Marhuľový olej: V čom sa podobá našej pokožke?

Marhuľový olej

Marhuľový olej, inak nazývaný aj olej z marhuľových jadier, je jemný, takmer priehľadný olej bez výraznejšej vône, lisovaný zo semien alebo jadier marhule. Bežne sa používa vo svete masáží, no je natoľko všestranný, že ho viete použiť aj pri mnohých iných príležitostiach a činnostiach. Tento výnimočný olej však dokáže nielen liečiť či pomáhať v kuchyni, no našej pokožke dokáže vyčarovať hotové zázraky. 

Na našej pleti napríklad zanecháva jemný zlatý nádych, čo je ideálne v letnom období. Je ľahko aplikovateľný a absorbovateľný a používa sa aj v kúpeľoch, makeupoch, parfumoch, krémoch či produktoch na pery. 

Marhuľový olej sa podobá lipidom, nachádzajúcim sa v našej pokožke a prirodzene podporuje produkciu kožného mazu. Často, v porovnaní s avokádovým, olivovým a sezamovým olejom, jednoznačne vyhráva a dokonca ním odporúčajú nahradiť minerálne a mandľové oleje.

Marhuľový olej - prečo je vhodný pre všetky typy pleti a môžete ho zaradiť do vašej kozmetickej rutiny?

  • Jeho mastné kyseliny pôsobia ako zmäkčovadlá, ktoré zvláčňujú suchú pokožku a jeho vitamíny omladzujú a priaznivo vplývajú na mäkkosť a elasticitu kože. 
  • Jeho ceny sa líšia v závislosti od faktorov, ako napríklad, ako sa olej extrahuje z jadra marhule a či je to potravinárska trieda alebo nie. 
  • Ak máte alergiu na orechy, nemusíte sa báť, marhuľový olej poskytuje textúru a farbu, podobnú farbe porovnateľného mandľového oleja, bez sklonu k vzniku alergických reakcií. 
  • Spravidla má olej z marhuľových jadier tendenciu mať dlhšiu trvanlivosť, ako iné bežne používané oleje.

Marhuľový olej - jeho vitamíny omladzujú elasticitu kože a prirodzene podporuje produkciu kožného mazu

Marhuľový olej, inak nazývaný aj olej z marhuľových jadier, je jemný, takmer priehľadný olej bez výraznejšej vône, lisovaný zo semien alebo jadier marhule. Bežne sa používa vo svete masáží, no je natoľko všestranný, že ho viete použiť aj pri mnohých iných príležitostiach a činnostiach. Tento výnimočný olej však dokáže nielen liečiť či pomáhať v kuchyni, no našej pokožke dokáže vyčarovať hotové zázraky. Na našej pleti napríklad zanecháva jemný zlatý nádych, čo je ideálne v letnom období. Je ľahko aplikovateľný a absorbovateľný a používa sa aj v kúpeľoch, makeupoch, parfumoch, krémoch či produktoch na pery.

Bude sa ti páčiť: Toto môže byť pôvod mastnej pleti: Prezradíme ti, čo ti chýba!

olej z marhuľových jadier
Shutterstock®

V čom je podobný našej pokožke?

Marhuľový olej sa podobá lipidom, nachádzajúcim sa v našej pokožke a prirodzene podporuje produkciu kožného mazu. Často, v porovnaní s avokádovým, olivovým a sezamovým olejom, jednoznačne vyhráva a dokonca ním odporúčajú nahradiť minerálne a mandľové oleje. Jeho mastné kyseliny pôsobia ako zmäkčovadlá, ktoré zvláčňujú suchú pokožku a jeho vitamíny omladzujú a priaznivo vplývajú na mäkkosť a elasticitu kože. 

Ceny sa líšia v závislosti od faktorov, ako napríklad, ako sa olej extrahuje z jadra marhule a či je to potravinárska trieda alebo nie. Ak máte alergiu na orechy, nemusíte sa báť, marhuľový olej poskytuje textúru a farbu, podobnú farbe porovnateľného mandľového oleja, bez sklonu k vzniku alergických reakcií. Spravidla má olej z marhuľových jadier tendenciu mať dlhšiu trvanlivosť, ako iné bežne používané oleje.

Tip pre vás: Exotické klenoty pre tých, ktorí nevedia, kam sa toto leto vybrať na dovolenku

masážny olej
Shutterstock®

Čo marhuľový olej obsahuje?

Už som spomínala, že olej z marhuľového jadra pôsobí ako nemastný zmäkčovač našej pokožky. Jeho vysoké množstvo esenciálnych mastných kyselín udržuje rovnováhu vlhkosti a vyplňuje medzery medzi kožnými bunkami, aby ponechala pokožku hodvábnu a hydratovanú. Výnimočnou zložkou, nachádzajúcou sa v oleji z marhúľ, sú priateľské tuky, ktoré bránia vzniku akné, zápalu a vysúšaniu pokožky. To, že marhuľový olej je jedným z olejov, ktorý má obsah lipidov, podobný tomu, ktorý sa nachádza v našej pokožke, netvrdíme len tak, pre nič za nič. Keď sa obsah lipidov v koži príliš zníži, dochádza k vysušeniu a podráždeniu našej pokožky. 

