by sme mohli označiť ako probiotiká. A ako všetci dobre vieme, tie sú prospešné pre naše trávenie. Bryndza je však skvelá aj pri rôznych alergiách, cukrovke a dokonca podporuje aj imunitný systém. Tak doprajte si aj vy tento náš biely poklad, ktorý má špecifickú chuť. Ak je vám bryndza po vôli a jej chuť dokáže ulahodiť vášmu mlsnému jazýčku, tak si z nej pripravte tradičnú bryndzovú nátierku.
Na bryndzovú nátierku potrebujeme:
- 200 g bryndze
- 100 g zmäknutého masla
- 1 lyžicu červenej papriky
- 1 cibuľu (môže byť aj červená)
- soľ podľa chuti
- pažítku na dozdobenie
- čerstvé chrumkavé pečivo
V miske si vymiešame bryndzu so zmäknutým maslom. Pridáme najemno nakrájanú cibuľu a mletú červenú papriku. Bryndza je sama osebe dosť slaná, no ak to je potrebné, tak celú nátierku dosoľte podľa potreby. Platí však, že so soľou to nikdy netreba preháňať, pretože nadmerné solenie môže byť pre nás škodlivé. Všetko teda spolu poriadne vymiešame a podávame.
Nátierka je najlepšia na čerstvom chrumkavom chlebíku alebo pečive, ktoré krásne chrumká pod zubami. K nátierke sa hodí čerstvá zelenina a určite aj čerstvo odtrhnutá a nakrájaná pažítka. Ak máte radi výraznejšiu cibuľovú chuť, tak si k nátierke môžete dopriať aj jarnú cibuľku alebo pór.
Odporúčame: Hrnčeková rebarborová bublanina: Recept, ktorý sa oplatí vyskúšať