Broskyňový olej: Poznáš účinky tohto pokladu medzi olejmi?

Broskyňový olej

Broskyňový olej v starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty ponúka mnohé benefity. Prečítajte si o nich v článku a určite ho radi aj sami vyskúšate.

O blahodarných účinkoch broskýň „nadupaných“ vitamínmi a minerálmi ste už v súvislosti so zdravou výživou pravdepodobne počuli. Povedomie o broskyňovom oleji, resp. oleji z broskyňových jadier už býva slabšie. Niekedy sa dokonca zamieňa aj za olej marhuľový olej. Je však naozaj škoda nevedieť o jeho účinkoch a nevyskúšať ho, pretože benefity broskyňového oleja v rámci starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty sú skvelé.

Bio broskyňový olej a účinky broskyňového oleja si vás získajú!

Okrem vonkajšieho použitia sa broskyňový olej užíva aj vnútorne, a to ako hodnotný doplnok stravy. Musí byť však špeciálne upravený. My sa v článku zameriame na jeho kozmetické využitie. Prečítajte si o ňom a možno zistíte, že práve pre váš typ pleti bude olej z broskyňových jadier tou najlepšou voľbou.  

O blahodarných účinkoch broskýň, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, ste už v súvislosti so zdravou výživou pravdepodobne počuli. Povedomie o broskyňovom oleji, resp. oleji z broskyňových jadier už býva slabšie. Niekedy sa dokonca zamieňa aj za olej marhuľový. Je však naozaj škoda nevedieť o jeho účinkoch a nevyskúšať ho, pretože benefity broskyňového oleja v rámci starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty sú skvelé.

Okrem vonkajšieho použitia sa broskyňový olej užíva aj vnútorne, a to ako hodnotný doplnok stravy. Musí byť však špeciálne upravený. My sa v článku zameriame na jeho kozmetické využitie. Prečítajte si o ňom a možno zistíte, že práve pre váš typ pleti bude olej z broskyňových jadier tou najlepšou voľbou.  

Broskyne – ovocie nesmrteľnosti

Číňania už oddávna považujú broskyne za symbol dlhovekosti, ba dokonca nesmrteľnosti. Je to pravdepodobne preto, lebo zložením vitamínov a minerálov dokážu broskyne, či už v strave alebo kozmetickom využití, bojovať proti príznakom starnutia.

Konzumácia broskýň pomáha aj pri anémii, močových kameňoch, nespavosti či astme. Poďme sa ale bližšie pozrieť na olej, ktorý sa vyrába z kôstok, presnejšie povedané – jadier broskýň.

Pozri aj: Amarantový olej: Všestranný pomocník, ktorého potrebuješ. Prečo?

Úžasná sila broskýň Shutterstock®

Obsah broskyňového oleja - aké je zloženie broskyňového oleja?

Broskyňový olej patrí medzi luxusné kozmetické oleje. Jeho cena je vyššia, a to najmä ak sa rozhodnete pre ten najúčinnejší – za studena lisovaný. Práve takto spracovaný olej si dokáže udržať svoje cenné zložky, ktorými sú: kyselina olejová, kyselina linolová, komplex vitamínov (C, E, B, A) a minerálov (zinok, vápnik, draslík či železo).

Spomínané polynenasýtené mastné kyseliny pomáhajú pokožke udržiavať vlhkosť, pružnosť, bojujú proti nevzhľadným pigmentovým škvrnám a taktiež pleť spevňujú. Vitamíny v broskyňovom oleji majú zas výnimočné antioxidačné účinky a spomaľujú príznaky starnutia. Podieľa sa na tom najmä vysoký obsah vitamínu E.

Použitie broskyňového oleja - na aký typ pleti je vhodný?

Jemne aromatický olej z broskyňových jadier má na pleť upokojujúce účinky. Veľmi často sa kvôli svojim regeneračným, zmäkčujúcim a anti-aging schopnostiach používa v kozmetickom priemysle ako prísada do pleťových sér, krémov, balzamov, šampónov, masážnych prípravkov...

Broskyňový olej má spomedzi olejov tú výhodu, že sa ľahko vstrebe do pokožky a nezanecháva na nej nepríjemný pocit mastnoty. Je ľahší ako mandľový olej, ba dokonca kokosový olej. Neupcháva póry, preto je vhodnou voľbou aj pre ľudí s mastnou pleťou a so sklonom k tvorbe akné.

Olej z broskyňových jadier - aké sú najdôležitejšie účinky broskyňového oleja?

  • Klasický broskyňový olej vyživuje pleť, má zmäkčujúce a hydratačné účinky, regeneruje kožu, preto je vhodný na suchú a popraskanú pokožku, čistí póry, má teda aj regeneračné účinky a pôsobí aj proti starnutiu pokožky.

  • Prírodný broskyňový olej natural je vhodný aj na citlivú pokožku, nakoľko ju dokáže efektívne upokojiť.

  • Jeho jemnosť a ľahká vstrebateľnosť do pokožky bez pocitu mastnoty na pleti ho robí výborným pleťovým olejom aj pre mastnú pokožku. Broskyňový organický olej patrí medzi nevysychavé kozmetické oleje bez umelých konzervačných látok a bez parabénov.

  • Zrelá pokožka taktiež využije jeho anti-aging účinky. Broskyňový olej neutralizuje voľné radikály, čím spomaľuje príznaky starnutia.

  • Dokáže rozjasniť unavenú a mdlú pleť, dokonca zmierňuje pigmentové a starecké škvrny.

Broskyne na pleť a vlasy Shutterstock®

Spôsoby domáceho kozmetického využitia broskyňového oleja

Olej z broskyňových jadier možno použiť pri rôznych skrášľujúcich procedúrach, napríklad ako kúru proti lámavosti nechtov, zábal na vlasy, prísadu do masiek, výživu na pery. Taktiež býva obľúbeným základom, do ktorého sa ďalej pridávajú rôzne éterické oleje. Takto upravený (ale aj samostatne) je skvelý na masáže.

Na záver vám ponúkame niekoľko tipov, ako jednoducho a efektívne využiť broskyňový olej, keď chcete pleti a vlasom dopriať niečo extra. Úplne ľahko si „upgradujete“ svoj pleťový krém tak, že do neho pred použitím vmiešate kvapku oleja. Podobný postup môžete uplatniť pri šampónoch a kondicionéroch, stačí pred použitím do prípravku na dlani vmiešať pár kvapiek tohto hodnotného oleja. Na vlasoch si však môžete nechať účinkovať aj samotný olej, najlepšie cez noc. Nakvapkať si ho môžete aj do domácej masky na tvár, čím posilníte jej hydratačný a vyživujúci účinok.

Inšpiruj sa: Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny

Aktualizované na 05.07.2024

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.01.2019 07:15

S broskyňovým olejom som sa ešte nestretla, vďaka za článok!

Vaše meno:

Jana Kladivíková

Jana Kladivíková

01.02.2019 06:39

Zaujímavý článok.

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

04.02.2019 19:10

Super, takéto články milujem, oleje používam rôzne a zatial všetky boli kvalitné a na pleť sú to tie najlepšie prostriedky, určite ho kúpim

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.02.2019 20:37

Ešte som ho nemala no určite vyskúšam

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

12.04.2019 11:21

O marhuľovom som už počul, broskyňový je pre mňa nový.

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

14.04.2019 19:57

o marhuľovom oleji som už počula a zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE