Jojobový olej je taký malý zázrak pre našu pleť, vlasy i nechty. Má silné dezinfekčné aj protizápalové vlastnosti a účinný je pri liečbe mnohých kožných ochorení. Vyskúšať by ho mali osoby, ktoré trápi akné či ekzém. Taktiež pomôže ľuďom s lupinami či jemnými vráskami. Zistite viac o tomto cennom oleji v nasledujúcom článku!
Z čoho sa pripravuje jojobový olej?
Jojobový olej sa získava lisovaním za studena z plodov rastliny zvanej jojoba čínska, ktorá sa pestuje prevažne v Mexiku, Austrálii, Argentíne či Izraeli. Olej je číry, prípadne má len svetlo zlatistý nádych. Je bez zápachu a typický je svojou voskovou konzistenciou. Je určený len na vonkajšie použitie. V dnešnej dobe sa často používa v mnohých kozmetických produktoch, napríklad v pleťových krémoch či telových mliekach.
Jojobový olej obsahuje množstvo účinných látok. Skrýva v sebe nenasýtené mastné kyseliny, minerálne látky aj stopové prvky. Taktiež je zdrojom vitamínu E, ktorý prispieva k ochrane kožných buniek. Dokonca má prirodzený UV filter 2 – 4. Jojobový olej môžeme zaradiť medzi najkvalitnejšie oleje, ktoré majú zároveň všestranné použitie pri starostlivosti o pokožku, vlasy i nechty.
Pozri aj: Babička bylinkárka radí: Tieto jarné bylinky si nazbieraj v apríli!
S čím si tento olej ľahko poradí?
1. Mastná alebo suchá pleť
Jojobový olej je v prvom rade skvelým pomocníkom v starostlivosti o našu pleť. Jeho výhodou je, že je vhodný na všetky typy pleti. Keďže má výrazné hydratačné vlastnosti, ocení ho suchá pokožka. Zároveň je však ľahko vstrebateľný, nezanecháva pocit mastnoty a neupcháva póry, takže si ho zamilujú aj osoby s mastnou alebo zmiešanou pleťou.
2. Vrásky
Olej z jojoby čínskej má vyhladzujúce účinky a poradí si aj s jemnými vráskami. Môže za to vysoký obsah vitamínu E, vďaka ktorému zostane pleť po ošetrení hladká a vypnutá. Tento olej môžete na pleť použiť samostatne alebo z neho pridajte zopár kvapiek do vášho obľúbeného denného či nočného krému.
3. Akné
Spomínaný olej odstráni celý rad kožných problémov. Vhodný je napríklad na liečbu akné, ktoré dokáže potrápiť aj staršie osoby. Na problémové miesta naneste olej, aby ste zmiernili tvorbu vyrážok. Taktiež ho vyskúšajte, ak vás trápi psoriáza či ekzém. Jojobový olej si poradí aj s oparmi a pokožkou, spálenou od slnka. Taktiež podporuje hojenie rán a zlepšuje stav jaziev.
4. Popraskané pery
Jojobovým olejom môžete nahradiť bežnú mastičku na pery. Oplatí sa ho vyskúšať pri dlhodobých problémoch so suchými a popraskanými perami. Naneste ho jedným prstom a nechajte pôsobiť. Ako sme už spomínali, nezanecháva mastný film, takže je aj na ústach veľmi príjemný. Po jojobovom oleji tiež môžete siahať preventívne, aby ste problému so suchými perami predišli.
Odporúčame: Máš rada raw potraviny? Tak tieto radšej surové nikdy nejedz!
5. Vypadávanie vlasov
Olej z jojobových plodov môžete používať aj na vlasy. Ak vás trápi vypadávanie vlasov, zmiešajte 10 dielov spomenutého oleja s 2 dielmi rozmarínového oleja. Túto zmes nanášajte až ku korienkom vlasov, nechajte pôsobiť 30 minút a opláchnite. Vaše vlasy budú zároveň vyživené, hydratované a uhladené.
6. Lupiny
Ďalším vlasovým problémom, s ktorým si jojobový olej dokáže poradiť, sú lupiny. Na šampónom umyté vlasy naneste zopár kvapiek oleja, premasírujte a zmyte vodou. Takúto kúru však môžete svojim vlasom dopriať, aj keď sa vás spomínané problémy netýkajú. Skúste ním jednoducho nahradiť kondicionér a vaše vlasy budú napohľad krajšie. Poradí si aj s kučeravými, nepoddajnými či ťažko upravovateľnými vlasmi.
7. Lámanie nechtov
Okrem pokožky či vlasov ocenia jojobový olej aj vaše nechty. Vyskúšajte ho, ak vás trápia lámavé nechty a často sa vám tvoria nepekné a bolestivé zádery. Na nechty, nechtové lôžka aj okolitú pokožku naneste vatovým tampónom jojobový olej, trochu premasírujte a nechajte pôsobiť. Tento postup nezabudnite pravidelne opakovať, minimálne dva až trikrát týždenne. Vaše nechty budú časom posilnené a odolnejšie.
Pozri aj: Pravda o kokosovom oleji: Naozaj je taký prospešný, ako sa hovorí?