Ako marhuľový olej správne používať?

Aplikácia marhuľového oleja pomáha upokojiť a liečiť takúto pokožku. Jemná štruktúra oleja umožňuje rýchlejšie prenikanie do pokožky, čo podporuje rýchlejšie hojenie a výživu boľavej alebo popraskanej pokožky. Marhuľový olej je tiež užitočný pri zmierňovaní svrbenia a podráždenia pokožky, ktorá je vystavená ekzémom. Ako ďalší prínos vyzdvihujem fakt, že marhuľový olej pomáha predchádzať starnutiu pleti a minimalizovať výskyt vrások. 

A viete, kto pozná tieto výnimočné blahodarné účinky? No predsa Alexandra, ktorá vyrába špeciálne balzamy, určené na tvár a telo, pod značkou Alexír. Do mojich rúk sa dostal telový balzam práve s obsahom marhuľového oleja, s ktorým som si mohla otestovať pravdivosť predchádzajúcich tvrdení. Tak ako teda obstál v mojom teste?

Neprehliadnite: Jahodový džem s červeným vínom, po ktorom sa budeš zalizovať až za ušami!

telový balzam
Shutterstock®

Výhody marhuľového oleja + použitie marhuľového oleja

Najviac prekvapujúcou vlastnosťou tohto balzamu bola jeho konzistencia. Naberal sa ťažšie a spočiatku som sa zľakla, že bude príliš tuhý a že si ho nebudem vedieť rozotrieť po pokožke. Opak bol však pravdou. Naberal sa ťažko, no po dotyku s mojou pokožkou sa začal rozpúšťať a menil sa na veľmi príjemný olejový balzam. To však neznamená, že som bola celá mastná. Do pokožky sa vstrebal veľmi rýchlo a tá po aplikácia ostala následne hydratovaná a vláčna. 

Mňa osobne veľmi potešil aj fakt, že samotný telový balzam Alexir nie je parfumovaný. Vďaka kakaovému maslu a marhuľovému oleju na mojej pokožke dosiahol výborné hydratačné účinky, pričom nezanechával pokožku mastnú. Dokonca je vhodný nielen na ošetrenie pokožky celého tela, ale tiež aj pokožky malých detí.

Odporúčame: 5 znamení zverokruhu, ktoré sa ľahko zamilujú: Patríš medzi ne aj ty?

telový balzam Alexír
Shutterstock®

Marhuľový olej podporuje prirodzenosť - výsledkom je vyživená pleť

Telový balzam uzatvoril vlhkosť v mojej pokožke a vďaka filozofii, ktorú Alexandra uznáva, som mala pocit, že som akoby viac spätá s prírodou. Pred otvorením je dobré balzam skladovať v chladničke a po otvorení spotrebovať najlepšie do 6 mesiacov. Takú krátku dobu spotreby majú, pretože keď krém začnete používať, prichádza do kontaktu s pokožkou prstov, teda aj baktériami. Keďže do svojich výrobkov nepridávajú konzervanty, nemá tieto baktérie čo „ničiť“. Preto odporúčam manipulovať s krémom, len keď máte umyté ruky a ak nemusíte, veľmi sa s ním nedeľte.

Marhuľový olej má navyše ďalšie dve výborné vlastnosti. Vitamín A, ktorý sa v ňom nachádza, lieči citlivú, podráždenú či poranenú pokožku a jeho hojivé a čistiace účinky navyše pokožku prečistia od všetkých nečistôt.

To isté môžem tvrdiť o kakaovom masle, ktoré sa rovnako pridáva do telových balzamov Alexír. Pôsobí ako liečiteľ citlivej pokožky, odstraňuje vrásky, čistí, hydratuje a niektorí tvrdia, že aj takto cez pokožku dodáva nášmu telu látky, ktoré priaznivo pôsobia na našu imunitu.

Okrem telového balzamu nájdete u Alexandry aj pleťové krémy, určené na rôzne typy pokožky. Viac sa dozviete na www.alexir.sk

Pozri aj: Hľadáš spôsob, ako sa raz a navždy zbaviť akné? Už nemusíš!

9

1/9
Zdroj:

Anketa: Počuli ste už o marhuľovom oleji v kozmetike?

Odpovedalo 11 ľudí

27%
73%

Aktualizované na 12.06.2024

Aktualizovaný článok: 12.06.2024

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
3 komentárov
Zlatuša Holubová

Zlatuša Holubová

02.05.2018 13:29

Marhuľový olej nepoznám, ale ako som prečítala článok, tak podľa neho to musí byť úžasné.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.07.2018 21:11

Zatiaľ som o ňom nepočula

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

23.11.2018 22:37

pocula som o marhulovom oleji, dokonca som ho pouzivala aj vnutorne

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

23.11.2018 22:39

este som chcela dodat, ze marhulovy olej obsahuje vitamin B17, ktory vraj posobi protirakovinovo...

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE